V Praze razantně klesl prodej knih

Už krátce po záplavách se odhadovalo, že velká voda citelně srazí prodej knih. Méně turistů, omezená doprava, nenadálé výdaje potenciálních zákazníků. Pro některé knihkupce jsou však dopady ještě chmurnější, než čekali. Především v hlavním městě: obchodní propad je zde obdobný jako u řady pražských divadel, kterým nechodí diváci. Mimo metropoli je situace vesměs lepší.

"Staré Město teď není staré, ale mrtvé. Tramvaje a metro tu nejezdí, ulice je rozkopaná," říká majitel prodejny v Kaprově ulici Bohumil Fišer. Voda mu zaplavila sklep a natropila škodu za tři sta tisíc korun. Na otázku, jaký je v současnosti zájem o knížky, se známý knihkupec nejdříve dlouho smál. Pak dodal: "To je šibeniční smích. Tržby mi spadly o šedesát až sedmdesát procent. Srpen byl tragický, prodávali jsme čtvrtinu ve srovnání se stejným obdobím loni. Každý den to tady vypadá jako kdysi v neděli dopoledne - sto, maximálně dvě stě lidí. Dříve jich přišlo denně na osm set."

S distributory a nakladateli se už dohodl na takzvaném komisním prodeji: co z produkce neudá, vrací jim. Takhle vydrží dva měsíce. Poté nastane druhá fáze - propouštění. "Doufám, že to někdy přejde. Čekám na metro a studenty - z Filozofické fakulty, uprumáky. Snad nás zachrání," utěšuje se Fišer.

Kdo si zoufá a kdo ne
Zoufá si rovněž Jan Kanzelsberger, majitel více než třiceti knihkupectví rozesetých po Česku. Ten při povodních přišel o obchod v Křižíkově ulici v pražském Karlíně, ještě nejméně měsíc bude zavřená pobočka na nedaleké Palmovce. "Je to strašná rána pro celý knižní trh. Snad kromě východních Čech a Brna není místa, kde by se voda nějak neprojevila. A nejhorší je to v Praze, kde teď prodávám o polovinu méně titulů." Na úbytek čtenářů Kanzelsberger odpovídá opatrnějším nákupem nových knih.

Další známý pražský knihkupec, Jiří Seidl, tratí zejména v prodejně na Staroměstském náměstí. Zájem o českou beletrii poklesl prý zhruba o pětinu, nejmarkantnější ztráty hlásí u turistických průvodců - mají poloviční odbyt.

O padesát procent klesly tržby také v pražských prodejnách VD Konsorcia: U Černé Matky boží a v Domě učebnic a knih Černá labuť. Nicméně VD Konsorciu prosperují knihkupectví v nákupním centru Carrefour na pražském Smíchově stejně jako nově otevřený Palác knih Luxor na Václavském náměstí, který se prezentuje jako největší knižní megastore ve střední Evropě. "Návštěvnost je velmi slušná. Týden po povodních a jako by se nic nedělo. Do Luxoru denně přijde na tři tisíce platících lidí. Jsem spokojený," pochvaluje si ředitel velkoobchodu Břetislav Janoušek.

Na zákazníky si nestěžují ani v knihkupectví Dobry Bednářové v Celetné ulici. "Jsme specializovaní, chodí k nám lidé, které zajímá alternativní medicína, esoterika, psychologie - a ti si nás vždy najdou. A když osobně nemohou, objednávají si na dobírku. Myslím, že v tomhle nemáme konkurenci," říká knihkupkyně Lenka Blažková. Nicméně i jejich prodeje jsou podprůměrné. "Citelně jsme pocítili čtyři dny v srpnu, kdy jsme kvůli povodním měli zavřeno. Teď v září je to slabší, hlavně dopravou. Bydlím v Praze 5 na Lužinách a do centra jsem to měla dvacet minut. Teď abych počítala s hodinou."

Kde děcka dobře chodí
Ze záplav se ještě nevzpamatovala knihkupectví v Berouně. V některých nebylo krátce po povodni ani co prodávat. Ve třech obchodech Marcely Kroppové dosáhla hladina bezmála dvou metrů, náhradní knihkupectví s omezenou produkcí nyní jakžtakž funguje pět set metrů od centra. Původní prostory prý budou ještě dva tři měsíce vysychat. "Navezli jsme sem hlavně učebnice, bez nich se školáci neobejdou. V zásobách beletrie máme teď trochu díry: u sérií u nás najdete třeba jen druhý či třetí díl," hodnotí situaci syn majitelky Vilém Kropp.

Naproti tomu v českobudějovickém knihkupectví Zlatý klas jede provoz bez výraznějších obtíží. "Báli jsme se, jak to teď po povodních bude, ale když jsme sečetli tržby, od loňska se moc nelišily. Až nás to zaskočilo," říká zástupkyně vedoucí Hana Palečková.

Takřka normální rytmus zažívají knihkupectví v Brně. "Máme tady docela frmol. Děcka chodí se seznamy učebnic a kupují knížky jako vždy touhle dobou," informuje Michaela Stehlíková z Knihkupectví Barvič a Novotný. "Spíše než se zákazníky máme problémy se zásobováním - řada nakladatelů má vytopené sklady a redakce." Ať už se tuzemští knihkupci potýkají se sebehoršími překážkami, které jim způsobily povodně, jedna věc je všechny utěšuje bez rozdílu: blíží se období Vánoc, jemuž přezdívají knihkupecké žně. "Ježíšek a s ním i čtenáři přijdou vždycky. Povodně nepovodně," tvrdí majitelka knihkupectví v Neratovicích Eva Wolfová.

Hromada zničených knih ze zatopeného knihkupectví na náměstí v Berouně (17. srpna 2002)