Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Rubínu se nadechli a vsadili na odvážné divadlo

  5:40aktualizováno  5:40
Pražské komorní divadlo, A studio Rubín, po letech, kdy sloužilo pouze jako prostor pro hostující soubory, znovu nabírá čerstvý vzduch do plic. A nádech je to pořádný.

Z inscenace Zlatý prsten Jana Třísky | foto: A studio Rubín

Do sklepního prostoru vstupuje divadlo se sebevědomým a originálním programem: na přípravě nových her, vzniklých přímo během procesu zkoušení, se setkají mladí herci se známými a zkušenými kolegy, jako je například David Prachař či Alois Švehlík.

Uměleckým šéfem nového Rubínu je čtyřiadvacetiletý úspěšný dramatik Petr Kolečko. "Klasické divadlo přestává herce i diváky bavit. Koho zajímá další výklad Shakespeara nebo Čechova? Současně nechceme být divadlem nových her, které nám hotové budou nosit dramatikové na stůl. Rubín vidíme jako "pankáčské" autorské divadlo, v němž budou herci zásadním způsobem vytvářet strukturu představení, podle níž se teprve zafixuje text," říká.

S nadsázkou na spíše skromný grant Kolečko Rubín charakterizuje jako "ochotnické divadlo profesionálů". "Režiséry ani herce nemůžeme královsky zaplatit, ale lákáme je na to, že u nás si můžou zkusit, co by jinde nešlo, a že se setkají s lidmi, s nimiž by se za jiných podmínek  nesešli," dodává.

Jaký je nový Rubín

Mladé, odvážné a autorské divadlo pracuje bez textu. Ten vzniká až během zkoušení. V této sezoně připraví variaci na biblickou Salome, Dívčí válku či námět Petra Kolečka nazvaný  Soprán ze slapské přehrady. V divadle se mladí herci sejdou se zkušenými osobnostmi jako Ondřej Pavelka (na snímku), David Prachař, Eva Salzmannová či Zdena Hadrbolcová. Hry, které komorní Rubín nabídne, by měly herce i diváky především bavit. Tedy žádné nesrozumitelné intelektuální opusy, ale krátké svižné kusy, které se chtějí vyslovit k současnosti.

Kromě kmenového režiséra Jana Friče, který v této sezoně připraví dvě inscenace, se v Rubínu objeví další nekonvenční režiséři, jako Jan Nebeský, Tomáš Svoboda, Daniel Špinar či Thomas Zielinski.

Představu, jak budou inscenace v Rubínu vypadat, může poskytnout jednak již uváděná hra Petra Kolečka a Tomáše Svobody Zlatý prsten Jana Třísky a nově i opus Jana Nebeského Horníci s podtitulem Muži tmy.

Nebeský s herci Jakubem Prachařem, Ondřejem Pavelkou a Karlem Dobrým inscenaci založili na nápadu, co se děje s muži, kterým v zavaleném dole dochází kyslík. A bez něj začíná mozek pracovat trochu jinak. V inscenaci  se objeví tematické písně, divadelně zpracovaný dokumentární hornický materiál, ale třeba i třístránková hra Ondřeje Pavelky z hornického prostředí.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

RECENZE: Sex a kříže. Na Palmovce se ukřičené polské režie opravdu nebáli

Z uvedení Něco za něco v Divadle pod Palmovkou

Temná scéna, hutná a silně nabasovaná hudba. Od úvodních minut je jasné, že nastudování Shakespearovy poslední komedie...

Deník zloděje s Miloslavem Königem pobral hned tři ceny divadelní kritiky

Miloslav König v inscenaci Divadla Masopust nazvané Deník zloděje

Podobně jako v nominacích i při vyhlašování Cen divadelní kritiky za loňský rok hrála prim inscenace malého pražského...

Dostojevského Idiota v Rokoku netrápí čas, fyzika ani pravděpodobnost

Záběr z kostýmové zkoušky nového nastudování Idiota v Divadle Rokoko

Velkou ruskou klasiku chystá v sobotu pražské Divadlo Rokoko. V režii Pavla Kheka zde připravují Dostojevského Idiota....

Najdete na iDNES.cz