Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Rubínu se nadechli a vsadili na odvážné divadlo

  5:40aktualizováno  5:40
Pražské komorní divadlo, A studio Rubín, po letech, kdy sloužilo pouze jako prostor pro hostující soubory, znovu nabírá čerstvý vzduch do plic. A nádech je to pořádný.

Z inscenace Zlatý prsten Jana Třísky | foto: A studio Rubín

Do sklepního prostoru vstupuje divadlo se sebevědomým a originálním programem: na přípravě nových her, vzniklých přímo během procesu zkoušení, se setkají mladí herci se známými a zkušenými kolegy, jako je například David Prachař či Alois Švehlík.

Uměleckým šéfem nového Rubínu je čtyřiadvacetiletý úspěšný dramatik Petr Kolečko. "Klasické divadlo přestává herce i diváky bavit. Koho zajímá další výklad Shakespeara nebo Čechova? Současně nechceme být divadlem nových her, které nám hotové budou nosit dramatikové na stůl. Rubín vidíme jako "pankáčské" autorské divadlo, v němž budou herci zásadním způsobem vytvářet strukturu představení, podle níž se teprve zafixuje text," říká.

S nadsázkou na spíše skromný grant Kolečko Rubín charakterizuje jako "ochotnické divadlo profesionálů". "Režiséry ani herce nemůžeme královsky zaplatit, ale lákáme je na to, že u nás si můžou zkusit, co by jinde nešlo, a že se setkají s lidmi, s nimiž by se za jiných podmínek  nesešli," dodává.

Jaký je nový Rubín

Mladé, odvážné a autorské divadlo pracuje bez textu. Ten vzniká až během zkoušení. V této sezoně připraví variaci na biblickou Salome, Dívčí válku či námět Petra Kolečka nazvaný  Soprán ze slapské přehrady. V divadle se mladí herci sejdou se zkušenými osobnostmi jako Ondřej Pavelka (na snímku), David Prachař, Eva Salzmannová či Zdena Hadrbolcová. Hry, které komorní Rubín nabídne, by měly herce i diváky především bavit. Tedy žádné nesrozumitelné intelektuální opusy, ale krátké svižné kusy, které se chtějí vyslovit k současnosti.

Kromě kmenového režiséra Jana Friče, který v této sezoně připraví dvě inscenace, se v Rubínu objeví další nekonvenční režiséři, jako Jan Nebeský, Tomáš Svoboda, Daniel Špinar či Thomas Zielinski.

Představu, jak budou inscenace v Rubínu vypadat, může poskytnout jednak již uváděná hra Petra Kolečka a Tomáše Svobody Zlatý prsten Jana Třísky a nově i opus Jana Nebeského Horníci s podtitulem Muži tmy.

Nebeský s herci Jakubem Prachařem, Ondřejem Pavelkou a Karlem Dobrým inscenaci založili na nápadu, co se děje s muži, kterým v zavaleném dole dochází kyslík. A bez něj začíná mozek pracovat trochu jinak. V inscenaci  se objeví tematické písně, divadelně zpracovaný dokumentární hornický materiál, ale třeba i třístránková hra Ondřeje Pavelky z hornického prostředí.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Nachlass. Festival pozve do pokojů, kde se lidé chystali na smrt

Prohlídka skoro dokončeného Nového divadla v Plzni.

Připravovali se na vlastní smrt, diváci nyní mohou nahlédnout do jejich pokojů. Výjimečné divadelní zážitky v podání...

RECENZE: Zrod vetřelců i minotaura. Continuo dál drží svou laťku vysoko

Představení 8 hrálo Divadlo Continuo na poli naproti svému Švestkovému dvoru v...

Momenty ze zběsilého 20. století využilo Divadlo Continuo k neobvyklému site specific projektu 8. Ač nejsou úplně...

RECENZE: Leoš Noha s Lukášem Langmajerem táhnou klasickou letní frašku

Záběr z inscenace Příště ho zabiju sám!

Komedie Příště ho zabiju sám! s Leošem Nohou v hlavní roli nabízí všechny plusy i minusy odpočinkového letního hraní.

Najdete na iDNES.cz