Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V kostelích bouří kytary, heavymetalové mše lákají davy

  13:08aktualizováno  13:08
Do kostela se zpravidla chodí rozjímat. Ovšem ve finském městečku Mäntsälä se do něj lidé hrnou stále více na heavymetalovou mši. Ta je nejnovějším vynálezem severské země, kde je tento hudební styl zvlášť ceněný.

Heavymetalová mše ve finském kostele - Mäntsäla (29. srpna 2008) | foto: Profimedia.cz

"To je bezva, že existují mše, které jsou poněkud jiné než ty tradiční," řekla agentuře AFP patnáctiletá Teea Pallaskariová, která neváhala vypustit hodinu zeměpisu, aby navštívila kostel v Mäntsäle ležící asi 60 kilometrů severně od Helsinek.

Stavba z červených cihel praská ve švech. Teea a její přátelé se tlačí v lavicích a namáhají své plíce chvalozpěvy, které byly upraveny do heavy metalu. Hlavní zpěvák před davem divoce poskakuje za ohlušujících akordů kytary.

Heavymetalová mše ve finském kosteleNa konci chvalozpěvu zní hlasitý potlesk a pískot. Pastor Haka Kekäläinen vše sleduje s blahosklonným úsměvem. Je to heavymetalová mše, finsky Metallimessu, takže je namístě dělat trochu hluk.

"Je to fakt dobrý," raduje se sedmnáctiletý středoškolák Akseli Inkinen s rozcuchanými dlouhými vlasy a velkými sluchátky na krku. Nepřekvapí, že toto pojetí se zrodilo ve Finsku, které vyhrálo v roce 2006 poprvé Eurovizi s rockovou skupinou Lordi a její skladbou Hard Rock Hallelujah.

JAK TO VYPADÁ NA METALOVÝCH MŠÍCH (reportáž ve finštině)

Heavy metal, který je ve většině světa vnímán jako extrémní a agresivní, se stal v této severské zemi naprosto konvenčním. Fanoušci mají ve finské metropoli své početné karaoke soutěže, kluby a koncertní sály zasvěcené tomuto stylu, stejně jako desítky koncertů po celé zemi. Mezi desítkou letos nejprodávanějších finských desek jsou tři heavymetalové.

Tuto fascinaci lze snad vysvětlit temperamentem Finů. "Finové jsou známí svou zdrženlivostí, vážností a poctivostí. Takže v této společnosti se dobře uchycuje heavy metal, protože jde o přímou, poněkud temnou a upřímnou hudbu," vysvětluje Mikko Saari, který stál u zrodu projektu heavymetalových mší.

Heavymetalová mše ve finském kostele"Když si zapnete finský rozhlas, slyšíte heavymetalovou hudbu. Soutěž Eurovize a dokonce Idols (finská obdoba české SuperStar) vyhrály heavymetalové písně," zdůrazňuje jeden z průkopníků tohoto stylu v zemi Kimmo Kuusniemi.

První heavymetalová mše se konala v roce 2006 v rámci festivalu Tuska (Utrpení) v Helsinkách. Od té doby křižuje zemi autobus, jehož posádka pořádá heavymetalové mše a sděluje svá poselství věřícím po celé zemi.

"Nejde o nápad církve. Není to projekt biskupů. Za vším stojí pět fanoušků heavy metalu, z nichž tři pracují v jistém kostele," upřesňuje Mikko Saari.

Všem se ale podobné míchání stylů nezamlouvá. Někteří věřící se domnívají, že tato hlučná hudba nemá co dělat v domě Boha. Někteří fanoušci heavy metalu z řad nevěřících zase obviňují církev, že používá jejich hudbu, jen aby přilákala mladé lidi.

"Projekt heavymetalové mše mě překvapil. Metalová hudba a církev nejdou moc dohromady," vysvětluje padesátiletý věřící Kimmo Kuusniemi. Připouští ale, že pořadatelé mší jsou skutečnými nadšenci.

"Některé křesťanské kruhy měly strach a skuteční fanoušci metalu zuřili. Ovšem hodně lidem se nápad moc zalíbil a na mši se těšili," říká Saari. "Jde o skutečný fenomén, metal je všude," dodává Kuusniemi.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

RECENZE: Byrne z Talking Heads rozdává radost i písní o smrtící kulce

David Byrne na festivalu Colours of Ostrava v roce 2009

Americký hudebník David Byrne, známý hlavně jako někdejší frontman kapely Talking Heads, vydává po čtrnácti letech...

AUDIO: Poslechněte si druhou desku kapely Ille ještě před vydáním

Olga Königová z kapely Ille

Pražská čtveřice Ille okolo zpěvačky Olgy Königové přichází s očekávaným druhým albem nazvaným Pohádky. Album vychází...

Chtěl na prkna, která znamenají okres. Dalibor Janda zahajuje Velký flám

Dalibor Janda

Zpěvák Dalibor Janda si k pětašedesátinám nadělil dvojalbum hitů nazvané Velký flám. V pondělí ve vyprodané Lucerně...

Najdete na iDNES.cz