Ivana Chýlková s Janem Krausem

Ivana Chýlková s Janem Krausem | foto: KORZO

V Gymplu se objeví Chýlková, Kraus i Telička

  • 2
Svůj nový snímek Gympl začíná dnes natáčet v jednom pražském gymnáziu režisér a scenárista Tomáš Vorel. Označuje ho za obrázkovou komedii.

Hlavní role "studentů-grafiťáků", kteří po nocích malují a přes den v lavicích spí, vytvoří režisérův syn Tomáš a filmově ostřílený Jiří Mádl. Tomáš Vorel ml. upoutal pozornost již v otcově předchozím filmu Skřítek.

V roli ředitelky se objeví Eva Holubová, učitele a další role ztvární například Tomáš Matonoha, Jiří Schmitzer, Milan Šteindler, Jan Kraus, Ivana Chýlková, Zuzana Bydžovská, Tomáš Hanák, ale i filmaři Ondřej Trojan a Václav Marhoul.

Pro postavu školního inspektora získal Vorel bývalého českého eurokomisaře Pavla Teličku. Upoutal ho prý tím, že vypadá přísně a nesmlouvavě.

"Ten ale má ve scénáři jen dva z celkem pětatřiceti natáčecích dnů," řekl Vorel. Telička prý svou roli bere jako malé jednorázové dobrodružství, zajímavou zkušenost a příležitost vidět v akci herce, s nimiž se přátelí - herecké ambice nemá.

Už první klapka má být podle Vorla atraktivní, neboť Jan Kraus bude svádět Evu Holubovou.

Od dob, kdy se scénář před lety jmenoval Graffiti, prošel zásadní proměnou. "Víc jsme natlačili na učitele a školu, takže graffiti tam teď není hlavním problémem. Je to jakýsi kolorit a film je více o lidech," uvedl Vorel.

Scénář režisér psal s ředitelem soukromého gymnázia Tomášem Houškou, než ho prý vyhodili, a s Pavlem Noskem. "To je student - teda byl, než ho právě kvůli graffiti ze studia vyloučili," podotkl Vorel. Text je podle něj proto dost autentický a ze života, takže se prý cítil spíše jako koordinátor a dramaturg než scenárista.

Celý film se odehrává v Praze, jeho rozpočet činí 23 milionů korun a premiéra bude 20. září příštího roku. "Ještě nevím, ve kterém kině, ale už teď vím, že bude plno," dodal Vorel.

Tomáš Vorel začínal v oblasti filmu jako amatér, později však vystudoval hranou režii na FAMU. Už jeho školní filmy vyhrávaly studentské festivaly, po roce 1989 je uvedla i Česká televize a nedávno byly souborně vydány na DVD.

V hraném celovečerním filmu Vorel debutoval experimentálním snímkem Pražská pětka (1988), v němž se představilo pět pražských divadelních skupin. Následoval stylizovaný "rytmikál" Kouř (1990). V roce 1996 založil producentskou firmu Vorel Film, aby mohl realizovat hořkou komedii Kamenný most.

Následovaly komedie Cesta z města (2000) a vloni celovečerní groteska Skřítek, která je bez dialogů.

Tomáš Vorel je spoluzakladatelem a hercem satirického pražského divadla Sklep a avantgardní pantomimy Mimóza. Věnuje se i televizní režii, píše scénáře a knížky.

,