Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Plzni soutěží jedenadvacet českých filmů

  9:31aktualizováno  9:31
Pouze jedna z českých novinek posledních dvanácti měsíců, road movie "24", se nezúčastní národní soutěže na nadcházejícím filmovém festivalu Finále-Plzeň. "Producent snímku si to nepřál, řekl nám, že prý není s jeho výslednou podobou spokojen," vysvětlil ředitel přehlídky Ivan Jáchim. Nicméně o vítězného Zlatého ledňáčka, o tři tisíce metrů filmové suroviny za nejlepší debut a ještě jiné ceny se bude ode dneška ucházet zbylých jedenadvacet soutěžních děl - a to včetně čtyř celovečerních dokumentů promítaných v kinech, které zatím nemohly vedle děl hraných bojovat o výroční České lvy.
Hlavní soutěž, další snímky zařazené v tematických sekcích, besedy a doprovodné akce zaplní letošní program natolik, že festival musel být ve svém čtrnáctém ročníku o dva víkendové dny prodloužen; potrvá do nedělního vyhlášení vítězů.

Předseda hlavní poroty herec Jan Tříska přiletěl už v pátek, pořadatelé čekají příjezd asi čtyřiceti zahraničních hostů, převážně zástupců mezinárodních festivalů. Tradiční programový bonus Finále - tvůrčí retrospektiva - patří světově uznávanému jménu, španělskému režisérovi Vicente Arandovi; tvůrce oceněných děl Milenci či Osvoboditelky se v závěru přehlídky setká s místním publikem.

Těžištěm festivalu však nadále zůstává domácí tvorba, které se věnuje i většina z nesoutěžních sekcí, od studentských prací přes ukázky z produkce České televize až po medailony letošních jubilantů. K těm patří třeba Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák, kterým Plzeň vzdá poctu cyklem jejich komedií, nebo Jiří Suchý, jenž tu uvede semaforskou výstavu a dostane čestné občanství města. Nového moderátora našlo Finále v Jaroslavu Duškovi. Ředitel Jáchim zdůrazňuje, že prý spolu byli domluveni mnohem dřív, nežli právě Dušek vnesl vzruch do moderování filmových Českých lvů.

Aktuální program festivalu naleznete ZDE.

Během festivalového týdne by se mělo na pěti projekčních místech odehrát asi sto dvacet představení - možná víc, protože některá už vyprodaná představení, třeba muzikálu Rebelové, ale také několika dokumentů, se budou přidávat. Loni Finále navštívilo přes osmnáct tisíc diváků, výraznější nárůst publika by však omezily kapacity zdejších kinosálů. Západočeská metropole totiž stále nemá multiplex a podle Jáchima si na něj ještě počká. "Přitom se rýsovala dokonce tři vícesálová kina vždy v rámci obchodních komplexů. Jeden multiplex měl fungovat v areálu supermarketu, místo toho je zde prodejna nábytku. V dalším hypermarketu se už multikino ani nestaví a třetí takový areál má sice multiplex nadále v plánu, ovšem ten zase čeká s výstavbou na povolení dálničního obchvatu kolem Plzně," líčí ředitel Finále Jáchim.

Na rozdíl od Českého lva, kde ceny udílejí členové České filmové a televizní akademie dílům uvedeným do kin v kalendářním roce, spadají pod Finále snímky, jejichž premiéry se konaly od dubna předchozího roku do dubna následujícího; posuzuje je odborná porota, dále mezinárodní porota filmových klubů a česká porota studentská. Svou cenu v Plzni přidělí i diváci a Cinema tu ocení herce a herečku, kterým čtenáři tohoto filmového č asopisu zaslali nejvíce hlasů.

Jan Tříska, letošní předseda poroty festivalu Finále, po příletu do Prahy.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Uzdravila se a přijela. Hvězda Catherine Deneuveová završí Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofest,u

Původně měla francouzská herečka Catherine Deneuveová převzít čestnou cenu při zahájení pražského Febiofestu, ale...

DO KINA: Máří Magdaléna není prostitutka a Planeta Česko není BBC

Rooney Mara ve filmu Máří Magdaléna

Z devíti premiér týdne se těžko vybírá divácký favorit, už proto, že ve čtyřech případech jde o dokumenty. Na milovníky...

RECENZE: Iron Man se musí smát. Dorost z Pacific Rim opět zachraňuje svět

Záběr ze snímku Pacific Rim: Povstání

Star Wars, X-Men a teď i Pacific Rim: Povstání. Pokračování sci-fi rozmnožilo sled sérií, které zkoušejí zlákat nové...

Najdete na iDNES.cz