Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Portě coeli zahájili výstavu

  18:57aktualizováno  18:57
Předklášteří u Tišnova - Jak žijí příslušnice jediného cisterciáckého konventu na Moravě? Jaké jsou dějiny řádu sídlícího v ojedinělém klášterním komplexu Porta coeli? A jaké dějiny měla jedna z nejvýznamnějších tuzemských stavebních památek, kterou zdobí proslulý kamenný portál? Odpovědi dává zahájená výstava Ať otevře se brána nebeská. Podhorácké muzeum v Předklášteří u Tišnova připravilo expozici, která snesla archeologické i historické materiály.
TROCHA HISTORIE

Muzeum sídlící v areálu kláštera expozici připravilo ke stému výročí obnovení zdejšího řeholního života v roce 1901. Osudům cisterciaček právě ve dvacátém století je také věnována větší část instalace umístěné ve třech sálech. "Chtěli jsme připomenout dějiny kláštera komplexně," říká jeden z autorů scénáře a ředitel Podhoráckého muzea Josef Zacpal.

Vstupní část výstavy tak prezentuje nejstarší dějiny cisterciaček až do zrušení jejich řádu v roce 1782. Vedle kopie zakládací listiny kláštera může návštěvník obdivovat jeden z nejvzácnějších exponátů - vzácnou gotickou plastiku Madony z Předklášteří. Vzácné zápůjčky v podobě dřevěných plastik od gotiky po baroko doplňuje kamenný klášterní erb zachovaný ze zaniklého špitálu v Tišnově.

Atraktivní oddíl ukazuje stavební vývoj vzácného ranně středověkého jádra kláštera, které tvoří portál, kapitulní síň, křížová chodba či zbourané kaple svaté Kateřiny. Výsledky archeologických průzkumů z osmdesátých let uvidí veřejnost vůbec poprvé.
 
Výstavní premiéru po dlouhé době zažil sám pozoruhodný ženský řád, dnes jediný svého druhu v republice. "Miniaturní připomínkou byla drobná výstavka v roce 1983," uvedl Zacpal. Poznámku o výstavním handicapu muzea odmítá  s poukazem na velikost, hloubku i odborné zpracování nynější expozice. "Samy řeholnice počátkem devadesátých let měly mnoho starostí. Nemohli jsme počítat s jejich spoluprací. Nedělali jsme nic narychlo a dnes to vidím spíše jako přednost," glosuje zdržení Zacpal.

SESTRY V AKCI

Do života jeptišek z Porta coeli, kterých zde dnes žije jedenáct, dává nahlédnout oddíl z dějin cisterciaček po roce 1901. Krásné ruční výšivky liturgických textilií doplňují ukázky řeholního oblečení. Množství obrazů a listin stojí ve vitrínách vedle často unikátních dobových fotografií. Většina exponátů podtrhuje ústřední princip řehole, která si za motto vyvolila latinské Ora et labora! (Modli se a pracuj!) Výmluvným i kuriózním exponátem bude abatyší vypsaný dnešní režim sester, které vstávají čtvrt hodiny před pátou a v celách zhášejí přesně ve 21 hodin. Kutny řeholnic doplňuje vzácná převorčina berla a miniaturní diorama zachycující cisterciačku ve svém asketicky zařízeném pokoji.

Unikátem jiného druhu je plán Předklášteří z roku 1826. "Historický dokument z našich sbírek jsme nechali v Praze restaurovat," říká Zacpal před rozměrnou mapou. Speciální kapitolu výstavy tvoří zákoutí dokládající bohatou inspiraci kláštera pro výtvarníky. Desítky maleb, kreseb a snímků zachycují úchvatný klášterní areál obehnaný barokní zdí a zejména proslulý gotický a bohatě zdobený portál s postavami apoštolů a četnými zvířecími a rostlinnými motivy. Výstava potrvá do 25. listopadu.

Výstava v klášteře Porta coeli

Výstava v klášteře Porta coeli

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Najdete na iDNES.cz