Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V galerii vystavují umělci Visegrádu

  9:55aktualizováno  9:55
O s t r a v a - Výstavu dvanácti výtvarníků čtyř zemí Visegrádské skupiny představuje expozice Quadrat v ostravském Domě umění. Umělci vystavují především instalace, videoinstalace, objekty a další práce určené novými médii a věnované tématu paměť. Expozice měla svou premiéru v pořádající polské galerii Bielska BWA v Bielsko-Biale, především její zásluhou se celý projekt Quadrat uskutečnil.
Výstava poputuje i na Slovensko
Po Ostravě poputuje  ještě do Kysúcké galerii v Čadci na Slovensku a do Szolnoku v Maďarsku, kde zabydlí dokonce prostor židovské synagogy.

Českou stranu zastupují tři výtvarníci - Jan Ambrůz, Vratislav Karel Novák a Margita Titlová-Ylovsky, které vybrala kurátorka Libuše Olšáková z Galerie Langův Dům ve Frýdku-Místku, která nahradila v projektu - v trienále Muzeum Beskyd.

"Přístup každého kurátora při výběru autorů byl samozřejmě jiný. V expozici nejde o to představit co nejvíc pohledů. Vybrala jsem významné solitéry, kteří by obstáli v konfrontaci se všemi zúčastněnými stranami," uvedla kurátorka.

Skleněné instalace a světelné kruhy
Jan Ambrůz, vedoucí ateliéru nefigurativního sochařství na brněnské Fakultně výtvarných umění, už do prostoru ostravského Domu umění vstoupil svými skleněnými instalacemi. V těchto postupech pokračuje i při své druhé výstavě, v nichž využívá bambusových stvolů.

Vratislav Karel Novák vystavil svůj objekt nazvaný Planetární stroboskopický stimulátor, objekt utvořený jako systém propojených otáčivých kol vytvářejících světelné kruhy střídavé intenzity v prostoru. "Objekt byl kdysi původně určen pro synagogu v pražské Libni," prozradila kurátorka Olšáková o autorovi, jenž je také znám svou velkou realizací - metronomem - v Praze.

Margita Titlová-Ylovsky, absolventka Akademie výtvarných umění patří k nejvýznamnějším představitelkám své generace. "Autorka pracuje s krystalem rozkládajícím světlo. Je známa svou instalací pod Plečnikovým schodištěm na Pražském hradě. Zajímá ji energie, kterou vyzařuje lidská aura," uvedla Olšáková v souvislosti s kresbou na plexiskle nazvané Ty, které potkáváme.

Fotografie dětí a video performance
Kurátorka Zuzana Sýkorová z Kysúcké galerie v Čadci vybrala trojici výrazných osobností výtvarného umění na Slovensku - Annu Daučíkovou, Vladimíra Kordoše a Vladimíra Popoviče. Daučíková zpracovává své černobílé fotografie dětí, do nichž ve zvětšeném formátu vytváří různé kresby. Performer Kordoš zase ukazuje na videu svou performanci nazvanou Hommage Franze Xaviera Messerschmidta.

Polskou část zastupuje mimo jiné avantgardní umělkyně Izabela Gustowská, která vystavuje videoinstalaci Den zatmění. "Myslím, že objekt aranžuje její zážitky, vzpomínky na babičku z dětství, které na ni mělo velký vliv," prozradil polský výtvarník Zbigniew Salaj, který sám vystavuje v galerii papírové objekty.

Téměř celý jeden sál Domu umění patří i maďarské sekci, v níž je zastoupen i Švýcar žijící již déle v usedlosti v Maďarsku - Heinrich Schorno. Autor vystavuje dřevěné sochy, jakési humorné hračky. Z dalších jsou představeni ještě Gábor Benö Pogány a Márkus Péter.
Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz