Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Pražské jaro 2013 se vrátí John Malkovich. Bude hrát Casanovu

  14:28aktualizováno  14:28
Na Pražské jaro se příští rok vrátí herec John Malkovich s barokním orchestrem Vídeňské akademie, orchestr Akademie sv. Martina v polích a dirigující pianista Murray Perahia i pianisté Garrick Ohlsson a András Schiff. Řekl to ředitel přehlídky Roman Bělor.

John Malkovich na tiskové konferenci Pražského jara 2011 | foto: ČTK

Již 68. mezinárodní hudební festival se uskuteční od 12. května do 2. června 2013, tentokrát s akcentem na francouzskou hudbu. Poprvé v historii přehlídky přednese Smetanovu Mou vlast francouzské těleso – Filharmonický orchestr francouzského rozhlasu s kanadským dirigentem Peterem Oundjianem.

Po loňském úspěchu vystoupí herec Malkovich s Vídeňskou akademií tentokrát v mozartovské jevištní inscenaci nazvané Casanova Variations. Rovněž s mozartovským programem, v němž zahraje pianista Perahia, se představí proslulý londýnský orchestr Akademie sv. Martina v polích (Academy of St. Martin in the Fields).

Tomáš Netopil

Tomáš Netopil

"Francouzský orchestr bude mít kromě zahájení i vlastní program, který už nebude obsahovat Mou vlast, ale jinou, převážně francouzskou náplň," řekl Bělor. Na závěrečném koncertu zahraje Česká filharmonie pod taktovkou ruského dirigenta Vasilije Sinajského. ČF má podle Bělora na programu festivalu v příštím roce ještě další koncert s dirigentem Tomášem Netopilem.

Fotogalerie

Na Pražské jaro v roce 2013 zavítá ale i Mnichovská filharmonie s dirigentskou legendou Lorinem Maazelem, sólistkou koncertu bude houslistka Janine Jansenová. Po delší době vystoupí také Tokijský metropolitní symfonický orchestr a Slovenská filharmonie s převážně francouzským programem.

"Zemi galského kohouta" bude kromě rozhlasového tělesa reprezentovat soubor Ensemble intercontemporain, dirigenti Jean-Claude Casadesus a Emmanuel Villaume, houslový virtuos Augustin Dumay nebo klavírista Pierre-Laurent Aimard, který v písňovém recitálu doprovodí barytonistu Matthiase Goerneho. Z francouzské hudební literatury zazní kupříkladu skladby Césara Franka, Maurice Ravela a Françoise Poulence, od jehož úmrtí uplyne v příštím roce 50 let.

Leif Ove Andsnes na Pražském jaru 2012

Leif Ove Andsnes na Pražském jaru 2012

Druhým rokem bude pokračovat také tříletý beethovenovský projekt norského pianisty Leifa Ove Andsnese s Mahlerovým komorním orchestrem, který v Rudolfinu již letos s velkým úspěchem pořídil první nahrávku Beethovenových klavírních koncertů. Samostatné recitály bude mít v Praze velmi oblíbený americký pianista Ohlsson a maďarský pianista Schiff.

Dvousté výročí založení a působení Umělecké besedy a osobní jubileum připomene na festivalu dirigent Libor Pešek. Tradiční interpretační soutěž pro mladé hudebníky se tentokrát uskuteční v oborech lesní roh a varhany.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

RECENZE: Lang Lang hudbu umí prodat. A posluchač kupuje první jakost

Klavírista Lang Lang hrál na Pražském jaru za doprovodu Vídeňských...

Čtvrteční večer na Pražském jaru bude určitě aspirovat na koncert letošního roku. Obecní dům zaplavil oslnivý zvuk...

RECENZE: Operní hvězda se blýskla velkým hlasem. Chce se pomstít rivalce

Pražské jaro 2014: Violeta Urmana

Litevská sopranistka Violeta Urmana je známá z kinopřenosů z Metropolitní opery. V sobotu zazpívala na Pražském jaru.

Rockeři klasiku milují, tvrdí pianista Lang Lang před koncertem roku

Metallica a Lang Lang (Grammy 2013)

Nejočekávanější koncert letošního ročníku má ve čtvrtek na programu Pražské jaro. V Obecním domě vystoupí Vídeňští...

Najdete na iDNES.cz