Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Madonnině koncertní cukrárně je místo i na hořký pražský bonbon

  14:39aktualizováno  14:39
Zpěvačka Madonna si k letošním padesátinám kromě alba Hard Candy nadělila i osmé koncertní turné. Česko tentokrát vynechala, a tak museli fanoušci do zahraničí. Nejblíž to měli v úterý do Vídně. Během show se dočkali i zmínky o Praze.

Madonna - Sticky & Sweet Tour - Videň (23. září 2008) | foto: Reuters

S obrovským pódiem o rozměrech 100 x 50 metrů, které s sebou vozí v rámci Sticky & Sweet Tour, Madonna a její tým ve Vídni zabrali Dunajský ostrov. Dvě stě padesát tun techniky, kterou stavělo deset dnů na pět set lidí včetně brigádníků, přivezlo 120 kamionů.

MadonnaPadesát tisíc fanoušků, kteří za lístky zaplatili od 99 do 280 eur, se scházelo od rána. Ačkoliv meteorologové předpovídali zimu a déšť, počasí se umoudřilo a publikum si mohlo užívat příjemný den babího léta.

Jako "zahřívače" si Madonna pozvala do Vídně švédskou zpěvačku Robyn. Na scénu, které po stranách vévodily obří písmena M, nastoupila předskokanka ve tři čtvrtě na sedm s klávesistou a dvěma bubeníky. Zaplňující se areál vlažně reagoval jen na její největší hity Show Me Love a With Every Heartbeat, zbytek čtyřicetiminutového setu ocenil zdvořilým potleskem.

Diváci prostě přišli na Madge, která pro nové album a koncertní turné zvolila image cukru a biče; vizáž stále přitažlivé ženy, která odmítá stárnout a vládne pevnou rukou ve výpravné multimediální cukrárně, kde vyrábí hudební bonbony založené na sladkých a vábivých popových melodiích s občasnou příchutí ostrých rockových riffů či taneční energie.

. zradil hlas a technika, i tak zářila

Recenze vídeňského koncertu královny popu Madonny

Krátce po půl deváté večerní zhasla růžová podkresová světla, zaduněl beat písně Candy Shop, svá křídla roztáhly projekční obrazovky dosud odpočívající ve tvaru kostky uprostřed pódia, naběhli první tanečníci a na trůně vprostřed koncertní cukrárny se zjevila Madonna.

Madonna - Sticky & Sweet TourKdo nikdy nebyl na jejím koncertě, měl během prvních písniček co dělat, aby stíhal vnímat veškeré dění. V Beat Goes On přihrčel na pódium epesní historický kabriolet, kolem něhož křepčila Madonna se svými tanečníky, zatímco ve videoprojekcích rapovali Pharrell Williams a Kanye West.

"Sakra, jak tak rychle to auto otočili?" diví se jeden, než mu dojde, že je na kraji forbíny točna, která během večera přijde ke slovu ještě několikrát.

BEAT GOES ON (živě ve Vídni, 23. září 2008)

Obdobně jako předchozí Confessions Tour, s nímž zavítala i do Prahy, rozdělila Madonna své aktuální vystoupení do několika sekcí. V úvodní míchá prvky moderního urbanismu s art deco; do doprovodné projekce k Human Nature si pozvala Britney Spears prožívající muka ve výtahu, zatímco Madge zpívá "I'm not your bitch! Nejsem tvoje děvka!"; ve Vogue rozjíždí tradiční taneční orgie, které k hitu o módě už léta prostě patří.

Do druhé "oldschoolové" části diváky dovedl boxerský videoklip k bondovce Die Another Day. A pak už Madonna začala připomínat počátky své kariéry. Její oblíbenou písničku Into The Groove doprovázely jednoduché cvičící animace a sama zpěvačka neváhala skákat přes švihadlo.

. Setlist turné Sticky & Sweet

Candy Shop - Beat Goes On - Human Nature - Vogue - Die Another Day (video) - Into the Groove - Heartbeat - Borderline - She's Not Me - Music - Rain / Here Comes the Rain Again (video) - Devil Wouldn't Recognize You - Spanish Lesson - Miles Away - La Isla Bonita / Lela Pala Tute - Doli Doli - You Must Love Me - Get Stupid (video) - 4 Minutes - Like a Prayer - Ray of Light - Hung Up - Give It 2 Me

Po trhaných tanečních pohybech srdečního rytmu v Heartbeat zvolila rockový feeling pro Borderline, aby si ze sebe definitivně udělala legraci v She's Not Me. "Ona není já," zpívá, zatímco na obrazovkách defilují její nejslavnější fotografie mapující její look za pětadvacet let kariéry. Ve finále se vzdorně pere se čtveřicí modelek, které se tváří, že každá z nich je Madge.

Jedním z vrcholných čísel show, za které umělecký šéf turné Jamie King zaslouží poklonu, je Music, která publikum přenesla do newyorského metra. Jako by divák opravdu stál na peronu, přijel vlak, otevřely se dveře, vyhrnula se parta zevláků, aby rozjela taneční mejdan a záhy zase odfičela na další štaci.

MUSIC (živě ve Vídni, 23. září 2008)

Kdo by to při jejich společném vystoupení na Live 8 řekl, že Eugene Hutz se svými cikánskými pankáči Gogol Bordello bude mít na Madonnu takový vliv. Se španělskými rytmy koketuje už léta, ovšem cikánský folklor v tak velké míře je mírným překvapením. Právě tyto dva světy se propojily ve třetí části.

Mniši ze Spanish Lesson se trhnutím plášťů v mžiku proměnili v putující cikánskou rodinu, která pořád ne a ne najít místo k životu. Na obrazovkách běží mapy se jmény různých měst, mezi nimiž nechybí ani Praha, do nichž se prolínají obrázky z pasů a dalších dokladů odmítajících přítomnost putujících kočovníků.

Smutek se ovšem záhy promění v cikánskou fiestu v dvojbloku La Isla Bonita. Na scéně se zjeví žebřiňák obsazený postavami ve veselých barevných kostýmech, kapelu obohatí housle a harmonikář a trsá se. Po lidovce Doli Doli, kterou obstarají doprovodní muzikanti, zatímco Madonna sedící v polštářích na kraji pódia s úsměvem přihlíží, zazní něžná verze You Must Love Me z muzikálu Evita. A jde se do finále.

Ovšem nebyla by to Madge, kdyby si neodpustila pořádný kus agitky, což obstaral poslední video předěl večera nazvaný Get Stupid čili Zblbnout. Záběry katastrof se prolínají s tvářemi známých osobností. Matka Tereza, JFK, John Lennon, Gándhí či Al Gore za dobráky, Hitler či Mugabe za ty zlé. A mezi nimi republikánský kandidát na amerického prezidenta John McCain. Není divu, že prskal vzteky, když jeho konkurent, demokrat Barack Obama, dostal čestné místo na závěr sestřihu.

4 MINUTES (živě ve Vídni, 23. září 2008)

Poslední část koncertu nese označení Rave. A začíná opravdu slibně. Nejprve zní 4 Minutes, první singl z aktuální desky, je postaven na klipu s Justinem Timberlakem a Timabalandem, který od jara rotuje v televizích.

Letitý hit Like A Prayer Madonna spolu s hudebním supervisorem turné Kevinem Antunesem vylepšila samply z klubových hymen Don't You Want Me a Feels Like Home. Dunajský ostrov poskakuje, aby záhy zvadl. Madonna se totiž hlasově vydala tak, že v následující Ray Of Light uvadla. A nepomohli jí ani diváci pod pódiem, které se následně snažila marně rozezpívat.

Madonna - Sticky & Sweet Tour"Dobře, vy sráči, tak to zkusíme jinak," reagovala zpěvačka, během celého večera šetřící slovy vůči publiku. Tik tak, tik tak, hodiny se odpočítaly k šachovnici, zatímco diváci se chytili sloganu "Time goes by so slowly" a hitem Hung Up večer gradoval. A to doslova, protože závěrečná Give It 2 Me byla spíše vyháněcí, hlavně kvůli dunivému beatu a postupně uhasínající show.

Přesně dvě hodiny zábavy skončily, spokojené, ale nikoliv nadšené publikum se začalo pomalu rozcházet. Než se všichni dostali na metro, Madonna, která ve Vídni strávila všeho všudy šest hodin, už byla soukromým tryskáčem skoro doma ve své evropské základně Londýně.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

VIDEO: Michal Kindl představuje singl i album Barvy. Barevným klipem

Zpěvák Michal Kindl

Nové jméno na scéně představuje Michal Kindl, skladatel, klavírista a zpěvák, který si na poměry branže v pozdním věku...

Lana del Rey přijede na Sziget. Uzavírá výčet hlavních lákadel festivalu

Zpěvačka Lana Del Rey

Americká zpěvačka Lana del Rey, kterou před šesti lety proslavily hity Video Games nebo Born to Die, uzavírá výčet...

Hudbu k 50 odstínům šedi jsem nemohla odmítnout, říká Jessie Ware

Britská zpěvačka Jessie Ware

Zpěvačka Jessie Ware se přátelí s Adele, spolupracuje s Edem Sheeranem ale hlavně britský pop obohatila o další silný a...

Najdete na iDNES.cz