Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V roce 1968 jsem v Praze propil všechny peníze, vzpomíná Oleg Tabakov

  13:59aktualizováno  13:59
Slavný ruský herec Oleg Tabakov obdržel od pražské Akademie múzických umění čestný doktorát v oboru teorie a praxe divadelní tvorby. Osobně jej převzal 21. října.

Oleg Tabakov přebírá čestný doktorát pražské AMU od jejího prorektora Karla Foustky"Oleg Tabakov je slavný herec a světově proslulý divadelník a jeden z nejlepších pedagogů, jací dnes v různých koutech světa pomáhají mladým lidem kultivovat jejich herecký talent," zdůraznil ve svém laudatiu, tedy zdůvodnění návrhu udělit herci čestný titul doctor honoris causa, profesor Jaroslav Vostrý, pedagog a někdejší umělecký šéf Činoherního klubu v jeho nejsilnější éře.

Právě v tomto období, konkrétně v roce 1968, na prknech "Činoheráku" stál i Tabakov, jehož do své inscenace Gogolova Revizora přizval režisér Jan Kačer do hlavní role Chlestakova, aby zastoupil původního představitele Vladimíra Pucholta, jenž po sovětské okupaci odešel do exilu.

Oleg Tabakov jako Chlestakov v Gogolově Revizorovi v Činoherním klubu"Pobýval jsem zrovna v Praze a propil všechny peníze. A protože jsem si nutně musel koupit džíny - nepřivézt džíny se rovnalo skoro trestnému činu - uděloval jsem jedno interview za druhým: za rozhovory se totiž u vás tehdy platilo. Jeden byl na téma Revizora. A právě ten si přečetl Jan Kačer, kterému zrovna jeho původní Chlestakov zůstal v Anglii a potřeboval ‚zalepit díru‘," zavzpomínal na tiskové konferenci Oleg Tabakov.

Mimořádně úspěšné představení se v česko-ruském obsazení hrálo celý měsíc. K roli Chlestakova se ovšem Tabakov v Činoherním klubu vrátil ještě jednou, při svém hostování za tuhé normalizace v roce 1974. "I vy, kdo jste je tehdy nezažili, si jistě dovedete představit, jak musel působit ten rusky mluvící revizor, který přijel do provincie, kde vládne taková sebranka, a o kterém se nakonec ukáže, že k žádné revizi neměl ani to nejmenší právo...," uvedl ve svém laudatiu Jaroslav Vostrý.

Oleg Tabakov jako Oblomov ve stejnojmenném filmuOlega Tabakova má v povědomí i české filmové publikum. Nejen z jeho nejslavnější role, vycházející opět z ruské klasiky, tedy z Gončarovova Oblomova, kde si v režii Nikity Michalkova zahrál titulní postavu, ale také z Moskalykova českého válečného filmu Kukačka v temném lese (1984), kde Tabakov ztělesnil povahově nejednoznačného velitele koncentračního tábora Kukucka.

Oblomov (ukázka z filmu)

Kdo je Oleg Tabakov

Oleg Tabakov převzal čestný doktorát pražské AMU (21. 10. 2008)Ruský herec, režisér a pedagog se narodil roku 1935 v Saratově. Patří ke spoluzakladatelům moskevského divadla Sovremennik (1957), od roku 1983 působí na scéně MCHAT a jako pedagog (v letech 1986-2000 také rektor) divadelní školy tohoto divadla. V roce 2000 byl jmenován uměleckým šéfem MCHAT a roku 2004 se stal i jeho ředitelem. Oleg Tabakov má na kontě přes 200 divadelních, filmových, televizních a rozhlasových rolí a režíroval více než 40 inscenací na scénách v Rusku, Evropě a ve Spojených státech.

Na Tabakovově dlouholeté umělecké dráze je zajímavé balancování mezi politickými režimy a zároveň udržení vysokého uměleckého standardu. Rektor studia divadla MCHAT Anatolij Smeljanskij na tiskové konferenci zdůraznil, že Oleg Tabakov je hereckou hvězdou už 50 let a připodobnil jej k "českému národnímu hrdinovi" Švejkovi: "Vždycky si udržoval vzdálenost mezi sebou a vládou. Byl k moci dostatečně blízko, aby ho hřála, a dostatečně daleko, aby ho nespálila."

Oleg Tabakov - foto 2Sám Tabakov k tématu řekl: "Mám rád tu trpící zemi jménem Rusko. Zúčastnil jsem se nelidského experimentu, trvajícího 72 let, a zdá se, že jsem přežil. Mám totiž dobrou genetickou výbavu. Po otci jsem potomek nevolníků, matčini předkové byli významní vlastníci půdy - dědeček dokonce vlastnil celý ostrov nedaleko Capri. Brzy jsem poznal strašnou realitu v naší zemi a žil jsem s jakýmsi ‚dvojím účetnictvím‘. Byl jsem pionýr, komsomolec, byl jsem i tajemník stranické organizace v divadle. Ale zároveň jsem byl celý život chráněn láskou - své rodiny i diváků. A to je nejlepší obrana."

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

VIDEO: Když se mluví bez mluvení a tancuje, aniž by se tancovalo

Festival Bazaar

Pražské Divadlo Ponec v pátek uvítá mezinárodně oceňované představení o lidské komunikaci v režii špičkového...

David Matásek uvítá Evropu na velké zahradní party. V Nové Atlantidě

Plakát k inscenaci Nová Atlantida

Je to už skoro tři a půl roku, co na Novou scénu pražského Národního divadla vtrhl Stanislav Gross, Jiří Paroubek či...

Vrací se Sňatky z rozumu. Poví, kdo tehdy postavil Vinohrady s Žižkovem

Otakar Brousek

Divadlo na Vinohradech si v rámci oslav svého stodesátého výročí od založení nadělilo Sňatky z rozumu.

Najdete na iDNES.cz