Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V muzeu jsou fotky ze Slovinska

  14:52aktualizováno  14:52
Třebíč - Horské velikány, štíty hor, horské rozsedliny a jejich úpatí, třpytící se vodopády, stáda ovcí s jejich pastevci či dokonce pohledy na staré babičky, které se věnují starému umění- paličkování. To vše mohou vidět návštěvníci Západomoravského muzea v Třebíči, kde svoji tvorbu představují členové fotoklubu Anton Ažbe ze Škofja Loka ve Slovinsku.

"Klub byl založen v roce 1985 a stal se jedním z největších klubů fotografů ve Slovinsku. V současné době sdružuje padesát členů. Fotografové klubu věnují nejvíce pozornosti studiu kompozice a interpretace motivu," napsal na materiálech přibližujících činnost klubu jeho  současný předseda, Marjan Gantar.
Členové slovinského fotoklubu se často zúčastňují domácích i zahraničních výstav, z nichž si odnášejí řadu ocenění a prestižních cen.

Výstava několika desítek barevných fotografií představuje hlavně kulturní zajímavosti a přírodu Slovinska. Podílejí se na ní především někteří starší členové klubu. Celkem se návštěvníci třebíčského muzea ale mohou setkat s tvorbou pěti fotografů.

Pětice fotografů a jejich různé fotografické zazemí i těžiště jejich tvorby slibuje různorodé pohlížení na společné téma, kterým je Slovinsko  a současný život v této zemi.

Jako první se svými fotografiemi představuje Tomaže Linišeka. Jeho motivy jsou různorodé, často také fotografuje při svých zahraničních cestách. Tak se mohou přítomní na fotografiích potkat například pro Evropana s unikátní postavou kovboje, ale přesto je většina jeho tvorby zaměřena na Slovinsko. Důkazem toho jsou například snímky Jeseň, Pod Triglavom či Chiaroscuro. Na snímcích se promenádují horští kamzíci, úctu k horám a velikánům pak dokazují další fotografie.
Dalším z pětice fotografů je Tončka Benedik. S oblibou fotí venkovany s pro ně typickým drsným životem v horském prostředí, kde jako by se život o několik desítek let zastavil.  Jeho objektiv tak zachytil farmáře, který se raduje z mnohapočetného vrhu selat nebo starou babičku, v tichu rozjímající u modlitební knihy.
Panoramatickými pohledy na slovinskou přírodu zase chce ohromit Janez Bogataj. Důkazem toho jsou například snímky Kozjansko, Vierštaja.

Také současný předseda slovinského fotoklubu, Marjan Gantar, přispěl svými fotografiemi do expozice. Těžiště jeho tvorby leží především v dokumentární fotografii. Zájemcům o výstavu tak předkládá snímky, které zachycují historické památky Slovinska, například Napoleonův most, most na Soči, které jsou v obležení turistů, ale zaznamenal například i nekonečné lány vinohradů nebo kvetoucí strom uprostřed planiny.

Jako poslední ukazuje své snímky Peter Pokorn, spoluzakladatel klubu Anton Ažbe a momentálně současný předseda Slovinského svazu fotografů. Jeho motivy jsou hlavně krajina, architektura, sport a kulturní dědictví minulosti.
Expozice z tvorby slovinských fotografů potrvá až do 27. května.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz