V kontroverzní hře nechybí sex

Bonnská opera uvádí kontroverzní divadelní představení o manželce bývalého kancléře Helmuta Kohla. Ta v roce 2001 spáchala sebevraždu. Provokativní dílo vyvolalo vlnu odporu. Autor byl obviněn ze "špinavé kampaně" a objevily se i protesty proti představení.

Kontroverzní, nicméně chválená, hra Hannelore se snaží odpovědět na otázku, kdo byla žena, jejímuž životu tak silně dominovala politická role jejího manžela.

Kohlová, která trpěla vzácnou přecitlivělostí na světlo, spáchala sebevraždu ve svých osmašedesáti letech.

Představení začíná její smrtí a retrospektivou jejího života se pak odvíjí následujících 100 minut.  Ve dvaadvaceti obrazech vykreslil Kresnik svět kariéry, moci a korupce, snů a obětí. Podle recenzí je dílo choreografa Johanna Kresnika provokující i citlivé.

Podle německých médií není tento umělecký počin skandální, vyvolává ale přesto kontroverze, například scénou, v níž má Kohl sexuální styk s šéfkou své kanceláře mezi pořadači spisů.

O dlouholetém přátelství exkancléře a jeho sekretářky se po sebevraždě Kohlovy manželky v německých médiích spekulovalo. Sdělovací prostředky se zabývaly i tím, zda ji k činu nedohnal pocit, že ji manžel zanedbával.

Protesty vyvolalo představení hlavně v bonnské pobočce CDU. Kresnik byl obviněn ze "špinavé kampaně", mladí křesťanští demokraté z Bonnu oznámili protest proti představení.

"Mé kousky jsou vždy nepohodlné. Divadlo musí být agresivní, vytvářet nové formy a obrazy, vyvolat v divácích vždycky novou zvědavost," říká choreograf.

Bonnská starostka Bärbel Dieckmannová ovšem prohlásila, že dobrou vlastností bonnské komunální politiky bylo vždycky to, že se nevměšovala do kontroverzních uměleckých počinů.

"Tak to bylo za mého předchůdce Hanse Danielse, a tak to zůstane," reagovala na výtky, že představení nezarazila.

Bonnská opera uvede představení v předvečer Štědrého dne 23. prosince, 7. ledna a 26. ledna.

,
Témata: Helmut Kohl, Korupce