z představení Pakosti a drabanti

z představení Pakosti a drabanti | foto: Divadlo Archa

V politicky nekorektním kabaretu vystoupí rákosníci, čmoudi a další cizáci

  • 3
Divadlo Archa uvede ve čtvrtek 25. března premiéru nového představení Pakosti a drabanti. Tvůrčí dvojice Jana Svobodová a Hana Andronikova vytvořila "politicky nekorektní kabaret", k němuž složil hudbu americký hudebník Michael Romanyshyn.

Představení, které lze kromě čtvrteční premiéry shlédnout už ve středeční předpremiéře a páteční první repríze, glosuje nárůst agrese a skryté nenávisti vůči odlišným rasám a jejich kulturám. "Politicky nekorektní kabaret" je dalším projektem Divadla Archa, vzniklým ve spolupráci s Allstar Refjúdží Company.

Tento soubor vznikl z profesionálních umělců a imigrantů, kteří společně vytvořili před dvěma roky úspěšný divadelní projekt Tanec přes plot. Od té doby představení Tance přes plot stejně jako koncerty kapely, která v rámci tohoto projektu vznikla a natočila zatím jedno album, reprezentovaly Divadlo Archa na řadě mezinárodních festivalů.

V představení Pakosti a drabanti se prolínají různé divadelní přístupy, od forem reportáže, přes hrané skeče a kabaretní čísla až po snové krajiny. Jednotícím principem je již tradičně hudba, která se stává místem setkávání a porozumění.

Tvůrčí soubor se skládá z herců a performerů šesti národností. Každý z nich tančí, zpívá a hraje na několik hudebních nástrojů. Na jevišti zazní vedle češtiny i kurdština, čínština, němčina a slovenština. Dynamiku celého představení podtrhuje rytmika, která vychází z etnických tanců a vytváří základní pohybový kód.

z představení Pakosti a drabanti

Režisérka Jana Svobodové k chystanému projektu říká: "V době, kdy Americe vládne černošský prezident, jsme se na počátku naší práce ptali: jak by to vypadalo, kdyby chtěl být českým prezidentem například Abdulrahman? Jak by vypadala jeho volební kampaň? Co by sliboval a co bychom od něj očekávali my? Vyvedl by nás z krize? Považujeme se za tolerantní národ, na druhou stranu jsme velice vynalézaví v označování těch, kteří se od nás liší. V našem představení vystupují praví rákosníci, čmoudi a další cizáci."

Spisovatelka Hana Andronikova dodává: "Snažíme se vtipnou formou vyrovnávat s různými formami politického extremismu a populismu. V krizi vždy přicházejí ke slovu ti, kteří předkládají jednoduchá řešení. Manipulují s námi prostřednictvím našich strachů, které na sebe berou rozmanitou podobu. Za viníky naší situace označují ´ty druhé´. Rádi vzývají historické mýty, zpívají husitské písně. Ptáme se, kdo jsou dnešní ´boží bojovníci´? Kdo jsou současní pakosti (záškodníci) a drabanti (pěšáci), o kterých se ve slavném chorálu zpívá?"