Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Řecku ji tipují na Švédku, Zeťové to nevadí

  12:31aktualizováno  12:31
Helena Zeťová vydává v pondělí druhou desku, již nazvala Crossing Bridges. Zároveň pracuje v Řecku na dalším albu, určeném pro tamější posluchače.

Helena Zeťová - promo snímek k albu Crossing Bridges (2008) | foto: Universal Music

Zpěvačka se také chystá na koncertování v domácích klubech. Jedenáct písní z nového alba jí totiž dává dostatek repertoáru, aby se už plně postavila na vlastní nohy.

"Nová deska je víc kytarová, poprocková. U předchozího alba jsem chtěla, aby na ní byly zastoupené snad všechny žánry kromě dechovky. Abych se mohla představit, co všechno umím. U téhle desky se můžeme bavit o jednom stylu," říká Helena Zeťová.

* Název Crossing Bridges, jak je vidět i na obalu, má symbolizovat překročení nebo přemostění?
Spíš překonávání překážek, je to určitý pohled na svět. Text je o tom, co by člověk měl udělat nebo co pro někoho udělal, jak ho to poznamenalo nebo nepoznamenalo. Nejde o příběh. Vlastně je to takový monolog.

* Vy máte hit Unstoppable/ Impossible z předchozí desky. Je tahle píseň potvrzením, že vás lidé vzali, přestože zpíváte anglicky?
Já už ji moc nezpívám, ale jsem za ni samozřejmě ráda, dostala mě tam, kde jsem. Díky ní se ukázalo, že zpívání v angličtině je v Česku možné, pokud ovšem Čech Čechovi tu jeho angličtinu věří. Zpívám anglicky léta, ale stejně si pro jistotu vezmu korepetici z New Yorku, aby výslovnost byla v pořádku.

* Ale kytarovější zvuk nové desky, to je vaše podaná ruka domácím fanouškům, kteří jej mají rádi, že?
Ano. Váhala jsem mezi soulovým a rockovějším stylem. Oblíbila jsem si soul, a kdybych byla na Slovensku, natočila bych desku v soulové verzi. Ale ten rockovější výraz mám také ráda, takže mi to vůbec nevadilo. Když si desku poslechnete, od písně Slow Down začíná muzika více zavánět soulem. Píseň Easy Lover od Phila Collinse je vesměs soulová, ale s kytarami.

* Po Collinsově písni jste sáhla kvůli svému vztahu k soulu?
Je to především vztah ke Collinsovi. Mladí, myslím hodně mladí lidé, ho moc neznají. A je to škoda. Easy Lover je skvělá písnička. Její nevýhodou je, že se dá těžko udělat lépe než v originále. A když člověk přebírá píseň, vždycky by ji měl nahrát líp. U Collinse je to velmi náročné, ale dala jsem ji na desku jako bonbonek.

* Podobně jako píseň Den To Terimera Pote zní vaše chystaná řecká deska?
To je přesně ten styl, takzvaný řecký pop, kterým se bude deska ubírat. Možná vám přijde hodně tradicionální, ale když tam člověk žije, víc chápe řeckou populární hudbu. Stále jezdím do Řecka, abych desku dokončila. Já jsem zatím v Řecku nula, musím něco udělat, abych tam měla nějaké postavení. Mám štěstí, že tam pracuji s dobrými, osvědčenými muzikanty.

* Můžete v Řecku uspět i se svým zjevem?
Trochu na to sázím. Řekyně mluví stejně jako já, mají ten hluboký hlas. Kontrast mého obličeje a hlasu by mohl zabrat, aby si mě zapamatovali. Navíc oni jsou dost vysazení na hlasy. Tipují mě na Švédku, což mi nevadí, protože na Češky nemají nejlepší pohled. Češky tam jezdí na dovolenou a docela řádí.

* Máte už dvě desky, chystáte stálejší koncertování s kapelou?
Mám dohromady hodinu a půl písniček, navíc v kytarovějším stylu se budou kapele dobře hrát. Chystám se spíš na malé kluby, zvlášť když budou zaplněné dvěma, třemi nebo čtyřmi stovkami lidí. Bude tam lepší atmosféra, než kdybych přišla do velkého sálu a skoro nikdo tam nebyl.

* Uspěly jste vlastně všechny tři z Black Milk. Netajila jste, že bližší je vám Tereza Černochová. Co říkáte na její novou desku?
Jsem na Terezu hrdá. Hodně se vyzpívala, překvapila mě, co všechno dokáže. Navíc muzika na jejím albu je super. Je vidět, že jí do toho nikdo nekecá, desku si udělala po svém.

* A vy máte pocit, že jste si nahrála desku ke své spokojenosti?
Vcelku ano. Když započítám alba s Black Milk, mám už čtvrtou desku u jedné firmy. Tereza Černochová začíná znovu, kdyby šla na velkou firmu, třeba by jí do toho mluvili, ale to ona podle mě nechtěla. Na druhou stranu jí může chybět to, co firma umí, kontakty, možnost dostat se do televize. Ale ona si najde svůj okruh posluchačů a hlavně se nemá za co stydět.

* Black Milk považujete za minulost?
Ano, určitě.

* Co je nyní před vámi?
Řecká deska, to je jasné. Mluvím řecky, ale aby to bylo opravdové, bude to pro mě třikrát těší práce než pro člověka, který žije trvale v Řecku. Budu opravovat nahrávky, učit se řecká slovíčka. Čtvrtého března křtím v Praze Crossing Bridges, videoklip je hotový. A když budu mít volný týden, pojedu do Řecka. Pokud se mi v Řecku zadaří, tak to bude náročné - jestli se ovšem zadaří.Témata: Helena Zeťová

Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Jak dopadnou Andělé? Tak či onak přistanou v dobrých rukách

Kapela J.A.R.

Už v úterý večer se dozvíme, kdo z tuzemských hudebníků se bude těšit ze zlaté sošky, jež se udělují jako ceny Anděl....

KOMENTÁŘ: Andělé letos roztáhli křídla nad legendami. A zcela právem

Vladimír Merta s kytarou a cenou Anděl

Kolektivní rozhodnutí České hudební akademie budí sympatie. Dostalo se téměř na každého. Ceny Anděl jsou po jedné...

GLOSA: Aznavourově návratu nechybělo skoro nic, leda titulky

Charles Aznavour v pražském Kongresovém centru (16. března 2018)

Charles Aznavour a jeho kapela v pátek večer v pražském Kongresovém centru nabídli půldruhé hodiny bravurně odehrané a...

Najdete na iDNES.cz