Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Praze se objeví napůl člověk, napůl pavouk

  10:34aktualizováno  10:34
- Napůl člověk, napůl kyborg, kyberpunker a především experimentátor s vlastním tělem. Tak to vše je australský umělec Stelarc.Stelarc (vlastním jménem Stelios Arcadiou) není v Praze poprvé. Již loni sem přijel na pozvání lidí z Terminal Foundation a ve Veletržním paláci za obrovského zájmu předváděl svoji třetí elektronickou ruku. Experimentování a “vylepšování” vlastního těla je totiž Stelarcovým největším koníčkem a zájmem. Podle něj totiž nastala doba, kdy naše biologické tělo nemůže stíhat obrovský rozvoj techniky, a proto je přirozené tělo novému stavu věcí přizpůsobovat a zdokonalovat ho. A jestliže vám Stelarc připadá jako nějaký šílený futuristický vědec, věřte, že on sám se považuje jen za umělce.

Stelarc proslul svými performancemi, v němž jeho vlastní tělo hraje klíčovou úlohu. On sám své kousky rozděluje do dvou skupin. Na fyzicky nepohodlné a technicky komplikované. První z nich byl například nápad, který realizoval na počátku 80. let a kdy si nechal tělo probodat háčky a zavěsit se nad frekventovanou ulici.

Láska k technice Stelarka přivedla na dvacet let do země nejnovějších technologií - Japonska, kde strávil zhruba dvacet let. Právě zde také vymyslel další ze svých fyzicky nepohodlných, podivných a rozum dráždících performací. V tokijské galerii Tamura, sešroubovaný mezi dvě dřevěné desky, se sešitými ústy a víčky, zůstal několik hodin. Prý mu ani tak nevadilo nepohodlí jako fakt, že nemohl zívnout.

Jindy zase hodlal na sochařském sympoziu dokázat, jak může být zajímavé stavět sochy rovnou uvnitř lidského těla. Je to prý výhodné, protože uspoříte mnoho prostoru. Stelarc si tedy nechal do svých útrob zapustit kovovou kapsli, která se otevírala a zavírala. Vše pak pro publikum uvnitř umělcova těla sledovala mikrokamera.

Od těchto fyzicky náročných pokusů, kdy naprosto nekompromisně zacházel se svou tělesnou schránkou, se Stelarcův zájem v současné době přesunul k internetu a virtuální realitě. Stelarc je jimi naprosto fascinován, protože mu umožňují setřít hranice mezi realitou a iluzí, mezi fyzickým tělem a prostorem.

Tělo dnes již není jen biologickou entitou fungující na jediném místě. Stalo se rozsáhlým operačním systémem, plným vstupů a výstupů. Je napojeno na celosvětová média a informační technologie, které neustále zásobují tělo daty. Tělo člověka se úžasným způsobem zrychlilo a operuje ve značně rozsáhlém prostoru. Kůže už není naším rozhraním se světem, fyzické tělo se proměňuje v neustále se přelévající fantóm." (úryvek z rozhovoru se Stelarcem v nejnovějším čísle časopisu Živel, č.12)

Dosud Stelarc své tělo proměňoval pouze částečně pomocí strojů a nových technologií na pár hodin. Zatím posledním chystaným krokem ke Stealrcovu ideálu o dokonalosti a funkčnosti lidského těla je implantované třetí ucho. Pochopitelně, že ono ucho přizdobí hlavu samotného Stelarca. Ucho by se tal mělo stát trvalou součástí jeho tělo a mělo sloužit buď jako anténa pro internetové připojení nebo může být vybaveno minireproduktorem a druhému uchu šeptat prakticky cokoli.

Myslíte si, že Stelarc nepatří do tohoto světa, ale do nějaké sci -fi? Nebo se vám Stelarc jeví jako novodobý doktor Mengele, jenž ovšem bláznivé nápady realizuej sám na sobě a tak  naprosto dehumanizuje člověka? Pak vám sám Stelarc odpoví: Stát se kyborgem znamená být člověkem."(Živel č. 12)

Stelarc předvádí svoji třetí ruku

Stelarc při jedné ze svých performancích, kdy pomocí svalové stimulace ovládá nějaký přístroj

Stelarc právě polyká miniaturní sochu

Budoucí Stelarcova podoba se třetím uchem

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

OBRAZEM: Prohlédněte si velkolepou Slovanskou epopej. Vrátila se do Prahy

Alfons Mucha: Apoteóza z dějin Slovanstva (1926, vaječná tempera, olej, plátno,...

Slovanská epopej je od minulého týdne znovu k vidění v Praze. Galerie hlavního města Prahy tentokrát jedenáct obrazů ze...

Modiglianiho Ležící akt se stal čtvrtým nejdráže prodaným obrazem

Obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le côté auche) - Ležící akt (na levém...

Za 157,2 milionu dolarů (3,4 miliardy korun) se na aukci v New Yorku prodal obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le...

OBRAZEM: Za války byl špionem. Pak fotil Alžbětu II. i Marilyn Monroe

Pablo Picasso se svým obrazem Marie-Therese Walter (1932, Akt, zelené listy a...

Dostat se do přízně britské královny Alžběty II. není jednoduché. Cecilu Beatonovi se to přesto povedlo. Dokonce se z...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz