Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V obyčejné televizní seznamce se hledá táta. Sponzor už se našel

  11:03aktualizováno  11:03
V jednom ohledu se nový pořad Primy Hledá se táta hned zapsal do historie. Ještě ani nezačal, a už představil čtyři sponzory!
Najdeme tatínka a hurá k moři!

Najdeme tatínka a hurá k moři! | foto: Profimedia.cz

A také další minuty prvního dílu naznačovaly, že romantická reality show pro osamělé maminky s dětmi, které touží po úplné rodině, současně představuje výhodné odbytiště pro sponzorské značky.
 
Cyklus, který vznikl podle modelu skandinávských televizí, neobjevuje žádnou Ameriku. Spojuje princip již známých příbuzných formátů, zejména pohled do zákulisí domácnosti z Výměny manželek a postupy televizních seznamek typu Vem si mě! - pouze s tím rozdílem, že mezi potenciálními tatínky se asi mnoho milionářů nenajde.

Starý dobrý Konkurs
Po řemeslné stránce se pořad Hledá se táta drží ustálené žánrové kuchařky. Patří k ní protivně neodbytný hudební podkres, často nadbytečný průvodní komentář typu "maminka se připravuje na první schůzku" a odbočky nastavující proces hledání tak, aby po tři měsíce bylo co hrát - třeba okamžiky, kdy se hrdinka nad záplavou fotografií nápadníků radí se svou kamarádkou či s rodiči.

Pobaví detaily, třeba dobře sestřižená mozaika připomínající manévry, kdy se adepti otcovství hromadně sjíždějí, nicméně pořád je to známá vesta, jen variace na starý dobrý a nesmrtelný Formanův Konkurs.

Pojedeme k moři
Na rozdíl od něj je však tenhle druh reality show dlouhý až k nepřežití. Stačí malá násobilka: každá ze tří maminek si vybere dvanáct i více favoritů, což znamená nejméně šestatřicet seznámení, šestatřicet podání ruky, kytic, dárků... Na obrazovce je nepřehledno, novodobí rytíři splývají v prototyp lehce nejistého dobračiska s růží v ruce a srdcem na dlani.

Navíc se společná setkání aranžují jednou pod stany, jednou ke grilování, čímž reality show dostává nádech umělosti. V tomto ohledu byla Výměna manželek lepší, protože byla čistší: nepřipravovala si žádné speciální okamžiky, prostě hodila hrdiny napospas běžnému dennímu provozu rodiny, který už se o spontánní dramata sám postaral.

Kdežto Hledá se táta připomíná spíše hru Vem si mě!, dámskou soutěž o milionáře v opačném gardu, vybudovanou na dětinských úkolech a přitažlivých výletech. Což zaráží, protože hledání spolehlivého otce do nepohody by mělo vzejít spíše z potřeb všedního dne než z aranžovaných svátečních okamžiků.

Jenže pak by ostrouhali sponzoři. Už kvůli nim se musí předvést, kam se hrdinové vypraví, co si oblečou, co snědí. Na seznamu jsou hotely, lázně, cestovní kanceláře, obchody, restaurace; tvůrci předem lákají diváky na příslib, že jedna z maminek vyrazí k moři, druhá do rakouských hor a třetí do Vídně.

S bolestnými osudy opuštěných či ovdovělých matek se tedy nepřímo kupčí ve stylu Pošleme je do pohádky. A z pořadu Hledá se táta vypadla jen obyčejná televizní seznamka, schovávaná za ušlechtilý úmysl.
 
Hledá se táta
Vysílá TV Prima, účinkují Gabriela Polachová, Jana Pajkrtová, Naďa Rajchlová, 70 minut, premiéra prvního dílu 23. září.
Hodnocení: 50 %
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Zemřel Drahoslav Makovička, scenárista Anděla s ďáblem v těle

Scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička (na snímku ze 4. července 2011)

Ve věku 90 let zemřel scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička, autor scénářů ke komedii Anděl s ďáblem v těle nebo...

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

Alois Švehlík nahradil Třísku. Teď balancuje s Mádlem Na střeše

Herci Alois Švehlík a Dui Ahn Tran spolu s režisérem Jiřím Mádlem během...

Režírující herec Jiří Mádl točí podle vlastního scénáře svůj druhý film Na střeše, a to doslova ve výškách nad Prahou....

Najdete na iDNES.cz