V Řecku ji tipují na Švédku, Zeťové to nevadí

  12:31aktualizováno  12:31
Helena Zeťová vydává v pondělí druhou desku, již nazvala Crossing Bridges. Zároveň pracuje v Řecku na dalším albu, určeném pro tamější posluchače.

Helena Zeťová - promo snímek k albu Crossing Bridges (2008) | foto: Universal Music

Zpěvačka se také chystá na koncertování v domácích klubech. Jedenáct písní z nového alba jí totiž dává dostatek repertoáru, aby se už plně postavila na vlastní nohy.

"Nová deska je víc kytarová, poprocková. U předchozího alba jsem chtěla, aby na ní byly zastoupené snad všechny žánry kromě dechovky. Abych se mohla představit, co všechno umím. U téhle desky se můžeme bavit o jednom stylu," říká Helena Zeťová.

* Název Crossing Bridges, jak je vidět i na obalu, má symbolizovat překročení nebo přemostění?
Spíš překonávání překážek, je to určitý pohled na svět. Text je o tom, co by člověk měl udělat nebo co pro někoho udělal, jak ho to poznamenalo nebo nepoznamenalo. Nejde o příběh. Vlastně je to takový monolog.

* Vy máte hit Unstoppable/ Impossible z předchozí desky. Je tahle píseň potvrzením, že vás lidé vzali, přestože zpíváte anglicky?
Já už ji moc nezpívám, ale jsem za ni samozřejmě ráda, dostala mě tam, kde jsem. Díky ní se ukázalo, že zpívání v angličtině je v Česku možné, pokud ovšem Čech Čechovi tu jeho angličtinu věří. Zpívám anglicky léta, ale stejně si pro jistotu vezmu korepetici z New Yorku, aby výslovnost byla v pořádku.

* Ale kytarovější zvuk nové desky, to je vaše podaná ruka domácím fanouškům, kteří jej mají rádi, že?
Ano. Váhala jsem mezi soulovým a rockovějším stylem. Oblíbila jsem si soul, a kdybych byla na Slovensku, natočila bych desku v soulové verzi. Ale ten rockovější výraz mám také ráda, takže mi to vůbec nevadilo. Když si desku poslechnete, od písně Slow Down začíná muzika více zavánět soulem. Píseň Easy Lover od Phila Collinse je vesměs soulová, ale s kytarami.

* Po Collinsově písni jste sáhla kvůli svému vztahu k soulu?
Je to především vztah ke Collinsovi. Mladí, myslím hodně mladí lidé, ho moc neznají. A je to škoda. Easy Lover je skvělá písnička. Její nevýhodou je, že se dá těžko udělat lépe než v originále. A když člověk přebírá píseň, vždycky by ji měl nahrát líp. U Collinse je to velmi náročné, ale dala jsem ji na desku jako bonbonek.

* Podobně jako píseň Den To Terimera Pote zní vaše chystaná řecká deska?
To je přesně ten styl, takzvaný řecký pop, kterým se bude deska ubírat. Možná vám přijde hodně tradicionální, ale když tam člověk žije, víc chápe řeckou populární hudbu. Stále jezdím do Řecka, abych desku dokončila. Já jsem zatím v Řecku nula, musím něco udělat, abych tam měla nějaké postavení. Mám štěstí, že tam pracuji s dobrými, osvědčenými muzikanty.

* Můžete v Řecku uspět i se svým zjevem?
Trochu na to sázím. Řekyně mluví stejně jako já, mají ten hluboký hlas. Kontrast mého obličeje a hlasu by mohl zabrat, aby si mě zapamatovali. Navíc oni jsou dost vysazení na hlasy. Tipují mě na Švédku, což mi nevadí, protože na Češky nemají nejlepší pohled. Češky tam jezdí na dovolenou a docela řádí.

* Máte už dvě desky, chystáte stálejší koncertování s kapelou?
Mám dohromady hodinu a půl písniček, navíc v kytarovějším stylu se budou kapele dobře hrát. Chystám se spíš na malé kluby, zvlášť když budou zaplněné dvěma, třemi nebo čtyřmi stovkami lidí. Bude tam lepší atmosféra, než kdybych přišla do velkého sálu a skoro nikdo tam nebyl.

* Uspěly jste vlastně všechny tři z Black Milk. Netajila jste, že bližší je vám Tereza Černochová. Co říkáte na její novou desku?
Jsem na Terezu hrdá. Hodně se vyzpívala, překvapila mě, co všechno dokáže. Navíc muzika na jejím albu je super. Je vidět, že jí do toho nikdo nekecá, desku si udělala po svém.

* A vy máte pocit, že jste si nahrála desku ke své spokojenosti?
Vcelku ano. Když započítám alba s Black Milk, mám už čtvrtou desku u jedné firmy. Tereza Černochová začíná znovu, kdyby šla na velkou firmu, třeba by jí do toho mluvili, ale to ona podle mě nechtěla. Na druhou stranu jí může chybět to, co firma umí, kontakty, možnost dostat se do televize. Ale ona si najde svůj okruh posluchačů a hlavně se nemá za co stydět.

* Black Milk považujete za minulost?
Ano, určitě.

* Co je nyní před vámi?
Řecká deska, to je jasné. Mluvím řecky, ale aby to bylo opravdové, bude to pro mě třikrát těší práce než pro člověka, který žije trvale v Řecku. Budu opravovat nahrávky, učit se řecká slovíčka. Čtvrtého března křtím v Praze Crossing Bridges, videoklip je hotový. A když budu mít volný týden, pojedu do Řecka. Pokud se mi v Řecku zadaří, tak to bude náročné - jestli se ovšem zadaří.



Témata: Helena Zeťová

Nejčtenější

Bart Simpson mi způsobil celoživotní problém, řekl Martin Dejdar Za scénou

Herec a dabér Martin Dejdar v kulturním magazínu Za scénou.

„Věděli jsme, že originál mluví žena, tak jsme se snažili nalézt něco jiného. Jediné, co jsem však opravdu hledal, byl...

PRVNÍ DOJMY: Výzva, noblesa, užít si to. Zakázaná slova StarDance

Jiří Dvořák patří ve StarDance k favoritům

Boj o vítěze tanečního parketu zahájil v ČT devátou sezonu. Tradičně, protože přenosem StarDance opět provázejí Tereza...



POSLEDNÍ DOJMY: Porušil Labyrint III desatero pravidel detektivky?

Záběr z třetí řady seriálu Labyrint

Záhada trvající sedm večerů je konečně vyřešena, poslední část televizního Labyrintu III odhalila pachatele. S...

Na dně Štrbského plesa našli po padesáti letech tomahavk Gojka Mitiće

Slovenští potápěči s nečekaným úlovkem staré filmové rekvizity

Velký had, poslední z kmene Mohykánů, stále neřekl poslední slovo. Slovenští potápěči totiž vylovili tomahavk, který do...

Další státní cena v ohrožení, odmítla ji rodina Evalda Schorma

Příběh falešného faráře (Vlastimil Brodský),  který pomáhá všem vesničanům, ale...

Letošní předávání cen v kultuře, jimiž stát oceňuje výrazné osobnosti, má další trhlinu. Poté, co odmítl převzít cenu...

Další z rubriky

Anna K. vyrazí do divadel na svoje první vánoční turné

Anna K.

Přestože má zpěvačka Anna K. za sebou výpravná turné ve velkých sálech i vystoupení na největších festivalech, vánočním...

Naše hvězda baroka zaujala v Austrálii, nyní má vlastní festival i knihu

Soubor Musica Florea

Byl současníkem Johanna Sebastiana Bacha, ve své době se těšil velkému respektu. Barokní skladatel Jan Dismas Zelenka...

VIDEO: Objevy Óčka zahrnují popovou rádiovku i anglickou píseň do klubů

Kapela Pomlky

V dalším ročníku pořadu Óčka KB Band Academy, který hledá mladé talenty mezi hudebníky, uspěla kapely Pomlky z Hradce...



Najdete na iDNES.cz