Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Poznani mají 3D digitální sochu Golema. Autorem je David Černý

  9:51aktualizováno  9:51
Ačkoliv to není příliš známo, spojuje polskou Poznaň a Prahu postava židovského učence rabiho Löwa. Golem, umělý člověk, kterého údajně rabi Löw stvořil, od včerejška nepatří už jen české metropoli, ale i Poznani. Na rozdíl od toho pražského, který prý byl z hlíny, je poznaňská socha golema z nerezavějící oceli. Vytvořil ji český výtvarník David Černý.

ilustrační snímek rabiho Löwa a jeho Golema pochází z německého expresionistického filmu Golem z roku 1920 | foto: garylucas.com

David Černý"Mně se líbí to, že Golem je takovou česko-polskou mystickou postavou," řekl Černý. "Otec" člověka z hlíny Jehuda Ben Becalel, známější jako rabi Löw, se podle některých pramenů narodil kolem roku 1520 v Poznani. Později údajně působil jako vrchní rabín v tomto západopolském městě i celém Velkopolsku, koncem 16. století se stal vrchním zemským rabínem českého království i vrchním pražským rabínem.

"Byl jsem v Praze, o Golemovi jsem slyšel, ale to, že se rabi Löw mohl narodit tady v Poznani, jsem se dozvěděl teprve před několika týdny," přiznal novinář z jednoho místního rádia.

Výtvarník David Černý odpovídá na dotazy novinářů při slavnostním představení plastiky Entropa v Bruselu (15. ledna 2009)Černého Golem je 2,6 metru vysoký, skládá se z několika fragmentů, a působí proto trochu rozostřeně. Autor ho popisuje jako "3D digitální sochu". Podle původních plánů měla socha stát uprostřed chodníku a být tak blíže lidem. Nicméně poznaňská radnice to nepovolila.

"Já nedokážu bojovat s úředníky v Poznani, mně stačí bojovat s úředníky v Praze," řekl k tomu Černý. Golem zatím stojí mezi stromy na trávníku na kraji pěší zóny, a proto nevyniká tak, jak si Černý přál. "Ta socha byla plánovaná pro srovnání s kolemjdoucími lidmi," vysvětlil.

Golem vznikl na objednávku Velkopolského sdružení pro podporu krásných umění, které hledá umělecká díla pro veřejná prostranství. Davida Černého mu doporučil jeden polský umělec. Sdružení českému výtvarníkovi nabídlo spolupráci, protože se mu líbí jeho práce i jeho smysl pro humor, který, jak tvrdí organizátorka "nastěhování" sochy golema do Poznaně Justyna Zadworná, se většině Poláků zamlouvá.

Sdružení si nicméně přálo, aby kontroverzní český výtvarník pro Poznaň vytvořil sochu, která by neměla nikoho urazit. "Lidé by některá jeho provokativní díla nemuseli přijmout a jde přece o práci ve veřejném prostoru," vysvětlila Zadworná. Jedním ze zvažovaných projektů byl Jesus Christ Kit, skládanka Ježíše Krista umístěná na jedné z budov. "Myslím, že na to bychom povolení nedostali," podotkla Zadworná.

Golem je druhým dílem Černého, které vytvořil na objednávku města. Tím prvním je Snídaně obrů, netypická autobusová zastávka v Liberci, která má lidem připomínat německo-česko-židovskou minulost tohoto města.

EntropaDavid Černý patří mezi nejznámější současné české výtvarníky. Loni velké kontroverze vzbudila jeho skládačka Entropa, jíž se Česko prezentovalo během předsednictví Evropské unii v bruselském sídle Rady EU.

V instalaci vysoké 16 metrů byl podle Černého každý stát sedmadvacítky reprezentován určitým stereotypem, který o něm údajně měli zažitý ostatní obyvatelé Evropy. Některé země, mezi nimi Bulharsko, jež mělo podobu tureckého záchodu, dílo pobouřilo. Černý plánuje model Entropy vystavit příští měsíc ve varšavském národním muzeu během výstavy Ars Homo Erotica.

Autoři: ,Nejčtenější

Zemřel herec Jaroslav Šmíd, hrdina komedie Doktor od jezera hrochů

Jaroslav Šmíd ve filmu Doktor od jezera hrochů (2010)

Ve věku 47 let zemřel herec Jaroslav Šmíd, známý z titulní role komedie Zdeňka Trošky Doktor od jezera hrochů. Zprávu...

Zemřel písničkář Wabi Daněk, autor legendární Rosy na kolejích

Písničkář Wabi Daněk

Po dlouhé nemoci dnes ve věku 70 let zemřel Wabi Daněk, folkový písničkář, autor a původní interpret neoficiální...Čtyři členové Chinaski odcházejí. Chemie vyprchala, vysvětlili fanouškům

František Táborský (první zleva), Michal Malátný (vpředu)

Kapela Chinaski po úspěšném halovém turné ohlásila rozkol. Opouštějí ji trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán...

Zemřel Malcolm Young, kytarista a zakladatel legendární kapely AC/DC

Kytarista AC/DC Malcolm Young

Australský hardrockový kytarista Malcolm Young zemřel. Bylo mu 64 let. Oznámila to jeho rodina, která také připomněla,...

Nemístnému návrhu jsem se vysmála, řekla Ewa Farna Za scénou

Zpěvačka Ewa Farna v kulturním magazínu Za scénou.

Ať si ženy uvědomí svou hodnotu. Já se nabídce vysmála, řekla zpěvačka Ewa Farna v pořadu Za scénou.Další z rubriky

Zemřel sochař Jan Koblasa, po emigraci uznávaný i v zahraničí

Jan Koblasa vystavuje na Pražském hradě.

Ve věku 84 let zemřel minulý týden český sochař, malíř, grafik a autor mnoha filozofických esejů Jan Koblasa. Jeho...

Obraz Štyrského byl vydražen za 24,3 mil. Kč. Jedná se o autorský rekord

Obraz Jindřicha Štyrského Utonulá s vyvolávací cenou 13 milionů korun se...

Obraz Jindřicha Štyrského s názvem Utonulá se v neděli v Obecním domě vydražil za 24,3 milionu korun, což je autorský...

Snímek roku vyfotil na mobil. Czech Press Photo získali i fotografové MAFRA

Vítěz kategorie PROBLÉMY DNEŠNÍ DOBY (single): Martin Bandžák, volný fotograf –...

Soutěž Czech Press Photo vyhrál černobílý snímek „Hizballáh, oslavy vítězství nad Izraelem“ od Martina Bandžáka z...Najdete na iDNES.cz