Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V „hororu s lidskou tváří“ ožívá místo, kde havaroval Dubček

  4:40aktualizováno  4:40
Před 16 lety tam havarovala limuzína, v níž jel Alexander Dubček. Politik zemřel v nemocnici o pár dnů později a u dálnice D1 vyrostl pomníček. Kousek dál, na 89. kilometru, stojí benzinová pumpa.

Z divadelní hry EXIT 89 | foto: Divadlo Archa

Na ní se odehrává hra Jaroslava Rudiše a německého dramatika Martina Beckera EXIT 89, symbolicky rozklenutá mezi roky 1968 a 2008. V narážce na heslo osmašedesátého roku ji autoři označili za "horor s lidskou tváří" a opentlili paradoxním přívlastkem – tragická opereta.

EXIT 89, vzniklý za podpory německé Spolkové kulturní nadace, se bude poprvé hrát 22. října v pražském Divadle Archa. Po několika reprízách se vydá do Hamburku a Berlína.

Hlavním hrdinou klubka šesti příběhů, v nichž se podle Rudiše objevují kamiony, česko-německá láska, havárie či zrod a konec jedné utopie, je řidič vládní limuzíny Karel, muž s osmašedesátým rokem pevně svázaný.

Jednak obdivuje Dubčeka, jednak mu v hlavě vězí kulka, památka na zranění z boje o rozhlas. Střela se v Karlově hlavě hýbe a navozuje svému "hostiteli" podobné stavy, jakými trpí jiný rudišovský hrdina, železničář Alois Nebel. Tedy halucinace, výpadky i nečekané návraty paměti.

Z divadelní hry EXIT 89 - režisér Jiří Havelka a herec Ján Sedal

"D1 nás s Martinem Beckerem fascinovala i v době, kdy jsme neměli auta. Je to spojnice nejen česko-moravská, ale i evropská. Hru jsme psali na objednávku Archy a napadlo nás vydat se po ideálech 60. let na místa, kde stojí Dubčekův pomník," říká Rudiš.

Původně měla vzniknout opera (autorem hudby je Michal Nejtek), ale počet slov na úkor tónů stále narůstal, až se z opery stala hra se zpěvy. "Rozhodli jsme se nazvat ji tragickou operetou, přestože operety bývají lehké a zábavné. To bizarní spojení je naším inscenačním klíčem. Pečlivě jsme studovali dokumenty o 60. letech a zarazilo nás, že po tak prudkém vzedmutí se lidé nejen pokorně vrátili do ještě horšího marasmu. Na to se můžete dívat tragicky, nebo barvami Ein Kessel Buntes. My jsme zvolili druhou možnost, protože podle nás nejlépe ilustruje mrtvolnost doby," popisuje režisér Jiří Havelka.

Ani osmadvacetiletý režisér, ani o pár let starší autoři 60. léta nezažili, proto se na ně dívají dnešníma očima. "Je to hra o paměti, protože dějiny tvoří lidská paměť a ta pak zpětně utváří identitu člověka, případně celého národa," dodává Havelka.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Další z rubriky

Deník zloděje s Miloslavem Königem pobral hned tři ceny divadelní kritiky

Miloslav König v inscenaci Divadla Masopust nazvané Deník zloděje

Podobně jako v nominacích i při vyhlašování Cen divadelní kritiky za loňský rok hrála prim inscenace malého pražského...

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

VIDEO: Když se mluví bez mluvení a tancuje, aniž by se tancovalo

Festival Bazaar

Pražské Divadlo Ponec v pátek uvítá mezinárodně oceňované představení o lidské komunikaci v režii špičkového...

Mercedes Třída E 3,0 350d...
Mercedes Třída E 3,0 350d...

r.v. 2017, naj. 16 900 km, diesel
1 339 356 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz