V Koreji bojkotují nového Bonda

  • 14
Nový příběh Jamese Bonda Dnes neumírej narazil na odpor v Jižní Koreji. Film prý totiž vykresluje tuto asijskou zemi jako kolonii USA. Výzva bojkotovat nové dobrodružství agenta 007 se rozšířila prostřednictvím internetu. Kritika snímku značně posiluje vlnu tamních protiamerických nálad. Ta se vzedmula poté, co vojenský soud Spojených států osvobodil dva americké vojáky, kteří přejeli autem dvě korejské školačky. Obě dívky zemřely.

Speciální přílohu iDNES najdete ZDE.

Obzvláště velkou nelibost si vysloužila scéna, ve které americký špion dává rozkaz k mobilizaci jihokorejské armády. "To už jsme se stali kolonií Spojených států?" píše neznámý protestující na webové stránce občanské skupiny v Soulu Koalice pro ekonomickou spravedlnost. "Bojkotujme film kvůli ochraně naší národní hrdosti," stojí ve výzvě.

Kritici bondovky také tvrdí, že film zachází příliš daleko při popisu komunistické Severní Koreje. V době, kdy se vnitřní vztahy na rozděleném poloostrově po historickém summitu v roce 2000 zlepšují, je Korejská lidově demokratická republika vykreslena jako nebezpečí pro světový mír. Mnoho Jihokorejců věří, že politika amerického prezidenta George Bushe vůči Severní Koreji je příliš přísná a znamená ohrožení vnitrokorejských snah o urovnání.

Přestože protestující zůstávají v anonymitě, tón a použité výrazy ve výzvě ukazují, že za nimi stojí především mladí lidé. Jde o člověka, nebo skupinu lidí, kteří film viděli v zahraničí, nebo doma na mimořádném promítání. V Soulu totiž půjde Die Another Day do kin až koncem prosince.

Rozpoutané vášně se snažil zmírnit korejsko-americký herec Rick Yune, který v nejnovější bondovce hraje Severokorejce. Na tiskové konferenci v Soulu uvedl: "Nepřítelem ve filmu není

Severní Korea, ale postava, kterou hraji." Vyzdvihl, že film nemá nic společného s Bushovou kritikou z počátku roku, kdy americký prezident v rámci protiteroristické kampaně označil KLDR za součást "osy zla". Yune dodal, že film byl napsán už před čtyřmi lety.

Korejský poloostrov byl rozdělen v roce 1945. Od korejské války v letech 1950 až 1953 mají Spojené státy v Jižní Koreji na 40 000 vojáků.

Fotografie z filmu Dnes neumírej.