Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V galerii vystavují umělci Visegrádu

  9:55aktualizováno  9:55
O s t r a v a - Výstavu dvanácti výtvarníků čtyř zemí Visegrádské skupiny představuje expozice Quadrat v ostravském Domě umění. Umělci vystavují především instalace, videoinstalace, objekty a další práce určené novými médii a věnované tématu paměť. Expozice měla svou premiéru v pořádající polské galerii Bielska BWA v Bielsko-Biale, především její zásluhou se celý projekt Quadrat uskutečnil.
Výstava poputuje i na Slovensko
Po Ostravě poputuje  ještě do Kysúcké galerii v Čadci na Slovensku a do Szolnoku v Maďarsku, kde zabydlí dokonce prostor židovské synagogy.

Českou stranu zastupují tři výtvarníci - Jan Ambrůz, Vratislav Karel Novák a Margita Titlová-Ylovsky, které vybrala kurátorka Libuše Olšáková z Galerie Langův Dům ve Frýdku-Místku, která nahradila v projektu - v trienále Muzeum Beskyd.

"Přístup každého kurátora při výběru autorů byl samozřejmě jiný. V expozici nejde o to představit co nejvíc pohledů. Vybrala jsem významné solitéry, kteří by obstáli v konfrontaci se všemi zúčastněnými stranami," uvedla kurátorka.

Skleněné instalace a světelné kruhy
Jan Ambrůz, vedoucí ateliéru nefigurativního sochařství na brněnské Fakultně výtvarných umění, už do prostoru ostravského Domu umění vstoupil svými skleněnými instalacemi. V těchto postupech pokračuje i při své druhé výstavě, v nichž využívá bambusových stvolů.

Vratislav Karel Novák vystavil svůj objekt nazvaný Planetární stroboskopický stimulátor, objekt utvořený jako systém propojených otáčivých kol vytvářejících světelné kruhy střídavé intenzity v prostoru. "Objekt byl kdysi původně určen pro synagogu v pražské Libni," prozradila kurátorka Olšáková o autorovi, jenž je také znám svou velkou realizací - metronomem - v Praze.

Margita Titlová-Ylovsky, absolventka Akademie výtvarných umění patří k nejvýznamnějším představitelkám své generace. "Autorka pracuje s krystalem rozkládajícím světlo. Je známa svou instalací pod Plečnikovým schodištěm na Pražském hradě. Zajímá ji energie, kterou vyzařuje lidská aura," uvedla Olšáková v souvislosti s kresbou na plexiskle nazvané Ty, které potkáváme.

Fotografie dětí a video performance
Kurátorka Zuzana Sýkorová z Kysúcké galerie v Čadci vybrala trojici výrazných osobností výtvarného umění na Slovensku - Annu Daučíkovou, Vladimíra Kordoše a Vladimíra Popoviče. Daučíková zpracovává své černobílé fotografie dětí, do nichž ve zvětšeném formátu vytváří různé kresby. Performer Kordoš zase ukazuje na videu svou performanci nazvanou Hommage Franze Xaviera Messerschmidta.

Polskou část zastupuje mimo jiné avantgardní umělkyně Izabela Gustowská, která vystavuje videoinstalaci Den zatmění. "Myslím, že objekt aranžuje její zážitky, vzpomínky na babičku z dětství, které na ni mělo velký vliv," prozradil polský výtvarník Zbigniew Salaj, který sám vystavuje v galerii papírové objekty.

Téměř celý jeden sál Domu umění patří i maďarské sekci, v níž je zastoupen i Švýcar žijící již déle v usedlosti v Maďarsku - Heinrich Schorno. Autor vystavuje dřevěné sochy, jakési humorné hračky. Z dalších jsou představeni ještě Gábor Benö Pogány a Márkus Péter.
Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Umělci pomáhají uprchlíkům. U2 na koncertech, herci přímo v Řecku

U2 vydáním novinky Songs of Innocence překvapili.

Frontman irské kapely U2 Bono Vox se proslavil zálibou v humanitární a charitativní práci. Pomáhal lidem nemocným virem...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Najdete na iDNES.cz