Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Jirousových verších je i smrt nádherná

  2:15aktualizováno  2:15
Proslýchalo se, že Ivan Martin Jirous (1944) pověsil poezii na hřebík – že po vydání sbírky Rattus Norvegicus v roce svých šedesátin přestal psát.

Ivan Martin Jirous řečený Magor - udílení Seifertovy ceny (16. října 2006) | foto: Dan MaternaMF DNES

Leč nepřestal: v pražském nakladatelství Gallery právě vyšla jeho novinka Okuje – bibliofilská knížka o dvaapadesáti stranách, doprovozená kresbami Pavla Reisenauera.

Komorní výpravu sbírky a její omezený náklad nicméně můžeme vyložit jako autorovo gesto. Ať byly vyznamenání, nové edice i reedice, kterých se Jirousovi v posledních třech letech dostalo, jakkoliv zasloužené a podstatné, na jejich rubu hrozilo, že zadusí to, oč jde především: samu poezii, plod ticha a soustředění. Notabene když se básníkovi jako klíčové téma znovu a naléhavě dere do pera nerozdělitelná dvojice láska a smrt.

Proti proudu času
Jak je z knihy patrné, Okuje vznikaly převážně v hospodě, té symbolické oáze prenatálního bezpečí, ve které profánní, jak víme od T. R. Fielda nebo Bohumila Hrabala, někdy tak samozřejmě koketuje s posvátným.

Básník systematicky převrací čas, postupuje proti jeho proudu, pátrá po zdánlivě ideální minulosti, aby z ní opakovaně odloupl tenkou vzpomínku na prchlou lásku nebo zemřelého přítele.

Jde o výpravy stejně podstatné jako kruté; roznícená duše si po návratu do náruče přítomného času povzdychne, jako by všechno klíčové už bylo odžito: "Nechci se ani podívat z okna/třeba za ním není nic..."

Napětí mezi exaltací a melancholií vyznačuje Jirousovu porevoluční poezii stále sytějšími barvami – i když v Okujích se romanticky probuzené smysly toužebně napínají už především proto, aby jako nejvyšší lásku zakusily smrt.

Přijď ke mně blíž
Když básník píše o Praze, kterou vnímá jako symbolickou pramatku, pak proto, aby vyslovil zaříkání: "teď nebojím se/smrti už/přijď ke mně blíž". A ona přichází, jak za časů Máchy či Erbena: hledí na básníka skrz okno, poskakuje v plamenech požírajících jeho básně, line se jako vůně "tújí hřbitovních" z panáku slivovice.

Je zakleta ve všem a nejpatrnější je v lásce – v té lásce, o níž Jirous píše, že je "průvodce skutků mých". Jenže zakusil ji takovou, jakou si ji představuje, když o kus dál dodává: "ještě jsem nedospěl/a už se chystám umírat"?

Čtenář je při četbě Okují až u vytržení z přirozené melodičnosti Jirousovy řeči, z jeho zužitkování lekce básnického naivismu, kterou mu počátkem 70. let udělil Egon Bondy a kterou on rozvinul do svébytné podoby novoromantického zpěvu – archaizovaným stylem i slovníkem, v práci s rytmizujícími citoslovci, rýmy, které si podávají ruce napříč verši, a důrazem na zvukové vazby.

Tato výrazová průzračnost Jirousovy milostně-mortální záhledy posiluje – a je to pouhý prožitek mimózy, vrabčáka či pavouka, jenž náhle nad oním tematickým svazkem lásky a smrti vyklene metafyzický oblouk. Vědomí, že tu je ještě třetí hráč, jenž přes veškerou únavu z žití nese v Okujích dál pochodeň...

IVAN MARTIN JIROUS - Okuje
Gallery, Praha 2007. Ilustrace Pavel Reisenauer, 52 stran, doporučená cena 190 korun.
Hodnocení MF DNES: 90 %

Autor:Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

RECENZE: Lovecraftovy děsivé vidiny je v komiksu zapotřebí dávkovat

Z knihy  Z neznámého světa a další příběhy

Kdyby měla hororová literatura svoji burzu, šly by akcie amerického autora Howarda Phillipse Lovecrafta, který žil v...

Japonci znovu účtují s křesťanstvím. Samuraj vychází poprvé v češtině

Z filmu Mlčení (Adam Driver)

Po osmatřiceti letech od vydání originálu přichází český překlad románu Samuraj. Napsal jej Šúsaku Endó.

RECENZE: Příběh zmrtvýchvstání prostitutky Krása je stigma věští událost

Indonéský spisovatel Eka Kurniawan

Zní to trochu jako klišé - Krása je stigma. Indonéský spisovatel Eka Kurniawan však za tato tři slova ukryl vyprávění,...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz