Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Havlově Odcházení nebude hrát jeho manželka

  10:23aktualizováno  10:23
V očekávané hře českého exprezidenta Václava Havla Odcházení nebude hrát jeho manželka Dagmar. Roli vzdala ze zdravotních důvodů. Angažmá bývalé první dámy bylo jednou z podmínek uvedení hry v pražském Divadle Archa, kde bude 22. května světová premiéra.

Dagmar Havlová | foto: Míla Lepší

Informaci o neúčasti Havlové v Odcházení potvrdila iDNES.cz mluvčí Archy Pavlína Svatoňová. Herečce nedoporučili pokračovat v nastudování role její lékaři.

"Informaci o zdravotním stavu paní Havlové plně respektujeme a přejeme jí mnoho sil a brzké uzdravení," uvedl v tiskové zprávě ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab.

Václav Havel v brněnském divadle Husa na provázku ve hře Odcházení"Mrzí mě, že se Dagmar musela z účinkování omluvit, ale zdraví je důležitější. Na premiéru hry se nepřestávám těšit a neztrácím naději, že si v ní má žena někdy zahraje," tlumočila vyjádření Václava Havla jeho tajemnice Sabina Tančevová.

Po Havlové roli Ireny převzala herečka Zuzana Stivínová. Původně její postavu pak bude hrát Dora Bouzková.

Druhou z hlavních rolí, kancléře Riegra, bude hrát Jan Tříska. Další role ztvární například Vlasta Chramostová, Ivan Řezáč, Marek Daniel, Bořivoj Navrátil, Ján Sedal, Petra Lustigová a Jan Skopeček.

"Chci poděkovat panu režisérovi Radokovi, Zuzaně Stivínové a celému inscenačnímu týmu za vstřícnost, se kterou se k dané situaci postavili. Uděláme vše pro to, aby umělecká hodnota a termín premiéry nebyly ohroženy," podotkl Hrab.

Václav Havel s knižním vydáním divadelní hry OdcházeníKromě premiéry 22. května se uskuteční ještě dvě představení, jež jsou koncipována jako světové premiéry - důvodem je relativně malá kapacita divadla.

Po premiéře se ještě v této sezoně uskuteční několik repríz, většina vstupenek je však již vyprodaná. Divadlo Archa prodává již i lístky na podzimní sérii repríz.

Zatím poslední hra dramatika, jenž je v zahraniční jedním z nejznámějších současných českých autorů, patří k nejsledovanějším premiérám letošního roku. Než inscenace našla místo pro své uvedení, hovořilo se i o jiných pražských divadlech.


Pět let Havlova Odcházení

Jak se rodila premiéra exprezidentovy hry

Únor 2003 - Po odchodu z prezidentského úřadu Václav Havel mluvil o tom, že chystá novou divadelní hru, první od konce 80. let. "Tu hru jsem začal psát už v roce 1989, před revolucí," prohlásil později.
Září 2005 - "Hra je v mé mysli hotová, ale neměl jsem zatím čas ji napsat. Až někdy získám měsíc čistého času bez telefonů, audiencí a veřejných povinností, tak snad ji z té mysli přenesu na papír," řekl v rozhovoru Lidovým novinám.
Říjen 2006 - březen 2007 - Během čtyřměsíčního pobytu v New Yorku a Washingtonu Havel hru napsal.
13. března 2007 - V rozhovoru pro Českou televizi Havel řekl, že hra už je hotová, i když na ní ještě pracuje. Řekl také, že původně přemýšlel o tom, že by ji uvedlo Divadlo Na zábradlí. "Záhy jsme ale tuto myšlenku z různých důvodů opustili. Mimo jiné proto, že se ta hra přeci jen hodí na větší jeviště," konstatoval nakonec.
18. května 2007 - Ředitel Národního divadla (ND) Ondřej Černý oznámil, že divadlo vede orientační rozhovory s Havlem o uvedení jeho nové hry Odcházení.
24. srpna 2007 - Václav Havel se podle deníku Právo vzdal uvedení své nové hry na scéně Národního divadla. Havlovo rozhodnutí ovlivnila podle deníku neochota ND obsadit do hlavní role vedle Jana Třísky i Dagmar Havlovou i jeho náklonnost k Divadlu Na zábradlí, kde se hrála většina Havlových her.
30. srpna 2007 - Ředitel ND Černý oznámil, že divadlo obnoví jednání s agenturou zastupující Václava Havla o možnosti uvést jeho hru Odcházení ve Stavovském divadle. Premiéra by se uskutečnila v nezávislé produkci Čestmíra Kopeckého podle Havlových podmínek. Havel to odmítl; později se objevily informace i tom, že o uvedení hry ve světové premiéře uvažuje i Slovenské národní divadlo.
21. září 2007 - Agentura Aura-Pont zastupující Havla uzavřela licenční smlouvu o uvedení Odcházení s pražským Divadlem na Vinohradech.
19. listopadu 2007 - Odcházení vyšlo knižně.
13. prosince 2007 - Divadlo na Vinohradech rezignovalo kvůli nedostatku peněz na přípravu inscenace Odcházení. Do hry se nakrátko vrátilo i Národní divadlo, ještě 13. prosince ale Havel spolu s ředitelem pražského Divadla Archa oznámil, že Odcházení uvede právě tato scéna.
24. března 2008 - Havel řekl, že premiéra jeho nové hry se v pražském Divadle Archa uskuteční 22. května.
2. dubna 2008 - První dějství hry Odcházení prostřednictvím scénického čtení ztvárnilo brněnské Divadlo Husa na provázku. Na jevišti byl i Havel, který četl jednu roli. Čtení bylo součástí jarního bloku oslav 40. výročí založení Husy na provázku.
7. dubna 2008 - Divadlo Archa zahájilo předprodej vstupenek na první uvedení nové Havlovy hry. Režisér David Radok současně začal inscenaci zkoušet.
6. května 2008 - Mluvčí divadla Orange Tree, jež je tradiční scénou Havlových her v Londýně, řekla, že londýnská a zřejmě i první zahraniční premiéra Odcházení bude 19. září. Na konec listopadu pak plánuje premiéru Slovenské národní divadlo.
7. května 2008 - Mluvčí Divadla Archa oznámila, že v Radokově inscenaci nebude hrát Dagmar Havlová.

ZDROJ: ČTK
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Dostojevského Idiota v Rokoku netrápí čas, fyzika ani pravděpodobnost

Záběr z kostýmové zkoušky nového nastudování Idiota v Divadle Rokoko

Velkou ruskou klasiku chystá v sobotu pražské Divadlo Rokoko. V režii Pavla Kheka zde připravují Dostojevského Idiota....

Co by se dělo, kdyby Sigmund Freud potkal autora Narnie C. S. Lewise?

Pavel Rímský jako Sigmund Freud a Martin Finger jako C. S. Lewis v kusu...

Sigmund Freud a C. S. Lewis, Pavel Rímský a Martin Finger. Dvě známá jména Evropy 20. století v podání renomovaných...

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

Najdete na iDNES.cz