Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Dlouhé připravili Shakespeara pro ty, kdo nemají čas

  0:01aktualizováno  0:01
Souborné dílo Williama Shakespeara. Tedy šestatřicet her a sto čtyřiapadesát sonetů. A to vše zahrané v pouhých dvou hodinách. Zdá se, jako by se pražské Divadlo v Dlouhé inscenací nazvanou Souborné dílo Williama Shakespeara ve 120 minutách chtělo pokusit o nemožné. Ale je to trošku jinak.

Z inscenace Souborné dílo Williama Shakespeara ve 120 minutách - Praha, Divadlo v Dlouhé | foto: Martin Špelda

Všechno to začalo, když mladý americký komik Daniel Singer napsal ani ne půlhodinovou verzi Hamleta pro pouhé čtyři herce - mezi nimi byli Singerovi přátelé Jess Borgeson a Adam Long. Kus měl úspěch, a tak následovala podobně radikální úprava Romea a Julie. To byl základ pro budoucí Reduced Shakespeare Company a jeho "opus magnum" - tedy Souborné dílo Williama Shakespeara.

Tři autoři a současně protagonisté s inscenací prorazili také ve Velké Británii, odkud se dílo ve formě divadelní hry rozšířilo i do dalších částí Evropy. Dnešní českou premiéru připravil režisér Jan Borna s Miroslavem Táborským, Martinem Matejkou a Janem Vondráčkem. Do češtiny hru převedl Jiří Josek, z jehož překladů se také citují výňatky z dramatikova díla.

Shakespeare za hubičku

"V Anglii zná Shakespeara podrobně každý školák. Stačí tedy, když známou větu řeknete trochu jinak, a Angličané se plácají smíchy do kolen. My jsme na to museli jít trochu jinak," objasňuje režisér Borna. "U nás naopak Shakespeara zevrubně nezná nikdo, a tak to hrajeme právě o tom," říká.

Text vzali jako výchozí princip. Stejně jako Američané Singer, Borgeson a Long společně hráli, improvizovali a z toho nakonec vytvořili pevný tvar, v Dlouhé si podobně budou hrát Táborský, Matejka a Vondráček.

"Text jsme sice dostali ve formě hry, ale je jasné, že je to zápis toho, jak tři chlapi kongeniálně blbnou na téma William Shakespeare. Leccos z toho bylo nepřevoditelné do češtiny či českých reálií, takže originál se nám stal mapou či jízdním řádem," popisuje Táborský, který z trojice herců platí za největšího "shakespearologa", a tudíž je odpovědný za nejvíc úprav a dodělávek v původním textu. Shakespearovy sonety prý zazní dokonce v anglickém originále.

Jan Vondráček je zase autorem hudby, která má podobně jako inscenace velký žánrový rozsah, dojde dokonce i na rap. "Herci z velkých kamenných divadel často hovoří o tom, jak si chtějí zahrát nějakého Shakespeara, nejlépe Hamleta. No a my si od Shakespeara zahrajeme úplně všechno," žertuje Matejka. A Vondráček dodává, že dalším velkým kladem inscenace je její finanční nenáročnost: ke svému životu nepotřebuje nákladné kulisy ani efekty, jen energii herců. "Je to komplet Shakespeare, a to za hubičku," dodává.

Divadelní fastfood

Verze v Dlouhé dostala podtitul Divadelní fastfood a chce nejen bavit, ale i reagovat na současnost, která si nejrůznější výtahy, digesty a zjednodušení, které lze vstřebat rychle a bezbolestně, oblíbila. "Je to, jako když si dáte bažanta na víně, kterého ovšem dostanete rozemletého v housce," naznačuje Táborský a režisér Borna doplňuje, že inscenace není parodií na Shakespeara, jako spíš právě legrací namířenou proti všemožným "redukcím".

Tím se rozhodně původní američtí autoři a ani jejich následníci, kteří pokračují v personálně obměněné Reduced Shakespeare Company, netrápí - podobným zhušťujícím způsobem do půlhodinky zpracovali například také Wagnerův operní cyklus Prsten Nibelungů, americké dějiny, Bibli či Lucasovy Hvězdné války.
Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Jako Jonathan Livingston Racek. Akrobati Losers poletí Vzduchem

Oficiální ilustrační foto k představení Vzduchem

S nadsázkou se dá říci, že když se v pražských Letenských sadech v druhé polovině srpna nahlas zavolá Letní Letná, ozve...

ANKETA: Následuje přestávka. Je to pro vás přežitek, nebo nutnost?

Opona jako symbol divadelní přestávky

Jsou ještě kina, kde se diváci dočkají přestávky během projekce? A co koncerty v halách? A jak si s přestávkou v dnešní...

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz