V Česku ožijí indiánské mýty

  • 1
Do Prahy a Liberce míří exotický host - indiánské divadlo De-ba-jeh-mu-jig, jehož domovem je ostrov Manitoulin v Huronském jezeře v severní části kanadské provincie Ontario. Diváci mají unikátní možnost zhlédnout inscenaci čerpající z mytologie Ojibwayů a Siouxů nazvanou Šprýmařův příběh.

Soubor se nejprve dnes večer představí v pražském Studiu Ypsilon. Navíc se zúčastní česko-kanadského projektu Mýty, které nás spojují. Ten má premiéru v Ypsilonce 10. května a kromě Prahy bude k vidění také 13. května v libereckém Naivním divadle.

Ústřední postavou hry Šprýmařův příběh od Tomsona Highwaye je mytická postava severoamerických domorodců zvaná Iktomi (Šprýmař). Ta se zjevuje pod mnoha jmény a v různých přestrojeních - tentokrát je to napůl muž (nebo žena), napůl pavouk. Iktomi vychází z prastaré formy vyprávění, které pochází z magických časů, kdy si lidé povídali s hromem, oblohou, stromy i zvířaty.

Divadlo De-ba-jeh-mu-jig přijíždí do Prahy díky spolupráci studentů DAMU a University of Toronto at Scarborough, kteří pod vedením režiséra Jana Schmida a profesora Michala Schonberga připravili již třetí česko-kanadský projekt: Mýty, které nás spojují.

"Kromě výsledné inscenace má projekt ještě hlubší smysl v procesu tvorby, ve způsobu vzniku," míní Jan Schmid. "Zjednodušeně řečeno jde o kurz improvizace jako metody vytváření divadelního díla na konkrétní téma. A právě domorodá Severní Amerika a Kanada se stala jedním z vodítek při hledání mýtů, jež nás spojují."

Inscenace Šprýmařův příběh i Mýty, které nás spojují se objeví též na festivalu Zlomvaz, jenž se v Praze uskuteční od 13. do 16. května. Společný projekt se pak vydá na malé kanadské turné po trase Toronto, Montreal a Manitoulin Island.