Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Londýně tleskali anglické verzi Havlova Odcházení

  15:19aktualizováno  15:19
Z velkých reproduktorů v londýnském divadle Orange Tree Theatre se ozve Havlův hlas čtoucí poznámky ke hře Odcházení v angličtině a v publiku to potěšeně zašumí. I britská kritika označila jeho "silný český přízvuk za rozkošný".

Dramatik a exprezident Václav Havel s manželkou Dagmar navštívil páteční představení anglické verze Odcházení v londýnském divadle Orange Tree. | foto: ČTK

Nová hra bývalého českého prezidenta poprvé překročila hranice České republiky a svůj zahraniční debut si odbývá v Londýně, v uměleckém divadle o takřka dvou stovkách sedadel, které se na Havla "specializuje" již od sedmdesátých let.

Poprvé se Odcházení hrálo v Orange Tree Theatre minulý týden, ale tentokrát do hlediště divadla v londýnské čtvrti Richmond usedl sám autor se svou ženou Dagmar. A nenechal si ho ujít ani architekt Jan Kaplický. Spolu s nimi hru sledovali Britové, kteří se zajímají o kulturní dění v Česku. "Zajímám se o vaši kulturu už od 60. let," zdůraznil architekt Steward.

Diváci sice pro Václava Havla nepřipravili speciální uvítání, ale odměnili se mu smíchem při komických pasážích hry. A potlesk na otevřené scéně zazněl hned několikrát. "Je zajímavé, jak se hra proměňuje. Britští herci v ní objevili cosi, co jsem tam sám neviděl. Jiné motivy ale přehlédli," řekl MF DNES Václav Havel. V budoucnu se chystá i na další premiéry Odcházení v jiných státech, aby načerpal novou inspiraci.

. Osud Havlova Odcházení

New York Times píše o Odcházení
Prestižní deník The New York Times přinesl obsáhlý profil Václava Havla. Deník připomněl jeho dlouho očekávanou divadelní novinku Odcházení, "tak napůl životopisné learovské přemítání o svůdnosti moci".

Londýn přijal Havlovo odcházení nadšeným potleskem
Publikum vděčně reagovalo nejen na vývoj na jevišti, ale i na autorovy komentáře k ději, čtené anglicky ze záznamu. Užíval jsem si to, řekl britský dramatik Tom Stoppard, který patří k Havlovým přátelům.

Havel načetl Odcházení, zájem je obrovský
Václav Havel při autorském čtení v brněnském Divadle Husa na provázku pořídil nahrávku své nové hry Odcházení. Bezprostředně poté se ozvali zájemci s nabídkou na vydání.

Inscenaci Odcházení přijaly britské noviny rozdílně, spíše zdrženlivě. Neodolaly však vyhledávání lákavých paralel se skutečnou Havlovou minulostí. Například si povšimly, že jméno protivníka odstupujícího kancléře Riegra – Vlastíka Kleina – začíná na stejná písmena jako iniciály Václava Klause.

Z londýnské verze Havlovy hry Odcházení

"Havel také ventiluje svou rozmrzelost ze svého prezidentského nástupce Václava Klause, který je tu jen lehce maskován jako mesiášský stoupenec volného trhu, který chce nahradit ztrátový višňový sad vulgárním obchodním střediskem," napsal Michael Billington, kritik deníku Guardian. Britští novináři tak znovu oživili teorie, které odmítal jak sám Havel, tak první režisér Odcházení David Radok.

Z londýnské verze Havlovy hry OdcházeníLondýnskou inscenaci režíruje Sam Walters, Havlův současník, který jeho hry soustavně uvádí již od 70. let. Odcházení považuje za jednu z nejlepších. Ne všichni mu ale přišli na chuť. Recenzent listu Daily Telegraph, který by si "přál napsat, že hra je triumfem, protože Havel je jedním z velikánů nynější doby a přes všechny pocty neztratil svůj škodolibý smysl pro humor", ale bohužel musí přiznat, že jej velmi zklamala.

Ohlas publika však střízlivým recenzím neodpovídá – minimálně premiérové obecenstvo se velmi dobře bavilo. Spokojený odcházel i Havlův přítel, dramatik Tom Stoppard.

Britskou inscenací Odcházení sezona Václava Havla nekončí: Orange Tree Theatre uvede během podzimu ještě další jeho hry – Horský hotel, Audienci, aktovky Protest a Vernisáž, ve spolupráci s Českým centrem v Londýně se chystá také promítání snímku Občan Havel.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Stašové ABC sluší. S komercí soupeřit nechci, říká šéf Městských divadel

Daniel Přibyl v minulosti vedl Novou Scénu Národního divadla a Městské divadlo...

Nekonfliktní repertoár přenecháme soukromým scénám, slibuje ředitel Městských divadel pražských Daniel Přibyl. Pod jeho...

Cirkus 20. století veze Rudé brigády, srpen 68 i rozhlasovou Válku světů

Záběr z představení 8, které Divadlo Continuo hraje na poli u Švestkového dvora.

Ač plánovanou premiéru spláchla a odnesla bouře, zve až do středy jihočeské Divadlo Continuo na svůj Švestkový dvůr, v...

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

Najdete na iDNES.cz