Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Izraeli vyšla kniha, v níž je král David zloduch

  0:01aktualizováno  0:01
Pryč je obraz krále Davida - hrdiny a vítěze nad Goliášem. Nejslavnější král Izraele je v právě vydané knize izraelské spisovatelky Joši Brandesové vylíčen jako padouch.
Izrael, židovský stát, vlajka, Palestina, Blízký východ

Izrael, židovský stát, vlajka, Palestina, Blízký východ | foto: Profimedia.cz

Provokativní pojetí známého biblického příběhu by mohlo vzbudit v židovské komunitě podobný poprask, jaký mezi křesťany vyvolal Da Vinciho kód Dana Browna, napsala agentura Reuters.

Kniha nese v poukazu na biblickou 1. a 2. Knihu královskou název Kings III, tedy Třetí královská. Hrdiny jsou Davidova zhrzená manželka Míkol a vládce nepřátelské dynastie Jeroboám.

Autorka, která působí také jako profesorka biblických studií, vytvořila thriller postavený na náboženských intrikách a spiknutí. "Chtěla jsem, aby to bylo provokativní. Je to alternativa k biblické verzi událostí. Přibližuji čtenáři teologické myšlenky podobně jako Dan Brown," řekla Brandesová.

V knize dostaly prostor ženy
Jedním z jejích hlavních cílů bylo dát hlas ženám, jež v bibli vystupují spíš jenom jako opory mužských hrdinů. Knize proto dominuje Míkol, dcera Davidova nepřítele Saula, která se stala jednou z Davidových žen. Podle Bible za ni David zaplatil "stem předkožek Filištínů".

Brandesová se ale soustředila na pasáž, v níž si David získal Míkolino srdce a pozabíjel její rodinu. Autorka si Míkol vybrala právě proto, že je v Bibli jednou z mála žen, které se snaží ovlivnit vlastní osud. Brandesová je totiž nepřítelem ultraortodoxní výchovy, která vyžaduje od ženy projevovat úctu k muži a upírá jí právo na kritické teologické myšlení.

Bude z knihy film?
Kniha Kings III má být přeložena do angličtiny a není vyloučeno ani její zfilmování. I když ve srovnání s Da Vinciho kódem není tak kontroverzní, Brandesová si je vědoma, že ultraortodoxní židy může pobouřit.

Kromě jiného také kvůli postavě Jeroboáma. Tento vládce je v tradičním pojetí bezbožník a hříšník, v její knize je to čestný panovník hájící své království bez dobývání země jiných. Proti němu stojí David, nemilosrdně popravující své odpůrce.

Brandesová přiznává, že dílo může být chápáno i jako připomínka toho, že se moderní židovský stát zrodil z válek a že stále okupuje dobyté území západního břehu Jordánu.

"Nepojednává specificky o Palestincích, ale navozuje možnost kompromisu v dohodě o území. Izrael i západní svět draze zaplatily za to, že krále Davida považují jenom za příkladného vůdce," řekla spisovatelka.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Spojte mé filmy v jeden, vyzval Švankmajer. A vznikla kunstkamera

Z knihy Jan Švankmajer

Jan Švankmajer se netají tím, že kinematografie pro něj vždy byla formou osobní terapie. V jednom z nedávných rozhovorů...

RECENZE: Minierova tíživá Noc mísí bílý sníh s temnou pomstou

Spisovatel Bernard Minier

Francouzský kriminalista Martin Servaz se probral z kómatu, do něhož upadl po zranění způsobeném při střetu s mužem...

Soukupová má dvě nominace na ceny Magnesia Litera. Nejvíce šancí má Host

Část nominovaných autorů na knižní ceny Magnesia Litery (6. března 2018)

Spisovatelka Petra Soukupová letos posbírala dvě nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera. Sama už doma jedno...

Najdete na iDNES.cz