Technici osvětimského muzea ukázali opravený originální nápis Atbeit macht frei. (18. května 2011)

Technici osvětimského muzea ukázali opravený originální nápis Atbeit macht frei. (18. května 2011) | foto: AP

V Rudolfinu zazní Requiem za Osvětim. Autorem je romský umělec

  • 8
Něco podobného ještě pražské Rudolfinum nezažilo. V prestižní koncertní síni se 4. listopadu představí dílo Requiem za Osvětim, které složil romský umělec Roger Moreno Rathgeb poté, co navštívil koncentrační tábor v Osvětimi.

Romská a Sinti filharmonie z německého Frankfurtu, která dílo nastudovala a v níž většinu ansámblu tvoří profesionální romští hudebníci z Německa, Maďarska či Rumunska, se v rámci mezinárodního projektu představila už v Amsterdamu a Tilburgu. Po uvedení díla v Praze bude orchestr vystupovat také v Budapešti a v Polsku.

Podle Jitky Jurkové z organizačního týmu Requiem za Osvětim se málo vzpomíná na tvrdou nacistickou perzekuci Romů, označovanou dnes jako "zapomenutý holokaust". Jedním z cílů projektu je proto zvýšit povědomí o tragédii Židů, Romů a dalších obětí druhé světové války. "Zásadní je pro nás zasazení připomínky holokaustu do kontextu současné rasové nesnášenlivosti. I proto doprovází koncert v Rudolfinu řada akcí, které se zabývají dnešním rasismem a příbuznými tématy," vysvětluje Jurková.

Jednou z doprovodných akcí projektu bylo například uvedení maďarského snímku Je to jen vítr od režiséra Benedeka Fliegaufa, který získal na filmovém festivalu v Berlíně cenu Stříbrného medvěda. Film zachycuje jeden den v životě romské rodiny kdesi na okraji malého městečka a reflektuje sérii nedávných vražedných útoků na maďarské Romy.

Doprovodný program nabídne i další dokumentární filmy či výstavu ze sbírky Muzea romské kultury v Brně Genocida Romů v době II. světové války. Vstupenky na koncert jsou zdarma k dostání v pokladně Rudolfina.