Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V muzeu jsou fotky ze Slovinska

  14:52aktualizováno  14:52
Třebíč - Horské velikány, štíty hor, horské rozsedliny a jejich úpatí, třpytící se vodopády, stáda ovcí s jejich pastevci či dokonce pohledy na staré babičky, které se věnují starému umění- paličkování. To vše mohou vidět návštěvníci Západomoravského muzea v Třebíči, kde svoji tvorbu představují členové fotoklubu Anton Ažbe ze Škofja Loka ve Slovinsku.

"Klub byl založen v roce 1985 a stal se jedním z největších klubů fotografů ve Slovinsku. V současné době sdružuje padesát členů. Fotografové klubu věnují nejvíce pozornosti studiu kompozice a interpretace motivu," napsal na materiálech přibližujících činnost klubu jeho  současný předseda, Marjan Gantar.
Členové slovinského fotoklubu se často zúčastňují domácích i zahraničních výstav, z nichž si odnášejí řadu ocenění a prestižních cen.

Výstava několika desítek barevných fotografií představuje hlavně kulturní zajímavosti a přírodu Slovinska. Podílejí se na ní především někteří starší členové klubu. Celkem se návštěvníci třebíčského muzea ale mohou setkat s tvorbou pěti fotografů.

Pětice fotografů a jejich různé fotografické zazemí i těžiště jejich tvorby slibuje různorodé pohlížení na společné téma, kterým je Slovinsko  a současný život v této zemi.

Jako první se svými fotografiemi představuje Tomaže Linišeka. Jeho motivy jsou různorodé, často také fotografuje při svých zahraničních cestách. Tak se mohou přítomní na fotografiích potkat například pro Evropana s unikátní postavou kovboje, ale přesto je většina jeho tvorby zaměřena na Slovinsko. Důkazem toho jsou například snímky Jeseň, Pod Triglavom či Chiaroscuro. Na snímcích se promenádují horští kamzíci, úctu k horám a velikánům pak dokazují další fotografie.
Dalším z pětice fotografů je Tončka Benedik. S oblibou fotí venkovany s pro ně typickým drsným životem v horském prostředí, kde jako by se život o několik desítek let zastavil.  Jeho objektiv tak zachytil farmáře, který se raduje z mnohapočetného vrhu selat nebo starou babičku, v tichu rozjímající u modlitební knihy.
Panoramatickými pohledy na slovinskou přírodu zase chce ohromit Janez Bogataj. Důkazem toho jsou například snímky Kozjansko, Vierštaja.

Také současný předseda slovinského fotoklubu, Marjan Gantar, přispěl svými fotografiemi do expozice. Těžiště jeho tvorby leží především v dokumentární fotografii. Zájemcům o výstavu tak předkládá snímky, které zachycují historické památky Slovinska, například Napoleonův most, most na Soči, které jsou v obležení turistů, ale zaznamenal například i nekonečné lány vinohradů nebo kvetoucí strom uprostřed planiny.

Jako poslední ukazuje své snímky Peter Pokorn, spoluzakladatel klubu Anton Ažbe a momentálně současný předseda Slovinského svazu fotografů. Jeho motivy jsou hlavně krajina, architektura, sport a kulturní dědictví minulosti.
Expozice z tvorby slovinských fotografů potrvá až do 27. května.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz