V polévce miso je šokující, ale skvělý román

  2:36
Autor jednoho z nejoceňovanějších japonských románů V polévce miso nese známé příjmení Murakami. Není však Haruki, ale Rjú. Kniha nyní vyšla česky.

Rjú Murakami | foto: Wikipedia

Právě na Harukiho Murakamiho se u nás současná japonská literatura v posledních letech omezila. Ostatní jako by neexistovali. Přitom v Japonsku se na propagaci knih vynakládají nemalé peníze a literární ceny mají patřičnou prestiž i komerční odezvu.

Příčina je samozřejmě jasná - převody z japonštiny se zabývá jen několik lidí. Od loňska to však vypadá, že se blýská na lepší časy. Dvornímu překladateli Harukiho Murakamiho Tomáši Jurkovičovi totiž vyrůstá důstojná konkurence v podobě Jana Levory. Z jeho pera pochází loňský překlad novely Hitomi Kaneharové Hadi a náušnice, nyní jej doplnil převodem románu V polévce miso.

Temnější a perverznější
I když je asi na Západě Haruki známější, v rodné zemi je sláva obou jmenovců srovnatelná. Jejich díla vytvářejí jakýsi mix západní a japonské kultury, díky němuž jsou přitažlivá i pro čtenáře, kteří se v tamních nuancích jinak příliš nevyznají. Ale stejně tak mezi nimi existují i podstatné rozdíly: Rjú je mnohem temnější, perverznější a explicitnější.

Kde Haruki čaruje s jemnou sentimentalitou a nostalgií po ztracené lásce, tam Rjú často nabízí alkohol, drogy, sex a násilí. Harukiho Norským dřevem se linou zadumané tóny písní Beatles, Rjú má radši Rolling Stones a punk. Oba autory však spojuje vědomí, že současné Japonsko je západní kulturou ovlivněno mnohem více, než by bylo tradicionalistům milé.

. Kdo je Rjú Murakami

Narodil se roku 1952, patří tedy ke generaci, která dospívala v bouřlivém období konce 60. a počátku 70. let. Literární debut si odbyl, když ještě studoval na univerzitě - a jeho novela Téměř nekonečná modř (1976) se okamžitě stala bestsellerem.

Už v Murakamiho prvním počinu je patrné autorovo celoživotní téma: střet japonských kulturních tradic se západní civilizací, jež do ostrovního císařství vtrhla po druhé světové válce společně s americkými vojáky. Téměř nekonečná modř se odehrává v polovině 70. let v malém městě, poblíž nějž sídlí americká vojenská základna.

Její osazenstvo je pro místní mládež vítanou možností, jak uniknout nudě světa dospělých, pro které existuje jen práce. Oproti tomu Rjú (shoda křestního jména s autorem samozřejmě není náhoda) i jeho přátelé preferují zábavu - a pokud možno sexuální povahy. V knize se toho kromě nekonečné šňůry večírků a pitek mnoho nestane, ději dominují popisy nejrůznějších, často homosexuálních milostných hrátek.

Konzervativní publikum kniha pobouřila, kritiku však nadchla a navíc získala nejsledovanější literární ocenění Japonska, Akutagawovu cenu. O tři roky později Murakami adaptoval příběh pro filmové plátno a ujal se i režie. Od té doby vydal více než deset dalších románů, ale západnímu čtenáři je v překladech přístupná jen zhruba polovina.

Nejslavnějším Murakamiho dílem je bezesporu román V polévce miso, vydaný roku 1998. Jestliže jsme u debutu zmínili sex, v tomto románu se mísí s krvavými scénami násilí. Příběh ze současného Tokia vypráví mladík Kendži, jenž se díky obstojné znalosti angličtiny živí jako neoficiální průvodce Američanů, kteří sem přijíždějí za erotickou zábavou.

Kendži samozřejmě neplatí žádné daně, takže inzeruje jen v jednom zapadlém časopise pro turisty, ale obchody se hýbou docela slušně. Práce je náročná: Kendži pracuje pozdě do noci a na přítelkyni Džun mu mnoho času nezbývá. Když těsně před silvestrovskou nocí přijde nabídka, aby dělal doprovod americkému turistovi jménem Frank, moc se mu nechce: s Džun už nebyl o Štědrém večeru a další významnou noc strávenou bez ní by mu nemusela odpustit.

Nepříjemný pocit se znásobí, když se Kendži s Frankem poprvé setká tváří v tvář. V Američanově výrazu je cosi zvláštního a logické vysvětlení - transplantace kůže po popálení - nestačí. Frank jako by měl na obličeji masku, skrze niž nepronikají žádné emoce, za níž se skrývá jakési blíže nedefinované, přesto jasně tušené zlo. Kendži ví, že po setkání s Frankem už nikdy nebude nic jako předtím, ale nemůže si pomoct; od první chvíle je naprosto v jeho moci.

V Tokiu je vrah
A tak si s ním každý večer dá sraz v hotelovém baru a společně se vydají zkoumat nejvykřičenější čtvrti Tokia. Kendži záhy zjistí, že Frankovi vůbec nejde o sex; při setkání s placenými společnicemi nejeví žádný zájem jít s nimi na pokoj. Zkratovité chování, výbuchy vzteku střídané zlověstnou racionalitou i absenci potřeby spánku vysvětluje Frank následky úrazu v dětství, po němž mu lékaři museli operovat mozek.

Z novin Kendži zjistí, že v Tokiu se v posledních dnech stalo několik vražd, ale důkaz proti Frankovi stále chybí. A tak se oba společně vydávají na zběsilou, zdánlivě nekonečnou jízdu po barech a nevěstincích, která končí až o silvestrovské noci, kdy se Japonskem rozléhají údery zvonu, jež mají všem přinést klid a mír. Zda budou totéž znamenat i pro Kendžiho a Franka, zjistí čtenář doslova až z posledních řádků.

Čtenáře může Murakamiho přímočarý styl šokovat, ovšem podle autora se daleko větší trauma skrývá v japonské společnosti samé. Tu rozděluje hluboká propast mezi mladou a starou generací. Studentky si leckdy vydělávají na luxusní zboží pomocí "schůzek za finanční náhradu"; za eufemismem se často skrývá prostituce. Peníze jsou jediným prostředkem, jak být úspěšný.

Murakami nabízí metaforu života v Japonsku v podobě kočky, kterou vědci nejprve vycvičí, aby si pomocí tlačítka vyžádala potravu, a pak do něj pustí slabý proud. Zvíře nedokáže pochopit změnu nastavených pravidel a brzy umírá. Japonci jsou na tom podobně. V knize se píše: "Chybějí kritéria, která by umožnila nastavit, co je nejdůležitější. Dospělí žijí jen a jen pro peníze a věci, které už mají nějakou stanovenou hodnotu, jako třeba značkové věci."

Když však mladí na rozpor mezi praxí a tradiční rétorikou hlásající skromnost a pokoru poukážou, "dědci" se na ně oboří: "Žijete ve světě hojnosti, máte dostatek jídla, a jste přitom tak zkažení." Na čí stranu se kloní Murakami, je patrné z jedné z posledních vět celého románu: "Žít dlouho a neumřít znamená nepochybně totéž. U nás v Japonsku však mezi těmito dvěma pojmy existují určité nuance."

RJÚ MURAKAMI - V polévce miso
Překlad Jan Levora. Argo, Praha 2008, 205 stran, doporučená cena 259 korun
Hodnocení: 90%

Autor:

Byl to lynč, ale rány už se zahojily, vzpomíná Rusevová na neúspěch Elišky a Damiána

  • Nejčtenější

Byl to lynč, ale rány už se zahojily, vzpomíná Rusevová na neúspěch Elišky a Damiána

21. března 2024,  aktualizováno  13:48

Vysíláme Rok začala herečka Anežka Rusevová hekticky: třemi divadelními premiérami, ve Studiu DVA a...

Podvod za půl milionu. Knihobot odhalil padělky knih tajemného autora

21. března 2024  13:30

Nepadělají se jen obrazy nebo bankovky, ale i knihy. Konkrétně vzácné, obtížně dostupné svazy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Lovec přichází! Otestuje si znalosti zákulisí soutěže Na lovu

22. března 2024

V sobotu 23. března startuje na TV Nova další série Superlovu, speciální verze pořadu Na lovu....

Simply the best! Ewa Farna podruhé nadchla vyprodanou O2 arenu

23. března 2024  9:40

Zpěvačka Ewa Farna zazpívala 22. března podruhé v po střechu našlapané O2 areně. Na přidaném...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Leštiči klik hráli řediteli za dveřmi, já o protekci nestál, říká jubilant Spálený

21. března 2024

Premium Petr Spálený právě dnes slaví osmdesátiny. Jak říká, svoje roky nikdy moc neprožíval, a tak stále...

Nechtěli ji mezi sebe, ale nedala se. Beyoncé vydala countryové album

29. března 2024

Zpěvačka Beyoncé vydala v pátek 29. března druhou část plánované albové „covidové“ trilogie. Po...

RECENZE: Způsob, jak umrtvit oživlé Kroky a skoky české animace

28. března 2024  16:15

Je to smutný paradox. V cyklu Kroky a skoky české animace sice mnohokrát zazní, že animovaná tvorba...

TRENDY V KLIPECH: Miss Kalousová demoluje auto, Boone láká na pražský koncert

28. března 2024  15:01

Bývalá Miss Andrea Kalousová přichází s novým klipem Sorry. Stál ji hodně sil a padlo na něj jedno...

Chceme podchytit tu jeho svobodu. Marek Adamczyk ztvární Miloše Formana

28. března 2024

Premium V chystaném letním představení Forman, které na červen chystá Letní scéna Musea Kampa k připomenutí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...