Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Dlouhé připravili Shakespeara pro ty, kdo nemají čas

  0:01aktualizováno  0:01
Souborné dílo Williama Shakespeara. Tedy šestatřicet her a sto čtyřiapadesát sonetů. A to vše zahrané v pouhých dvou hodinách. Zdá se, jako by se pražské Divadlo v Dlouhé inscenací nazvanou Souborné dílo Williama Shakespeara ve 120 minutách chtělo pokusit o nemožné. Ale je to trošku jinak.

Z inscenace Souborné dílo Williama Shakespeara ve 120 minutách - Praha, Divadlo v Dlouhé | foto: Martin Špelda

Všechno to začalo, když mladý americký komik Daniel Singer napsal ani ne půlhodinovou verzi Hamleta pro pouhé čtyři herce - mezi nimi byli Singerovi přátelé Jess Borgeson a Adam Long. Kus měl úspěch, a tak následovala podobně radikální úprava Romea a Julie. To byl základ pro budoucí Reduced Shakespeare Company a jeho "opus magnum" - tedy Souborné dílo Williama Shakespeara.

Tři autoři a současně protagonisté s inscenací prorazili také ve Velké Británii, odkud se dílo ve formě divadelní hry rozšířilo i do dalších částí Evropy. Dnešní českou premiéru připravil režisér Jan Borna s Miroslavem Táborským, Martinem Matejkou a Janem Vondráčkem. Do češtiny hru převedl Jiří Josek, z jehož překladů se také citují výňatky z dramatikova díla.

Shakespeare za hubičku

"V Anglii zná Shakespeara podrobně každý školák. Stačí tedy, když známou větu řeknete trochu jinak, a Angličané se plácají smíchy do kolen. My jsme na to museli jít trochu jinak," objasňuje režisér Borna. "U nás naopak Shakespeara zevrubně nezná nikdo, a tak to hrajeme právě o tom," říká.

Text vzali jako výchozí princip. Stejně jako Američané Singer, Borgeson a Long společně hráli, improvizovali a z toho nakonec vytvořili pevný tvar, v Dlouhé si podobně budou hrát Táborský, Matejka a Vondráček.

"Text jsme sice dostali ve formě hry, ale je jasné, že je to zápis toho, jak tři chlapi kongeniálně blbnou na téma William Shakespeare. Leccos z toho bylo nepřevoditelné do češtiny či českých reálií, takže originál se nám stal mapou či jízdním řádem," popisuje Táborský, který z trojice herců platí za největšího "shakespearologa", a tudíž je odpovědný za nejvíc úprav a dodělávek v původním textu. Shakespearovy sonety prý zazní dokonce v anglickém originále.

Jan Vondráček je zase autorem hudby, která má podobně jako inscenace velký žánrový rozsah, dojde dokonce i na rap. "Herci z velkých kamenných divadel často hovoří o tom, jak si chtějí zahrát nějakého Shakespeara, nejlépe Hamleta. No a my si od Shakespeara zahrajeme úplně všechno," žertuje Matejka. A Vondráček dodává, že dalším velkým kladem inscenace je její finanční nenáročnost: ke svému životu nepotřebuje nákladné kulisy ani efekty, jen energii herců. "Je to komplet Shakespeare, a to za hubičku," dodává.

Divadelní fastfood

Verze v Dlouhé dostala podtitul Divadelní fastfood a chce nejen bavit, ale i reagovat na současnost, která si nejrůznější výtahy, digesty a zjednodušení, které lze vstřebat rychle a bezbolestně, oblíbila. "Je to, jako když si dáte bažanta na víně, kterého ovšem dostanete rozemletého v housce," naznačuje Táborský a režisér Borna doplňuje, že inscenace není parodií na Shakespeara, jako spíš právě legrací namířenou proti všemožným "redukcím".

Tím se rozhodně původní američtí autoři a ani jejich následníci, kteří pokračují v personálně obměněné Reduced Shakespeare Company, netrápí - podobným zhušťujícím způsobem do půlhodinky zpracovali například také Wagnerův operní cyklus Prsten Nibelungů, americké dějiny, Bibli či Lucasovy Hvězdné války.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Jen tak nezmizím. Iva Janžurová bude hostem pořadu Za scénou

Iva Janžurová

Herečka, režisérka, dramatička. Iva Janžurová zvládá na divadle střídat rozličné profese a na plátnech by se snad brzy...

David Matásek uvítá Evropu na velké zahradní party. V Nové Atlantidě

Plakát k inscenaci Nová Atlantida

Je to už skoro tři a půl roku, co na Novou scénu pražského Národního divadla vtrhl Stanislav Gross, Jiří Paroubek či...

Dostojevského Idiota v Rokoku netrápí čas, fyzika ani pravděpodobnost

Záběr z kostýmové zkoušky nového nastudování Idiota v Divadle Rokoko

Velkou ruskou klasiku chystá v sobotu pražské Divadlo Rokoko. V režii Pavla Kheka zde připravují Dostojevského Idiota....

Najdete na iDNES.cz