Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Jirousových verších je i smrt nádherná

  2:15aktualizováno  2:15
Proslýchalo se, že Ivan Martin Jirous (1944) pověsil poezii na hřebík – že po vydání sbírky Rattus Norvegicus v roce svých šedesátin přestal psát.

Ivan Martin Jirous řečený Magor - udílení Seifertovy ceny (16. října 2006) | foto: Dan MaternaMF DNES

Leč nepřestal: v pražském nakladatelství Gallery právě vyšla jeho novinka Okuje – bibliofilská knížka o dvaapadesáti stranách, doprovozená kresbami Pavla Reisenauera.

Komorní výpravu sbírky a její omezený náklad nicméně můžeme vyložit jako autorovo gesto. Ať byly vyznamenání, nové edice i reedice, kterých se Jirousovi v posledních třech letech dostalo, jakkoliv zasloužené a podstatné, na jejich rubu hrozilo, že zadusí to, oč jde především: samu poezii, plod ticha a soustředění. Notabene když se básníkovi jako klíčové téma znovu a naléhavě dere do pera nerozdělitelná dvojice láska a smrt.

Proti proudu času
Jak je z knihy patrné, Okuje vznikaly převážně v hospodě, té symbolické oáze prenatálního bezpečí, ve které profánní, jak víme od T. R. Fielda nebo Bohumila Hrabala, někdy tak samozřejmě koketuje s posvátným.

Básník systematicky převrací čas, postupuje proti jeho proudu, pátrá po zdánlivě ideální minulosti, aby z ní opakovaně odloupl tenkou vzpomínku na prchlou lásku nebo zemřelého přítele.

Jde o výpravy stejně podstatné jako kruté; roznícená duše si po návratu do náruče přítomného času povzdychne, jako by všechno klíčové už bylo odžito: "Nechci se ani podívat z okna/třeba za ním není nic..."

Napětí mezi exaltací a melancholií vyznačuje Jirousovu porevoluční poezii stále sytějšími barvami – i když v Okujích se romanticky probuzené smysly toužebně napínají už především proto, aby jako nejvyšší lásku zakusily smrt.

Přijď ke mně blíž
Když básník píše o Praze, kterou vnímá jako symbolickou pramatku, pak proto, aby vyslovil zaříkání: "teď nebojím se/smrti už/přijď ke mně blíž". A ona přichází, jak za časů Máchy či Erbena: hledí na básníka skrz okno, poskakuje v plamenech požírajících jeho básně, line se jako vůně "tújí hřbitovních" z panáku slivovice.

Je zakleta ve všem a nejpatrnější je v lásce – v té lásce, o níž Jirous píše, že je "průvodce skutků mých". Jenže zakusil ji takovou, jakou si ji představuje, když o kus dál dodává: "ještě jsem nedospěl/a už se chystám umírat"?

Čtenář je při četbě Okují až u vytržení z přirozené melodičnosti Jirousovy řeči, z jeho zužitkování lekce básnického naivismu, kterou mu počátkem 70. let udělil Egon Bondy a kterou on rozvinul do svébytné podoby novoromantického zpěvu – archaizovaným stylem i slovníkem, v práci s rytmizujícími citoslovci, rýmy, které si podávají ruce napříč verši, a důrazem na zvukové vazby.

Tato výrazová průzračnost Jirousovy milostně-mortální záhledy posiluje – a je to pouhý prožitek mimózy, vrabčáka či pavouka, jenž náhle nad oním tematickým svazkem lásky a smrti vyklene metafyzický oblouk. Vědomí, že tu je ještě třetí hráč, jenž přes veškerou únavu z žití nese v Okujích dál pochodeň...

IVAN MARTIN JIROUS - Okuje
Gallery, Praha 2007. Ilustrace Pavel Reisenauer, 52 stran, doporučená cena 190 korun.
Hodnocení MF DNES: 90 %

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Deitch: StB mě nechala být, přinášel jsem jim dolary a nevedl závadné řeči

Gene Deitch s českým vydáním své knihy

Do Česka přijel na deset dní a nakonec tu zůstal na celý život. Oscarový animátor Gene Deitch sepsal své vzpomínky v...

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Najdete na iDNES.cz