Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Londýně tleskali anglické verzi Havlova Odcházení

  15:19aktualizováno  15:19
Z velkých reproduktorů v londýnském divadle Orange Tree Theatre se ozve Havlův hlas čtoucí poznámky ke hře Odcházení v angličtině a v publiku to potěšeně zašumí. I britská kritika označila jeho "silný český přízvuk za rozkošný".

Dramatik a exprezident Václav Havel s manželkou Dagmar navštívil páteční představení anglické verze Odcházení v londýnském divadle Orange Tree. | foto: ČTK

Nová hra bývalého českého prezidenta poprvé překročila hranice České republiky a svůj zahraniční debut si odbývá v Londýně, v uměleckém divadle o takřka dvou stovkách sedadel, které se na Havla "specializuje" již od sedmdesátých let.

Poprvé se Odcházení hrálo v Orange Tree Theatre minulý týden, ale tentokrát do hlediště divadla v londýnské čtvrti Richmond usedl sám autor se svou ženou Dagmar. A nenechal si ho ujít ani architekt Jan Kaplický. Spolu s nimi hru sledovali Britové, kteří se zajímají o kulturní dění v Česku. "Zajímám se o vaši kulturu už od 60. let," zdůraznil architekt Steward.

Diváci sice pro Václava Havla nepřipravili speciální uvítání, ale odměnili se mu smíchem při komických pasážích hry. A potlesk na otevřené scéně zazněl hned několikrát. "Je zajímavé, jak se hra proměňuje. Britští herci v ní objevili cosi, co jsem tam sám neviděl. Jiné motivy ale přehlédli," řekl MF DNES Václav Havel. V budoucnu se chystá i na další premiéry Odcházení v jiných státech, aby načerpal novou inspiraci.

. Osud Havlova Odcházení

New York Times píše o Odcházení
Prestižní deník The New York Times přinesl obsáhlý profil Václava Havla. Deník připomněl jeho dlouho očekávanou divadelní novinku Odcházení, "tak napůl životopisné learovské přemítání o svůdnosti moci".

Londýn přijal Havlovo odcházení nadšeným potleskem
Publikum vděčně reagovalo nejen na vývoj na jevišti, ale i na autorovy komentáře k ději, čtené anglicky ze záznamu. Užíval jsem si to, řekl britský dramatik Tom Stoppard, který patří k Havlovým přátelům.

Havel načetl Odcházení, zájem je obrovský
Václav Havel při autorském čtení v brněnském Divadle Husa na provázku pořídil nahrávku své nové hry Odcházení. Bezprostředně poté se ozvali zájemci s nabídkou na vydání.

Inscenaci Odcházení přijaly britské noviny rozdílně, spíše zdrženlivě. Neodolaly však vyhledávání lákavých paralel se skutečnou Havlovou minulostí. Například si povšimly, že jméno protivníka odstupujícího kancléře Riegra – Vlastíka Kleina – začíná na stejná písmena jako iniciály Václava Klause.

Z londýnské verze Havlovy hry Odcházení

"Havel také ventiluje svou rozmrzelost ze svého prezidentského nástupce Václava Klause, který je tu jen lehce maskován jako mesiášský stoupenec volného trhu, který chce nahradit ztrátový višňový sad vulgárním obchodním střediskem," napsal Michael Billington, kritik deníku Guardian. Britští novináři tak znovu oživili teorie, které odmítal jak sám Havel, tak první režisér Odcházení David Radok.

Z londýnské verze Havlovy hry OdcházeníLondýnskou inscenaci režíruje Sam Walters, Havlův současník, který jeho hry soustavně uvádí již od 70. let. Odcházení považuje za jednu z nejlepších. Ne všichni mu ale přišli na chuť. Recenzent listu Daily Telegraph, který by si "přál napsat, že hra je triumfem, protože Havel je jedním z velikánů nynější doby a přes všechny pocty neztratil svůj škodolibý smysl pro humor", ale bohužel musí přiznat, že jej velmi zklamala.

Ohlas publika však střízlivým recenzím neodpovídá – minimálně premiérové obecenstvo se velmi dobře bavilo. Spokojený odcházel i Havlův přítel, dramatik Tom Stoppard.

Britskou inscenací Odcházení sezona Václava Havla nekončí: Orange Tree Theatre uvede během podzimu ještě další jeho hry – Horský hotel, Audienci, aktovky Protest a Vernisáž, ve spolupráci s Českým centrem v Londýně se chystá také promítání snímku Občan Havel.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Další z rubriky

Vrací se Sňatky z rozumu. Poví, kdo tehdy postavil Vinohrady s Žižkovem

Otakar Brousek

Divadlo na Vinohradech si v rámci oslav svého stodesátého výročí od založení nadělilo Sňatky z rozumu.

Co by se dělo, kdyby Sigmund Freud potkal autora Narnie C. S. Lewise?

Pavel Rímský jako Sigmund Freud a Martin Finger jako C. S. Lewis v kusu...

Sigmund Freud a C. S. Lewis, Pavel Rímský a Martin Finger. Dvě známá jména Evropy 20. století v podání renomovaných...

VIDEO: Když se mluví bez mluvení a tancuje, aniž by se tancovalo

Festival Bazaar

Pražské Divadlo Ponec v pátek uvítá mezinárodně oceňované představení o lidské komunikaci v režii špičkového...

Najdete na iDNES.cz