Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Pardubicích vsadí na Hamleta či Radúze a Mahulenu

  7:52aktualizováno  7:52
Východočeské divadlo Pardubice plánuje na příští divadelní sezonu osm premiér, o jednu více než letos. Diváci se dočkají komedií a hudebních představení okořeněných dvěma vážnými představeními.

Východočeské divadlo Pardubice | foto: Radek Kalhous, MAFRA

"Novinkou bude uvádění menších her na studiové scéně ve zkušebně divadla v komplexu divadelních dílen za hlavní budovou," řekl ředitel divadla Petr Dohnal.

Zkušebna se už stavěla s tím, že tu budou herci hrát veřejná představení. "Je variabilní a lidé tam budou moci vidět věci, které mohou repertoár obohatit," uvedl Dohnal. V divadelním studiu diváci uvidí dvě představení, hry Janek a Mandragora.

Divadlo sází ve své dramaturgii zvláště na komedie a muzikály. V končící sezoně jich bylo ze sedmi premiér pět, v nastávající šest z osmi. Díky tomu zaznamenalo v roce 2007 rekordní počet 121 290 diváků, čímž se dlouhodobě udržuje na pozici nejnavštěvovanějšího regionálního jednosouborového divadla.

Sezonu zahájí dramatická pohádka pro dospělé Julia Zeyera Radúz a Mahulena. V režii hostujícího Michaela Taranta se tak do Pardubic dostane dílo jedné z pozapomenutých velkých postav české literatury.

Repertoár divadla počítá také se dvěma dramaty. Hru Jitřní paní známého španělského autora Alejandra Casony nastuduje Petr Kracik. Inscenace volně navazuje na linii Ines de Castro téhož autora nebo hry Její pastorkyně či Vojnarka, kterou divadlo dosud uvádí.

Jiří Seydler bude režisérem nejhranějšího dramatu na světě - Shakespearova Hamleta. Divadlo zvolilo komornější verzi hry dochovanou z autorovy doby, která má dramatičtější spád na úkor filosofických pasáží.

Divadlo chystá i divácky vděčnější představení, například "komorní muzikálek" autorské dvojice Jiří Seydler a Jiří Šlupka Svěrák s pracovním názvem Janek, divadelní provedení hudební krimikomedie Chicago, veselohru Mandragora renesančního myslitele Nicolla Machiavelliho a konverzační komedii britského dramatika Noela Cowarda Nahá s houslemi. Sezonu uzavře Černá komedie současného anglického autora Petera Shaffera.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Stašové ABC sluší. S komercí soupeřit nechci, říká šéf Městských divadel

Daniel Přibyl v minulosti vedl Novou Scénu Národního divadla a Městské divadlo...

Nekonfliktní repertoár přenecháme soukromým scénám, slibuje ředitel Městských divadel pražských Daniel Přibyl. Pod jeho...

RECENZE: Optimismus MacDonaldové překoná v Ungeltu i hospodářskou krizi

Záběr z představení Kdokoli může dělat cokoli

Betty opouští venkov a vrací se do Seattlu k sestrám a matce. Bohužel se právě píší 30. léta, ekonomická situace novým...

Děti okupantů? Turisté v kožichu? V Arše řeší vztah k dnešním „Rusákům“

Záběr z představení Rusáci?

Jak se mladí Rusové žijící v Česku vyrovnávají s naším historickým komplexem? Jak vnímají vlastní minulost? I tyto...

Najdete na iDNES.cz