Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Praze zahrají The Klezmatics, židovští Rolling Stones a držitelé Grammy

  12:04aktualizováno  12:04
Bývají označováni za "Rolling Stones klezmeru". The Klezmatics jsou nejslavnější světová klezmer kapela. Pověstná je i přesahy k balkánským dechovkám, avantgardnímu jazzu i scénické hudbě. Zahraje v úterý 27. září v pražském Paláci Akropolis.

The Klezmatics | foto: Capricorn Promotion

Vycházejí z tradic newyorské East Village a východoevropské židovské spirituality. Ve své tvorbě zpracovávají i současná témata a hudební vlivy africké, arabské a balkánské, jazz i punk. I po 25 letech skladají a hrají hudbu divokou, mystickou, provokativní a taneční.

Co je klezmer

Tradice židovské světské hudby, vzniklá v 15. století v jihovýchodní Evropě (Moldávie, Bukovina, Ukrajina) a rozšířená na celou východní Evropu. Jako termín pro hudební žánr se slovo vžilo až ve 2. polovině 20. století. Repertoár tvoří především taneční hudba pro židovské oslavy, zejména svatby. Typickými nástroji klezmeru jsou housle, klarinet, akordeon, cimbál, pozoun, trubka, klavír. Klezmer se od 70. let stal velmi populární v USA, nejslavnějšími skupinami, které se mu věnovaly či věnují, jsou The Klezmatics, Klezmorim či Brave Old World. Pod vlivem této vlny vzrostl v posledním dvacetiletí zájem o klezmer zpět i v Evropě. Na české scéně se jím zabývají mj. skupiny Trombenik, Klec a Létající rabín.

The Klezmatics za svoji kariéru získali celou řadu cen: například v roce 2006 cenu Grammy v kategorii Best Contemporary World Music Album za album Wonder Wheel. Ve stejném roce obdrželi také cenu New York Jewish Music Award, dvakrát získali prestižní Cenu německých kritiků. Jejich alba mnohokrát vedla žebříček world music prestižního časopisu Billboard.

Během své dlouholeté kariéry spolupracovali The Klezmatics s mnohými veličinami hudebního světa, přičemž často překračují hranice žánrů: pracovali například s americkými písničkáři Pete Seegerem, Arlo Guthriem nebo zpěvačkou Odettou, virtuózem klasické hudby Itzhakem Perlmanem, izraelskou ikonou Chavou Alberstein, zpěvačkou Natalií Merchant, legendou literární beat generation Allenem Ginsbergem nebo avantgardním experimentátorem Johnem Zornem.

The Klezmatics: Live At Town Hall

Během své kariéry vydali devět alb. Na trhu se právě objevila jejich novinka, dvojalbum Live at the Town Hall, které vychází u příležitosti 25. výročí existence souboru. Jde o živý záznam z koncertu a repertoárově obsahuje přehlídku toho nejlepšího hudebního materiálu za celou kariéru souboru. Podílí se na něm dlouhá řada hostí včetně několika bývalých členů souboru.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Festival Soundtrack zahájí Čechomor s legendárním filmem Rok ďábla

Čechomor (Benátská! s Impulsem, Liberec, 29. července 2017)

Festival filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady, který se uskuteční poslední prázdninový víkend, přinese hned...

Hlavní hvězdou Colours bude držitel jedenácti Grammy Pharrell Williams

Producent Pharrell Williams odehrál svou tuzemskou premiéru 17.9. 2014 v...

Festival Colours of Ostrava ohlašuje dalších dvacet nových zahraničních jmen. Mezi nimi je největší hvězdou kapela...

Chtěl na prkna, která znamenají okres. Dalibor Janda zahajuje Velký flám

Dalibor Janda

Zpěvák Dalibor Janda si k pětašedesátinám nadělil dvojalbum hitů nazvané Velký flám. V pondělí ve vyprodané Lucerně...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz