Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V pražském Národním Urbanová Věc Makropulos odmítla, v Ostravě ji zazpívá

  13:04aktualizováno  13:04
Ostravské Národní divadlo moravskoslezské uvede v lednu Janáčkovu operu Věc Makropulos. Hlavní ženskou roli Emilie Marty nastudovala speciálně pro Ostravu poprvé ve své kariéře přední dáma české opery sopranistka Eva Urbanová.

Eva Urbanová | foto: KORZO

Divadlo zatím plánuje pouze tři představení. Premiéra hvězdně obsazené opery bude podle mluvčí divadla Kateřiny Ondřejkové 13. ledna. Ostravské operní publikum se v poslední době s Urbanovou setkávalo. Hostuje v jiném představení Leoše Janáčka, inscenaci Její pastorkyňa. Roli Emilie Marty v Ostravě přijala možná i proto. Před třemi lety stejnou roli odmítla v pražském Národním divadle.

"Věc Makropulos je můj druhý janáčkovský projekt v Ostravě. V Ostravě je vynikající ansámbl. Pan dirigent Robert Jindra mne brilantním psychologickým tahem přesvědčil, abych u vás Emilii Marty zpívala, a já si spolupráci s ním moc užívám. Doufám, že budu zdravá a vše dobře dopadne," řekla umělkyně.

Podle Ondřejkové není ale Urbanová zdaleka jedinou hvězdou, kterou bude možné v Národním divadle moravskoslezském ve Věci Makropulos vidět a slyšet. V hlavní tenorové roli vystoupí stálý host Národního divadla v Praze Aleš Briscein. V další roli se představí slovenský basista Peter Mikuláš. Tento sólista Slovenského národního divadla se v této roli před několika lety představil v Metropolitní opeře v New Yorku. Diváci uslyší i sólistu Národního divadla v Praze a trojnásobného držitele Ceny Thálie Ivana Kusnjera.

"Od samého počátku jsem si byl vědom, že půjde o netradiční projekt, který svým způsobem vybočuje z běžně uváděného repertoáru, a že by tedy měl mít zcela výjimečné pěvecké obsazení. Bylo tak nutné uvažovat nad výjimečnými osobnostmi, které mají s Janáčkovou interpretací zkušenosti, nicméně nastudování této vrcholné Janáčkovy opery bude pro ně zajímavou výzvou," vysvětlil klíč pro obsazení hlavních rolí hudební ředitel ostravské opery Robert Jindra.

Opera Věc Makropulos se zabývá otázkou nesmrtelnosti a práva člověka prodlužovat si uměle život. Janačkovo libreto vychází z divadelní hry Karla Čapka. "V zahraničí patří k nejčastěji uváděným Janáčkovým operám, v Česku se ale objevuje spíše vzácně. Naposledy ji uvedlo Národní divadlo Brno (2001) a Národní divadlo v Praze (2008). V Ostravě se tato opera naposledy hrála v roce 1964," vyjmenovala mluvčí.

Premiéra opery je naplánovaná na 13. ledna. Uvedena bude na prknech Divadla Antonína Dvořáka. Další dvě představení se budou hrát 20. a 26. ledna.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Co by se dělo, kdyby Sigmund Freud potkal autora Narnie C. S. Lewise?

Pavel Rímský jako Sigmund Freud a Martin Finger jako C. S. Lewis v kusu...

Sigmund Freud a C. S. Lewis, Pavel Rímský a Martin Finger. Dvě známá jména Evropy 20. století v podání renomovaných...

Pusťte Donnu k maturitě! Zběsilá jízda do 90. let láká dnešní třicátníky

Záběr z inscenace Pusťte Donnu k maturitě!

Časopis Bravo, Steve s Dylanem, videopůjčovny a hudba devadesátých let. Půdní prostor Palm OFF v pražském Divadle pod...

Kudy vedou cestičky našich muzikálů ke korejskému lidu

Pepa Vojtek v hlavní roli muzikálu Mefisto

Původní český muzikál Mefisto s Josefem Vojtkem v hlavní roli zvou Korejci na prestižní muzikálový festival v Tegu....

Najdete na iDNES.cz