Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Reservation Road hájí oběť sám vrah

  10:43aktualizováno  10:43
Postavy v mezních situacích, zkratkovité jednání, výčitky svědomí a touha po pomstě. To jsou hlavní motory pohánějící nový thriller Reservation Road, který natočil autor slavného Hotelu Rwanda Terry George.

Reservation Road - snímek z filmu | foto: Hollywood Classic Entertainment

"Ten příběh je tak silný. Stále vás napadá: co bych udělal, kdybych se dostal do jejich situace?" libuje si nad příběhem thrilleru, který vznikl podle vychvalované knihy Johna Burnhama Schwartze, producent Nick Wechsler.

Děj Reservation Road staví své hrdiny do skutečně mezních situací. Univerzitní profesor Ethan veze rodinu z koncertu jejich syna Joshe. zastaví u benzinové pumpy právě na Reservation Road a Joshe srazí auto.

To auto řídí právník Dwight, který se vrací se synem Lucasem z baseballového zápasu. Nehoda se ale seběhla tak rychle, že si jí Lucas ani nestihne všimnout, a Dwight zpanikaří a z místa činu prostě ujede.

Začíná klasické policejní vyšetřování. Jenže Dwight je svým zaměstnavatelem přiřazen jako právník Ethana v případu smrti jeho syna. Teď už je jen otázkou času, kdy se pravda dostane na povrch.

Trailer k filmu Reservation Road

Fyzický zážitek
"Pro Reservation Road jsem se rozhodl, protože se zabývá motivy odplaty, nenávisti a strachu a k čemu všemu člověka vedou. Viděl jsem tento příběh jako realitu," vysvětluje scénárista a režisér Terry George, autor nominacemi na Oscary ověnčeného Hotelu Rwanda.

I autor knihy vidí Reservation Road jako studii toho, co se s lidmi stane, když se dostanou do situace, kdy podléhají nepředstavitelným tlakům. "Jako asi většina vypravěčů, i já jsem přirozeně přitahován extrémními situacemi," vysvětluje Schwartz.

Bez dlouhého přesvědčování naskočil do role Ethana Joaquin Phoenix, kterého diváci znají například z temného thrilleru 8mm nebo ze sci-fi hororu Znamení. Už z četby knihy měl prý "úplně fyzický zážitek".

Obsazování dalších rolí pokračovalo rychlým tempem a George s Phoenixem řešili, koho obsadit do role Dwighta. Oba napadl Mark Ruffalo.

"Postava Dwighta mě zajímala, protože představuje přesně ty lidi, které odsuzujeme. Prostě si řekneme, to je ale idiot. Líbila se mi výzva hledání v Dwightovi to dobré. Takové věci se lidem stávají, snažil jsem se ho moc nesoudit,“ osvětluje Ruffalo, proč na nabídku kývl.

Intenzivně a na "ostrou"
Natáčení všichni zúčastnění prožívali velmi intenzivně - Phoenix, jehož postava se umí s bolestí vyrovnat jen skrze pomstu, se scházel s lidmi, které potkalo podobné neštěstí, Ruffalo měl problémy se od postavy Dwighta v soukromí oprostit.

Pomohla tomu prý i netradiční metoda, jako George natáčel - tbez zkoušek se šlo na "ostrou" klapku. "Natáčení Reservation Road bylo pro mě jednou z nejtěžších zkušeností, protože každá scéna byla novým objevem. Šli jsme do toho bez zkoušek, aniž bychom skutečně znali odpovědi.“

První reakce diváků vynaloženému úsilí moc neodpovídají. Přispěvatelé do internetových diskuzí snímku vyčítají přílišnou sladkobolnost, údajně uměle vystavěné spory a řadu nelogičností. Naopak abslutorium si téměř od všech diskutujících vysloužili herci.

Reservation Road
Psychologický, Thriller, 102 min., USA 2007, titulky, Hollywood Classic Entertainment, režie Terry George, hrají Joaquin Phoenix, Mark Ruffalo, Jennifer Connely, Mira Sorvino
Premiéra 20. března 2008

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

DO KINA: Jiří Menzel coby Tlumočník potká novou Laru Croft

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Z pěti premiér mají českou stopu jednak slovenská tragikomedie Tlumočník s Jiřím Menzelem v titulní roli,...

Najdete na iDNES.cz