V Hradišti se probíralo sci-fi

Beseda na téma Je svět Brazil? byla jedinou příležitostí, kdy mohli návštěvníci Letní filmové školy vidět na jednom pódiu pohromadě hvězdy přehlídky Terryho Gilliama, Terryho Jonese a Toma Stopparda. Tématem besedy byl žánr sci-fi obecně a film Brazil.

O filmu Brazil diskutoval Terry Gilliam už před dvěma lety se Salmanem Rushdiem na festivalu v Telluride.

"Když jsem hledal kompletní filmovou tvorbu Gilliama, narazil jsem na záznam z
téhle besedy. Napadlo mě ji na přehlídce promítnout a pokusit se o pokračování rozhovoru," uvedl ředitel přehlídky Jiří Králík.

Některé pasáže natočeného rozhovoru byly překvapením i pro samotného Gilliama. "Tehdy se na festivalu hodně pilo, popravdě si už nepamatuji, co všechno jsem tam povídal. Ocitli jsme se s Rushdiem před skupinkou lidí a předváděli se. Beseda vznikla hodně spontánně," poznamenal člen legendární skupiny Monty Python's Flying Circus.

Stoppard s Gilliamem divákům v kině Hvězda přiblížili několik scén, které se kvůli rozpočtu do filmu nevešly. "Museli jsme vynechat asi půlku fantazijních scén," řekl Gilliam.

Stoppard se také svěřil se svými obavami, které měl během práce na scénáři. "Bál jsem se, že Terryho nápady se příliš podobají Georgi Orwellovi a jeho dílu 1984. Teprve po skončení filmu jsem zjistil, že Terry tu knihu nečetl a neviděl ani jeho zfilmovanou podobu," uvedl Stoppard.

Snímek Brazil, který zachycuje nereálný svět, vznikl v roce 1985. Významné místo v něm má scénografie. Obludně pojatá architektura mrakodrapů, technické vynálezy a divoká změť rour a hadic schovaných ve stěnách připomíná vnitřnosti mocenského systému.

Absurdní přemrštěností se vyznačují také propagační  hesla sloužící totalitarismu, kdy se Gilliam nechal inspirovat plakátovými texty z druhé světové války.