Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Labyrintu sice bude divadlo, jenže se stále ještě neví jaké

aktualizováno 
Vlna odporu se zvedla především mezi divadelníky proti přestavbě Divadla Labyrint, tradičního prostoru na pražském Smíchově. Přestože již existuje projekt a je zpracována dokumentace ke stavebnímu povolení, v pondělí překvapivě ohlásil zástupce pražského magistrátu, vedoucí odboru městského investora Jozef Macko: "Rozhodli jsme se svolat schůzku architektů i oponentů projektu a dalších odborníků, abychom se o budoucnosti Labyrintu poradili." Magistrát jako majitel objektu i zřizovatel scény chce diskusi o příštích osudech divadla vyvolat do dvou týdnů.

PŘEDSTAVA PRO TŘETÍ TISÍCILETÍ NARAZILA

Už v pondělí přitom začíná mezinárodní scénografická výstava Pražské Quadriennale 99, kde plány na přestavbu Labyrintu budou představovat tvůrci kritizovaného projektu. Architekti Jan Mayer a Petr Václavek tvrdí, že jejich projekt, úzce spjatý s akcí Praha - evropské město kultury roku 2000, by měl být divadlem třetího tisíciletí. Proto se prý snažili navrhnout něco víc než klasickou kamennou scénu. Došli k tomu, že stávající prostor už nelze rekonstruovat, a společně s vlastníkem, jímž je město, se dohodli na jeho zbourání a vybudování nového objektu.
"Při rekonstrukci by bylo možné využít pouze dva domy ve Štefánikově ulici a vestavbu ve dvoře. Zbylé nemovitosti by magistrát musel odprodat, protože restitucemi okolních domů se přerušily komunikace uvnitř objektu," říká architekt Mayer. "Kromě toho jsou dnes rekonstrukce stejně nákladné, ne-li dražší než nové stavby." Město mělo tyto podmínky: vyřešit vstup do suterénního divadelního studia a komunikace uvnitř objektu a možnost kukátkového uspořádání hlediště i jeviště. Architekti tedy navrhli nahradit tradiční kukátkovou scénu variabilním prostorem, jehož základem by byl kruhový jevištní prostor - s tím ovšem, že by šlo vytvořit i klasické kukátkové divadlo pro 240 diváků a arénu pro 500 diváků, anebo taky poloarénu i jiné varianty. Sál by zastřešoval šikmý komín ukončený čočkou a propouštějící denní světlo. "Snažili jsme se vytvořit inspirativní prostor pro české i zahraniční umělce s téměř nekonečnými možnostmi. Denní světlo ve všech prostorech objektu včetně sálu umožňuje celodenní využití," vysvětluje Mayer.
Před třemi týdny se konala veřejná prezentace Mayerova a Václavkova projektu. Nelíbil se hlavně činoherním divadelníkům. Namítali, že návrh akcentuje arénové uspořádání a přestavba pro jiné varianty je zdlouhavá. Denní světlo v divadelním sále vzbudilo spíše rozpaky.
"Divadlo posledních dvaceti let směřuje jiným směrem než k přetechnizovaným variabilním prostorům, jež pro divadlo, natož repertoárové, nelze využít.
Tohle je víceúčelový sál pro sjezdy, konference nebo snad varieté," tvrdí Doubravka Svobodová, ředitelka Divadla Na zábradlí a členka komise, která má v září vybrat ředitele pro smíchovskou scénu. Tyto výhrady sdílejí i někteří divadelní ředitelé, umělečtí šéfové a režiséři. Své názory zaslali kulturnímu odboru magistrátu společně s peticí požadující změnu plánů.
"Práce repertoárového divadla by zde byla zcela reálná. Pro to, aby se využily všechny inscenační možnosti, však bude nutný velmi inspirovaný přístup k prostoru," oponuje Mayer. Architekti se navíc nebrání dalším úpravám projektu, ke kterým by však mělo dojít ve spolupráci s osobností, jež bude mít odpovědnost za uměleckou náplň budoucího prostoru.

ANO, I NE

"Jaké divadlo na Smíchově bude, rozhodne komise, která v září posoudí jednotlivé projekty po stránce uměleckého záměru i umělecko-provozního řešení.
Teď je však na pořadu dne, aby se tam vůbec dalo divadlo hrát a jaké," říká Helena Brabencová, vedoucí odboru kultury pražského magistrátu, a dodává: "V Labyrintu jsme vždycky chtěli mít divadlo, proto město vykoupilo budovy od soukromého majitele a rozhodlo o rekonstrukci." Projekt, jenž vzešel z veřejné soutěže, od počátku sledovala komise, v níž byli architekti a scénografové, divadelní teoretici i praktici a také zástupci města.
"Tahle konzultační komise investora práci sledovala pravidelně. Od počátku jsme také úzce spolupracovali se scénografem Jaroslavem Malinou, který výrazně ovlivnil řešení jevištního prostoru.
S dotažením technologického a scénografického řešení zase pomohl Jindřich Smetana," hájí se Mayer. Architekti spolupracovali také s odborníky z Vídně a Paříže.
"Na Západě se od variabilních scén sice ustupuje, ale u nás zatím nic podobného není," argumentuje scénograf Malina.
"Idea tedy není špatná. Ale k realizaci jsme se s Jindřichem Smetanou stavěli kriticky, i když ne negativně: upozorňovali jsme na problémy s akustikou a s přestavbami prostorových variant."

JEDNODUCHÉ ŘEŠENÍ TEĎ UŽ NEEXISTUJE

Rekonstrukce Divadla Labyrint se připravuje déle než dva roky. Od počátku ji provázely problémy. Za celou tu dobu nikdo nedal jasnou odpověď na základní otázku: Jaký typ divadla, s jakým repertoárem by se na Smíchově měl provozovat? Polemika začala, až když byl projekt hotov. Teď už se jednoduché řešení nezdá být na obzoru. Je možné, že chystaná diskuse pozdrží rekonstrukci a posune otevření Labyrintu za rok 2000, neboť případné přepracování projektu si vyžádá další čas a peníze.
Na druhou stranu: náklady na stavbu variabilní scény sami architekti odhadují na 200 milionů a vedoucí odboru městského investora na 300 milionů - aniž je dnes zřejmé, zda je taková investice nutná.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Zklidnila jsem se, půllitry ani klíči už po nikom neházím, říká Hrzánová

Barbora Hrzánová v představení Každý den, šťastný den!

Ve škole mívala herečka Barbora Hrzánová sice samé jedničky, ale také řadu průšvihů. Dokonce byla za „reakčního“...

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

Vytrénovali mě komunisti, když mi zakazovali role, řekla Janžurová Za scénou

Za scénou: Iva Janžurová - celý záznam

„Vytrénovali mě komunisti, když mi zakazovali role. Ale já se naučila každý zápor proměnit v klad,“ řekla herečka Iva...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz