Nevíme, zda se vrátíme. V Mosulu se bojuje den za dnem, dům od domu

  11:58aktualizováno  11:58
Novinka kin jménem V Mosulu patří k filmům, které se vzpírají hodnocení. Za osobní statečnost by Jana Andertová, debutující režisérka, scenáristka a kameramanka v jedné osobě, musela dostat nejvyšší známku. Výsledku však k dokonalosti něco chybí.

Záběr z dokumentu V Mosulu | foto: Jana Andert / Pilot Film

Ve městě okupovaném bojovníky takzvaného Islámského státu strávila Andertová osm měsíců sama po boku speciální jednotky irácké armády, doslova a do písmene pod palbou.

Fotogalerie

Nicméně výsledný tvar, třebaže nezapře střihačskou zkušenost Toničky Jankové, nemá podobu autorského dokumentu, nýbrž reportáže, v podstatě sledu zpravodajských momentek z první linie.

Toto je válka zblízka. Válka nepřehledná, nekonečná, bezvýchodná a pomalá, pohybující se krok za krokem od domu k domu. Válka doprovázená nezúčastněným hlasem komentáře, jenž sděluje zajímavé podrobnosti, jako jsou zrádné nástrahy silonových vláken vedoucích k minám, ale i jasné dodatky, že se každý den vozí ranění do nemocnic, nebo že „ráno nikdy nevíme, jestli se vrátíme“.

Snímek V Mosulu nemá ústřední příběh, jemuž by se emotivně věnoval, zato na diváka útočí jinak: smyčkou výjevů, ve kterých se střídají mrtví, ranění, sanitky, pláč a prakticky neutichající střelba. Když utíkají civilisté, už se ani neohlížejí, odkud momentální útok vlastně zrovna přichází. 

A člověk si s hrůzou uvědomí, jak rychle se na všudypřítomnou hrozbu nejen v našem mírovém pohodlí zvyká. Z neměnné monotónnosti každodenních bojů vytrhnou naříkající děti v krvi, oživování miminka v provizorních podmínkách nemocnice i náhle pochopitelné kopání do zajatců.

Válečný deník

Jednolitost záběrů zdánlivě vzdáleného zmaru občas rozbijí nahodilé detaily, které připomenou globalizovaný svět: třeba plastová lahev s vodou, kterou voják ukazuje směr, nebo mobil, který zazvoní v drásajícím okamžiku obklíčení. To jsou chvíle, kdy obrazový válečný deník nabídne takřka fyzický dotyk událostí, jež v kratičkých televizních spotech takřka zevšedněly.

Ovšem sedmdesátiminutové pásmo reálného boje může zase vyvolat otupělost. Třebaže si dílo V Mosulu udržuje věcný tón, a přestože pouhé záběry děsivých rozvalin hovoří nadevše výmluvně.


Nejčtenější

RECENZE: Doktor Martin v kině trestá herce, diváky i původní seriál

Miroslav Donutil při natáčení filmu Doktor Martin: Zločin v Beskydech

I Česká televize má právo na omyl. Jenže film Doktor Martin: Záhada v Beskydech, který právě vstoupil do kin, není...

KOMENTÁŘ: Láme Freddie Mercury rekordy kin? Jen při ztrátě paměti

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

Tak sláva. Pohnutý osud Freddieho Mercuryho ze skupiny Queen a hlavně jejich skvělá muzika přivedly na životopisný film...

Padla poslední klapka Jana Žižky. Do ciziny půjde pod názvem Medieval

Vinzenz Kiefer, Machael Caine a Alistair Brammen při natáčení filmu Jan Žižka

Téměř tři měsíce trvalo natáčení filmu Jan Žižka, poslední klapka nyní padla v Nymburku. Režisér míří do střižny a...

ANKETA: Vyberte nejlepší štědrovečerní pohádku za 25 let

Z pohádky Lotrando a Zubejda

Novodobou tradici, podle níž každý Štědrý večer vysílá vlastní či koprodukční premiérovou pohádku, zahájila Česká...

GLOSA: Jak politická korektnost vyzdvihla i pohřbila moderátora Oscarů

Herec Kevin Hart

Dva dny poté, co černošský komik Kevin Hart s nadšením zveřejnil, že bude uvádět Oscary, se své role vzdal. Nechce prý...

Další z rubriky

RECENZE: Urostlý Aquaman hraje mokrou Hru o trůny úmorných 143 minut

Záběr z filmu Aquaman

Tvrdí o sobě, že není barbar, miluje umění a jako jeden z mála ještě čte knihy. Ovšem v titulní roli filmového komiksu...

VIDEO: Poslední žlutá výprava se jmenuje Trabantem tam a zase zpátky

Trabantem tam a zase zpátky

Cestovatel Dan Přibáň dotočil film o poslední výpravě žlutého týmu kolem světa. O kino, kde bude předpremiéra dokumentu...

DO KINA: Komiksovou bitvu superhrdinů svedou Aquaman a Spider-Man

trailer Spider-Man: Paralelní světy

Dva superhrdinové, hraný Aquaman a animovaný Spider-Man, potkají v předvánočních kinech francouzského Santa Clause....

Najdete na iDNES.cz