Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Pitínského inscenaci Bernharda se hnus světa poměřuje s hnusem divadla

  15:17aktualizováno  15:17
- Hra Divadelník rakouského autora Thomase Bernharda je stejně odpudivá, jako je odpudivé divadlo. Tedy divadlo určitého typu. Spojené s geniálničením, slavomanstvím, sebevzhlíživostí, histrionstvím, zlobou a urážkami, hysterií, touhou vyniknout a ty druhé ponížit a urazit, ztotožnit své vlastní problémy, případně problémy divadla s osudy celého světa.

Divadelník Bruscon, někdejší herec státní scény a po svém soudu největší herec všech dob, chystá v jakési podalpské díře jedno z představení svého turné. Turné s vlastní, zřejmě prachmizernou, hrou stopující křižovatky lidských dějin, v níž všechny role hrají členové jeho rodiny. Špinavý zatuchlý sál, věčně kašlající žena, netalentované děti. Zvenku chrochtají prasata, do sálu proniká pach vepřína a porážky. K tomu všemu hrůza z velitele hasičů, který bezpochyby nedovolí v závěru inscenace zhasnout nouzová světla, a naprosto tak zničí vyznění hry.
Bernhard otrávený a plný jedu vypsal se v Divadelníkovi z nenávisti vůči Rakousku, "žumpě, zabedněnému státu plnému zabedněných lidí, nádoru Evropy", i divadlu - tomu nejabsurdnějšímu místu na světě, peklu, v němž nejhloupější lidé - herci - lžou, že jsou mysliteli a králi.
Režisér Jan Antonín Pitínský má na scéně Divadla Na zábradlí k dispozici kouřící prach, komponovaný šerosvit, pavučiny, masky v rukou i na obličejích herců, hostinského dceru Ernu, která v hudbou organizované stylizaci doslova zamete jeviště včetně jeho aktérů. Má také řezníka a hasiče a Hitlera v závěru komedie a má housle, jež se v rukou velkého herce, třebaže na ně neumí hrát, promění ve virtuózní nástroj symbolizující sílu umění. Především ovšem má onoho velkého herce - Martina Hubu, který si přijel zahrát do hostince Černý jelen, v nějž se divadlo pro tentokrát proměnilo.
Spolupráce režiséra s hercem na divadelníkově portrétu pluje propastmi a ponornými řekami, v nichž se proplétá vztah divadla a světa, jejichž hranice je mnohdy snadno prostupná a stěží patrná. Tři základní polohy výkonu - předvádivou, vysvětlující a zpovídající se - varíruje Huba v mnoha zákrutách hereckého umění. Svá obvinění hřmí opravdově, exhibovaně, se značnou dávkou sebelásky, herecké citové intenzity i falše patosu, za nímž nestojí mnoho. Bílé ruce v černém tričku s plavnou elegancí dopovídají nesdělitelné významy replik, aby vzápětí zraňovaly přiraženým víkem; brumlavě medový hlas miluje a střihem nenávidí, pozvedává i dává smrtelné rány.
V té odpudivé lidské kreatuře, jíž Bruscon bezpochyby je, podtrhuje ovšem Huba i to, co je také ve hře potenciálně obsaženo. Jeho divadelník o cosi usiluje. Není otupělý ani tupý, jde mu o to, aby to, co dělá, bylo stále lepší, není lhostejný a myslí výš než k ovaru s jablečným křenem. Kontrast se světem, který nesnesitelného Bruscona obklopuje, světem prasat, zaprášených Hitlerových portrétů, "jelitových dní", jejichž cílem je cpát krvavou masu do vyčištěných střev, je výmluvný. Zviditelnění takového kontrastu má ovšem své oběti. Beze slov kašlající manželku Evy Holubové, ustrašeně potlačené a přece vzdorovité pohledy permanentně likvidovaného Brusconova syna (Karel Dobrý) i zoufale vstřícné obdivné oči hercovy dcery - Kristiny Maděričové -, která čeká lásku, s níž ovšem vzápětí schytá i úder nejhlubšího ponížení.
Při premiéře se inscenaci Divadelníka dostalo neobyčejně vstřícného, chápajícím smíchem propleteného odbornického přijetí. Její nebezpečí a meze jako by naznačil režisér ve chvíli, kdy největší tirády o divadle doprovodil spánkem "naslouchajícího" a jinak čilého a šantalovitého Hostinského Ladislava Klepala. Kolika nedivadelníkům může Bernhardův sebeočistný text přinést úlevu, kolik je v něm přesahu z divadla do života, je otázka. Tu už ovšem za odborníky i "odborníky" musí zodpovědět diváci.

Thomas Bernhard: Divadelník
Divadlo Na zábradlí Praha

překlad do slovenštiny Viki Janoušková
překlad do češtiny Vladimír Tomeš
režie Jan Antonín Pitínský
dramaturgie Ivana Slámová
scéna Jan Dušek
kostýmy Kateřina Štefková
hudba Petr Hromádka
pohybová spolupráce Jiří Reidinger

Česká premiéra 16. února

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

David Matásek uvítá Evropu na velké zahradní party. V Nové Atlantidě

Plakát k inscenaci Nová Atlantida

Je to už skoro tři a půl roku, co na Novou scénu pražského Národního divadla vtrhl Stanislav Gross, Jiří Paroubek či...

Pusťte Donnu k maturitě! Zběsilá jízda do 90. let láká dnešní třicátníky

Záběr z inscenace Pusťte Donnu k maturitě!

Časopis Bravo, Steve s Dylanem, videopůjčovny a hudba devadesátých let. Půdní prostor Palm OFF v pražském Divadle pod...

Ceny divadelní kritiky znají nominace, šanci má Brousek, König i Kocábová

Pavla Beretová a Matyáš Řezníček jako ústřední pár v Maryše

Pavla Beretová, Martin Finger, Ondřej Brousek, Eva Salzmannová, Miloslav König či Natálie Kocábová. Ti všichni mají...

Adecco spol. s r.o.
Koordinátor se španělštinou Plzeň

Adecco spol. s r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 28 000 - 38 000 Kč

Najdete na iDNES.cz