Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Portě coeli zahájili výstavu

  18:57aktualizováno  18:57
Předklášteří u Tišnova - Jak žijí příslušnice jediného cisterciáckého konventu na Moravě? Jaké jsou dějiny řádu sídlícího v ojedinělém klášterním komplexu Porta coeli? A jaké dějiny měla jedna z nejvýznamnějších tuzemských stavebních památek, kterou zdobí proslulý kamenný portál? Odpovědi dává zahájená výstava Ať otevře se brána nebeská. Podhorácké muzeum v Předklášteří u Tišnova připravilo expozici, která snesla archeologické i historické materiály.
TROCHA HISTORIE

Muzeum sídlící v areálu kláštera expozici připravilo ke stému výročí obnovení zdejšího řeholního života v roce 1901. Osudům cisterciaček právě ve dvacátém století je také věnována větší část instalace umístěné ve třech sálech. "Chtěli jsme připomenout dějiny kláštera komplexně," říká jeden z autorů scénáře a ředitel Podhoráckého muzea Josef Zacpal.

Vstupní část výstavy tak prezentuje nejstarší dějiny cisterciaček až do zrušení jejich řádu v roce 1782. Vedle kopie zakládací listiny kláštera může návštěvník obdivovat jeden z nejvzácnějších exponátů - vzácnou gotickou plastiku Madony z Předklášteří. Vzácné zápůjčky v podobě dřevěných plastik od gotiky po baroko doplňuje kamenný klášterní erb zachovaný ze zaniklého špitálu v Tišnově.

Atraktivní oddíl ukazuje stavební vývoj vzácného ranně středověkého jádra kláštera, které tvoří portál, kapitulní síň, křížová chodba či zbourané kaple svaté Kateřiny. Výsledky archeologických průzkumů z osmdesátých let uvidí veřejnost vůbec poprvé.
 
Výstavní premiéru po dlouhé době zažil sám pozoruhodný ženský řád, dnes jediný svého druhu v republice. "Miniaturní připomínkou byla drobná výstavka v roce 1983," uvedl Zacpal. Poznámku o výstavním handicapu muzea odmítá  s poukazem na velikost, hloubku i odborné zpracování nynější expozice. "Samy řeholnice počátkem devadesátých let měly mnoho starostí. Nemohli jsme počítat s jejich spoluprací. Nedělali jsme nic narychlo a dnes to vidím spíše jako přednost," glosuje zdržení Zacpal.

SESTRY V AKCI

Do života jeptišek z Porta coeli, kterých zde dnes žije jedenáct, dává nahlédnout oddíl z dějin cisterciaček po roce 1901. Krásné ruční výšivky liturgických textilií doplňují ukázky řeholního oblečení. Množství obrazů a listin stojí ve vitrínách vedle často unikátních dobových fotografií. Většina exponátů podtrhuje ústřední princip řehole, která si za motto vyvolila latinské Ora et labora! (Modli se a pracuj!) Výmluvným i kuriózním exponátem bude abatyší vypsaný dnešní režim sester, které vstávají čtvrt hodiny před pátou a v celách zhášejí přesně ve 21 hodin. Kutny řeholnic doplňuje vzácná převorčina berla a miniaturní diorama zachycující cisterciačku ve svém asketicky zařízeném pokoji.

Unikátem jiného druhu je plán Předklášteří z roku 1826. "Historický dokument z našich sbírek jsme nechali v Praze restaurovat," říká Zacpal před rozměrnou mapou. Speciální kapitolu výstavy tvoří zákoutí dokládající bohatou inspiraci kláštera pro výtvarníky. Desítky maleb, kreseb a snímků zachycují úchvatný klášterní areál obehnaný barokní zdí a zejména proslulý gotický a bohatě zdobený portál s postavami apoštolů a četnými zvířecími a rostlinnými motivy. Výstava potrvá do 25. listopadu.

Výstava v klášteře Porta coeli

Výstava v klášteře Porta coeli

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Umělci pomáhají uprchlíkům. U2 na koncertech, herci přímo v Řecku

U2 vydáním novinky Songs of Innocence překvapili.

Frontman irské kapely U2 Bono Vox se proslavil zálibou v humanitární a charitativní práci. Pomáhal lidem nemocným virem...

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Najdete na iDNES.cz