Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Řecku ji tipují na Švédku, Zeťové to nevadí

  12:31aktualizováno  12:31
Helena Zeťová vydává v pondělí druhou desku, již nazvala Crossing Bridges. Zároveň pracuje v Řecku na dalším albu, určeném pro tamější posluchače.

Helena Zeťová - promo snímek k albu Crossing Bridges (2008) | foto: Universal Music

Zpěvačka se také chystá na koncertování v domácích klubech. Jedenáct písní z nového alba jí totiž dává dostatek repertoáru, aby se už plně postavila na vlastní nohy.

"Nová deska je víc kytarová, poprocková. U předchozího alba jsem chtěla, aby na ní byly zastoupené snad všechny žánry kromě dechovky. Abych se mohla představit, co všechno umím. U téhle desky se můžeme bavit o jednom stylu," říká Helena Zeťová.

* Název Crossing Bridges, jak je vidět i na obalu, má symbolizovat překročení nebo přemostění?
Spíš překonávání překážek, je to určitý pohled na svět. Text je o tom, co by člověk měl udělat nebo co pro někoho udělal, jak ho to poznamenalo nebo nepoznamenalo. Nejde o příběh. Vlastně je to takový monolog.

* Vy máte hit Unstoppable/ Impossible z předchozí desky. Je tahle píseň potvrzením, že vás lidé vzali, přestože zpíváte anglicky?
Já už ji moc nezpívám, ale jsem za ni samozřejmě ráda, dostala mě tam, kde jsem. Díky ní se ukázalo, že zpívání v angličtině je v Česku možné, pokud ovšem Čech Čechovi tu jeho angličtinu věří. Zpívám anglicky léta, ale stejně si pro jistotu vezmu korepetici z New Yorku, aby výslovnost byla v pořádku.

* Ale kytarovější zvuk nové desky, to je vaše podaná ruka domácím fanouškům, kteří jej mají rádi, že?
Ano. Váhala jsem mezi soulovým a rockovějším stylem. Oblíbila jsem si soul, a kdybych byla na Slovensku, natočila bych desku v soulové verzi. Ale ten rockovější výraz mám také ráda, takže mi to vůbec nevadilo. Když si desku poslechnete, od písně Slow Down začíná muzika více zavánět soulem. Píseň Easy Lover od Phila Collinse je vesměs soulová, ale s kytarami.

* Po Collinsově písni jste sáhla kvůli svému vztahu k soulu?
Je to především vztah ke Collinsovi. Mladí, myslím hodně mladí lidé, ho moc neznají. A je to škoda. Easy Lover je skvělá písnička. Její nevýhodou je, že se dá těžko udělat lépe než v originále. A když člověk přebírá píseň, vždycky by ji měl nahrát líp. U Collinse je to velmi náročné, ale dala jsem ji na desku jako bonbonek.

* Podobně jako píseň Den To Terimera Pote zní vaše chystaná řecká deska?
To je přesně ten styl, takzvaný řecký pop, kterým se bude deska ubírat. Možná vám přijde hodně tradicionální, ale když tam člověk žije, víc chápe řeckou populární hudbu. Stále jezdím do Řecka, abych desku dokončila. Já jsem zatím v Řecku nula, musím něco udělat, abych tam měla nějaké postavení. Mám štěstí, že tam pracuji s dobrými, osvědčenými muzikanty.

* Můžete v Řecku uspět i se svým zjevem?
Trochu na to sázím. Řekyně mluví stejně jako já, mají ten hluboký hlas. Kontrast mého obličeje a hlasu by mohl zabrat, aby si mě zapamatovali. Navíc oni jsou dost vysazení na hlasy. Tipují mě na Švédku, což mi nevadí, protože na Češky nemají nejlepší pohled. Češky tam jezdí na dovolenou a docela řádí.

* Máte už dvě desky, chystáte stálejší koncertování s kapelou?
Mám dohromady hodinu a půl písniček, navíc v kytarovějším stylu se budou kapele dobře hrát. Chystám se spíš na malé kluby, zvlášť když budou zaplněné dvěma, třemi nebo čtyřmi stovkami lidí. Bude tam lepší atmosféra, než kdybych přišla do velkého sálu a skoro nikdo tam nebyl.

* Uspěly jste vlastně všechny tři z Black Milk. Netajila jste, že bližší je vám Tereza Černochová. Co říkáte na její novou desku?
Jsem na Terezu hrdá. Hodně se vyzpívala, překvapila mě, co všechno dokáže. Navíc muzika na jejím albu je super. Je vidět, že jí do toho nikdo nekecá, desku si udělala po svém.

* A vy máte pocit, že jste si nahrála desku ke své spokojenosti?
Vcelku ano. Když započítám alba s Black Milk, mám už čtvrtou desku u jedné firmy. Tereza Černochová začíná znovu, kdyby šla na velkou firmu, třeba by jí do toho mluvili, ale to ona podle mě nechtěla. Na druhou stranu jí může chybět to, co firma umí, kontakty, možnost dostat se do televize. Ale ona si najde svůj okruh posluchačů a hlavně se nemá za co stydět.

* Black Milk považujete za minulost?
Ano, určitě.

* Co je nyní před vámi?
Řecká deska, to je jasné. Mluvím řecky, ale aby to bylo opravdové, bude to pro mě třikrát těší práce než pro člověka, který žije trvale v Řecku. Budu opravovat nahrávky, učit se řecká slovíčka. Čtvrtého března křtím v Praze Crossing Bridges, videoklip je hotový. A když budu mít volný týden, pojedu do Řecka. Pokud se mi v Řecku zadaří, tak to bude náročné - jestli se ovšem zadaří.Témata: Helena Zeťová

Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

GLOSA: Opisoval Vivaldi či „ten druhý“? I to nadhodil skvělý festival

Španělský soubor Euskal Barrokensemble koncertoval v rámci Letních slavností...

Prázdninová Praha láká na hodně koncertů klasické hudby, ale pouze jednu jistotu: Letní slavnosti staré hudby. Letošní...

RECENZE: Charismatický Pepula. Sukův portrét dost říká, ale i zamlčuje

Josef Suk během koncertu Pražského jara v roce 2007

Novináři, kteří znali houslistu Josefa Suka, vědí, jak byl plachý a uzavřený. Přimět ho k rozhovoru bylo velmi obtížné....

Brooklynští Grizzly Bear se probrali ze zimního spánku a nabarvili trosky

Newyorská kapela Grizzly Bear vystoupí poprvé v České republice

Poprvé se u nás objeví kapela Grizzly Bear. Parta z newyorského Brooklynu, která kombinuje rock s vokálním harmoniemi,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz