Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Ostravě oprášili velkého bohéma Longena

  6:34aktualizováno  6:34
Na dílo bohéma Emila Artura Longena si vzpomněla ostravská komorní scéna Aréna. Z jeho bohatého odkazu právě uvedla frašku Dezertér z Volšan.

Z inscenace Dezertér z Volšan | foto: Divadlo Aréna Ostrava

Takto vzpomínal v 50. letech 20. století filmový režisér Václav Wassermann: „Kdyby dneska někdo dostal do ruky úmrtní list padesátiletého malíře Emila Pittermanna, nevěděl by vůbec, o koho jde. Kdopak by dneska věděl, že syn advokáta Pittermanna z Vlašimi je E. A. Longen, jeden z největších bouřliváků prvních třiceti let tohoto století; společník Haškových alotrií, Sauerových dobrodružství, Kischových cest po světě, podílník na roztomilých výtržnostech nezapomenutelného Emana Trojana! Longena znal každý - jako každý zná Eiffelku -alespoň z doslechu! Artura Longena znaly hlavně pražské lokály a jejich hosté zase jen podle jména, o jeho činnosti věděli málo nebo nic, zato jméno Artur Longen jim stačilo jako symbol bohémství.“

Wassermannova vzpomínka má platnost i dnes, pouze s tím rozdílem, že v širším povědomí už není ani Longenovo jméno.

Pomohl proslavit Vlastu Buriana
Longen využíval čas nejen na eskapády, jimiž dráždil měšťáky, ale hlavně na tvorbu. Umělec, mimo jiné spoluzakladatel malířské skupiny Osma, byl u zrodu několika kabaretů a divadel, hrál, psal hry, filmové scénáře i romány, maloval dekorace, natáčel filmy.

Podle mínění některých badatelů právě on „udělal“ Vlastu Buriana. Nejenže o něm napsal román Král komiků, ale především pro něj psal hry a scénáře jako C. a k. polní maršálek, Nezlobte dědečka či Anton Špelec, ostrostřelec.

Longenovou vášní bylo divadlo. Už v patnácti letech utekl z domova a přidal se ke kočovné společnosti, za což jej otec vydědil. Později se snažil uvést v život vlastní divadlo. Největší vážnost z těchto jeho snah získala Revoluční scéna, která uváděla původní hry i zcela novátorské výklady klasiky a inscenačně porušovala dobové konvence.

Podle publicisty Jiřího Kamene, který o Longenovi napsal román, divadelník touto scénou předznamenal, ne-li předběhl postupy české divadelní avantgardy. Longenův tvůrčí zápal se podle Wassermannova svědectví podobal erupci:

„Celé noci psal, překládal, upravoval, ve dne režíroval, zkoušel, organizoval návštěvnickou obec, debatoval v Unionce, angažoval herce, dbal, aby všude visely originální, jím vytvořené reklamní panely, zapíjel úspěchy ve vinárnách a neúspěchy v nočních zapadácích. Když mu hořely v divadle návštěvy, protože repertoár byl příliš politický, zachraňoval rozpočet a gáži herců tím, že za pouhý týden nastudoval nový repertoár a měl nabito tak, že lidé prosili o lístky. Kdy ten člověk spal?“

Fraška jako kabaret
Longenových frašek si považovala i kritika. „Longenovy hry ... nehladí sice a nelahodí, nýbrž škrábou a skřípou, ale je po nich o čem přemýšlet,“ napsal například Jindřich Vodák. Dezertér z Volšan je typickým příkladem takové frašky. Manžel, zatvrzelý flamendr, to přežene s koňakem, takže je rodinou považován za nebožtíka. V rakvi ho odnesou na Olšany a k manželce se okamžitě stěhuje milenec.

Jenže „umrlec“ z rakve pláchne na další flám, a když se vrací, je považován za ducha. Režisér a umělecký šéf Arény Ivan Krejčí si na Longenův nezávazný a cynický humor potrpí: k Dezertérovi z Volšan se vrací již podruhé, poprvé jej uvedl před časem v Karlových Varech.

„Už karlovarská úprava, kterou jsme udělali s Petrou Kohutovou, obohatila text o písně a některé scény, které byly výsledkem zkoušení. Nyní jsme s dramaturgem Tomášem Vůjtkem upravenou verzi ještě vyčistili a změnili některé písně - použili jsme Gellnerovy básně, které zhudebnil Vlastík Šmída. Trošku jsme hru posunuli blíž k předválečné bohémě a jejímu kabaretu, vlastně zpátky k Longenovým uměleckým začátkům,“ říká.

Longenův „Dezertér“ v sobě nese atmosféru staré Prahy a jejího jazyka. Jak fungují „Volšany“ v Ostravě? „Podle reakcí publika ohromně, protože situace jsou lidské a následky nezměrného pití nejsou zeměpisně nikam vázány. A pokud jde o rodinné, potažmo milostné vztahy, nezdá se, že by Longenův cynismus působil anachronicky. Spíše naopak,“ konstatuje Ivan Krejčí.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Vyrábět legraci je těžší než hrát tragédii. Bareš poprvé na Fidlovačce

Motiv z plakátu inscenace Miláček Célimare, kterou chystá Divadlo Na Fidlovačce...

Člověk, který vede dvojí život. Proutník, co se chce oženit. Pražské Divadlo Na Fidlovačce chystá na 5. března...

Dostojevského Idiota v Rokoku netrápí čas, fyzika ani pravděpodobnost

Záběr z kostýmové zkoušky nového nastudování Idiota v Divadle Rokoko

Velkou ruskou klasiku chystá v sobotu pražské Divadlo Rokoko. V režii Pavla Kheka zde připravují Dostojevského Idiota....

Pusťte Donnu k maturitě! Zběsilá jízda do 90. let láká dnešní třicátníky

Záběr z inscenace Pusťte Donnu k maturitě!

Časopis Bravo, Steve s Dylanem, videopůjčovny a hudba devadesátých let. Půdní prostor Palm OFF v pražském Divadle pod...

Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·
Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·

r.v. 2016, naj. 75 877 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz