Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V knihkupectvích nastává čas hojnosti

  11:02aktualizováno  11:02
Pozvolna nastává vánoční čas a nakladatelé se opět předhánějí v počtech nových titulů a knihkupci se otáčejí víc než kdy jindy během roku. Na odbyt jde takřka všechno, od drahých výpravných publikací přes odborné spisy až k levným brožurám. Koncernu Euromedia Group se už několik let v prosinci zvyšuje obrat o tři sta procent, pro nakladatelství Paseka představuje prosincový prodej čtvrtinu z ročních tržeb. Nemít ohlášenou knížku na trhu proto v tomhle období bolí dvojnásob.

Žádné experimenty

"Na vánoční nákupy čekají knihkupci, distributoři i nakladatelé jako na smilování. Mnohým se konečně zase přehoupne cash-flow - tok peněz - do černých čísel a mohou zase žít. Knihkupci vyprodají ležáky a hlavně platí za nové zboží i v hotovosti a poplatí měsíce nesplácené faktury," tvrdí ředitel pražského nakladatelství Argo Milan Gelnar. Roční obrat celého knižního odvětví se podle dostupných údajů již léta pohybuje na hranici asi tří miliard korun.

Nákupní horečce se nakladatelé přizpůsobují zvýšenou produkcí. Kupříkladu pražská Academia letos počítá na období pěti předvánočních týdnů s více než třiceti novinkami. Pro srovnání: v létě si jen málokterý domácí podnik riskne vydat přes pět šest titulů za měsíc.

Přestože o Vánocích prý lidé berou knížky "jako hráběmi", má tu své místo jistá kalkulace. Nakladatelé se v tomto období snaží dodávat na pulty nákladné tituly - encyklopedie, publikace o umění a historii nebo knížky pro děti s bohatými ilustracemi. Také provětrají staré zásoby, případně dotisknou ověřené trháky. Příklad: Paseka letos znovu dodala na trh všechny knížky Petra Šabacha.

Na druhou stranu se Vánoce nezdají tím pravým obdobím pro experimenty. "S blížícím se vánočním běsněním máme zkušenost, že vrhat na pulty nové tváře je kontraproduktivní, knihy zapadnou v přetlaku nabídky," uvažuje Gelnar z Arga. Také Martin Pluháček z brněnského nakladatelství Petrov udělal podobnou zkušenost: "Na podzim se snažíme vydávat ty z našich nekomerčních titulů, které mají alespoň o něco větší prodejní potenci, zpravidla díky jménu autora."

Kdy nastává ten pravý moment

Většina nakladatelů se přitom řídí heslem: Čím dříve budou knížky na pultech, tím lépe. "Tituly pro vánoční trh by měly být vydány do konce listopadu, nejpozději do konce prvního týdne v prosinci, jinak o část vánočního prodeje už nenávratně přijdou," poznamenává Vladimír Pistorius z Paseky.

Podobnou zkušenost udělal i Gelnar z Arga: "Vánoční trh pro nás začíná zhruba v polovině září a cokoli vydat po začátku prosince je hotová sebevražda." Za touhle strategií stojí nejen snaha být rychlejší než konkurence a nabídnout zajímavé knížky už těm, kteří se po vánočních dárcích poohlížejí se značným předstihem. Ohledy musí nakladatelé brát také na další články knižního řetězce. Kupříkladu obchodní manažer Těšínské tiskárny Petr Grym koncem listopadu odmítá nakladatele pro naprostou vytíženost výrobních kapacit. Letos ovšem nápor podle něho začal v tiskárnách už v srpnu, což je mimořádně brzo, jinak nával požadavků přichází s říjnem.

Někdy tak nakladatel se svými předvánočními představami nakonec přijde zkrátka. Třeba Petr Sacher, šéf nakladatelství Hynek, které kvůli finančním problémům výrazně omezilo svůj ediční program, si opakovaně stěžoval na nemožnost prodrat se na podzim s připravenými rukopisy do tiskáren. Na tuhle výtku dávají tiskaři odpověď: Tiskněte už v létě.

Pospíšit by si měl nakladatel také u knihkupců. "Knížky vydané po prvním prosincovém týdnu už knihkupci nechtějí - jednoduše na ně nemají v prodejnách místo. A to můžete mít krásnou, zajímavou publikaci - a oni raději doprodají méně zajímavý titul, který jim už leží na pultech," vysvětluje tiskař Petr Grym.

A co když je už konečně knížka na knihkupeckém pultu? Tak to už má vyhráno - tedy téměř. Když totiž začne ta pravá nákupní horečka, která se v posledních letech projevuje zhruba od prvního prosincového týdne a postupně kulminuje směrem ke Štědrému dni, v prodejnách bývá tak natěsnáno, že je občas velmi obtížné se ke knihám dostat, projít si je, zauvažovat, vybrat si. Knihkupci v téhle intenzivní fázi stojí před jedinečným problémem, který známý pražský knihkupec Jiří Seidl formuluje takto: Jak pro davy lidí vůbec dopravit knihy k zákazníkům?


Několik vánočních tipů

Tomáš Habrcetl: Fotbalové stadiony v České republice
Výpravná barevná publikace, která vychází v česko-anglické úpravě, mapuje historii a současnost fotbalových stánků. (Volvox Globator, 499 Kč)

Miloš Macourek: Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko
Knižní podoba hraného filmu, který přichází 5. prosince do kin. Převyprávěl Pavel Sýkora (Albatros, 180 Kč)

Lesley-Ann Jonesová: Freddie Mercury
Portrét zpěváka skupiny Queen, od jehož smrti 24. listopadu uplyne deset let. (BB art, 249 Kč)

Velké dějiny zemí Koruny české X. (1740-1792)
(Paseka, 640 Kč).

Milena Bartlová: Poctivé obrazy
Kunsthistorická publikace o českém gotickém deskovém malířství (Argo, 598 Kč)

Umberto Eco: Baudolino
Autor se ve svém nejnovějším románu vrací do poloviny 12. století na dvůr císaře Barbarossy (Argo, 349 Kč)

Alexandr Solženicyn: Trkalo se tele s dubem
Autobiografie ruského spisovatele (Academia, cena neuvedena)

Nejkrásnější divy světa 1, 2
(Euromedia Group - Knižní klub; 499 Kč za svazek)

(Uvedené knihy vybrala redakce)
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Bude mít Česko vlastní Hru o trůny? V září vyjde Ollo: Země sváru

Kit Harington a Rose Leslie v seriálu Hra o trůny (2012)

Příběh nejprve slavil úspěch na internetu, nyní vyjde i knižně. Prvotina překladatelky Háty Kreisinger Komňacké Ollo:...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

RECENZE: Neklidný zadek mě pálí. Texty Haškova kumpána jsou bezprostřední

Spisovatelé Jaroslav Hašek (vlevo) a Zdeněk Matěj Kuděj na výletě v roce 1914....

Zatímco Jaroslava Haška zná díky Švejkovi celý svět, jeho někdejší kumpáni z hospody takové štěstí nemají.

Najdete na iDNES.cz