Cannes 2006: Režisér Pedro Almodovar (vpravo) a herečky Blanca Portillo (vlevo)...

Cannes 2006: Režisér Pedro Almodovar (vpravo) a herečky Blanca Portillo (vlevo) a Penelope Cruzová - 59. filmový festival v Cannes (květen 2006) | foto: Reuters

V Cannes se usmívají na Pedra a Penélope

Herečka Penélope Cruzová vévodí novému filmu Pedra Almodóvara Volver, který je zatím favoritem Zlaté palmy canneského festivalu.

Možná ještě nikdy nestál slavný španělský režisér tak blízko vítězné Zlaté palmě z Cannes jako letos. Jeho nejnovější film Volver je na 59. ročníku festivalu zatím jednoznačným favoritem diváků i kritiků.

Volver znamená španělsky vrátit se a film vypráví o návratu v několika směrech. Almodóvar se v něm vrací do kraje La Mancha, kde se narodil a vyrůstal, a také k tématu života a smrti.

Především je však režisérovým návratem ke spolupráci s herečkou Penélope Cruzovou, která po úspěchu jeho snímku Vše o mé matce okusila mezinárodní slávy rovněž v Hollywoodu, aniž však měla velké štěstí na režiséry, vesměs využívající jen její sex-appeal.

V duchu italských hvězd
Postava Raimundy jí konečně poskytla příležitost dokázat, že není obdařena jen krásou, ale i talentem. Herečka skromně prohlašuje, že Almodóvar ji "režíroval od hlavy k patě", což neznamená, že by neupozorňoval na její tělesné přednosti.

Sukně svůdně obepínající oblý zadeček, kypící poprsí ve výstřihu, smyslné rty, účes i líčení zřetelně odkazují k hvězdám italského neorealismu. Vzhledem, pohyby i chůzí se Cruzová podobá Sophii Lorenové v Manželství po italsku, ale také Anně Magnani, připomenuté ostatně i záběry z filmu běžícího na televizní obrazovce v hrdinčině bytě.

Sdílí ho s manželem a patnáctiletou dcerou na madridském předměstí, kam odešla z rodné vesnice z důvodů, jež postupně vyplynou z děje. Raimunda má však nejen živočišný půvab hvězd 50. let, nýbrž také jejich energii, odhodlanost a sílu, tedy vlastnosti, jež jí pomáhají protloukat se životem a za každou cenu ochraňovat dceru.

Humor a něha, s nimiž Pedro Almodóvar líčí osudy tří generací žen, jsou vskutku odzbrojující, a film, ve kterém vynikají i další herečky, především Carmen Maura, si při každém promítání vysloužil upřímný a dlouhotrvající potlesk.

Němcová s Willisem
O něco chladněji bylo přijato nové dílo stálého anglického hosta canneské soutěže, snímek režiséra Kena Loache Vítr se zvedá. Známý obhájce socialistických idejí a revolučního zápalu se v něm vrátil do Irska roku 1920. Příběh odbojných vlastenců bránících se proti neurvalosti britských "okupantů" nepřináší nic nového, je pouze další demonstrací staré pravdy, že násilí plodí zase jen násilí.

Zajímavější byl čínský film Summer Palace, jehož tvůrce Lou Ye zachytil velmi autenticky život pekingských vysokoškoláků v 80. letech, dokonce si prosadil i evokaci jejich vzpoury a jejího krvavého potlačení. Film ještě neprošel v Číně cenzurou a vedení tamní kinematografie podalo proti vývozu snímku do Cannes oficiální protest, nicméně přítomnost na prestižním festivalu patrně postačí, aby se tvůrce po návratu do vlasti nemusel obávat postihů.

Mezi hvězdami na festivalu poutá pozornost Bruce Willis, doprovázený modelkou Petrou Němcovou. Oznámili tu společný projekt, soubor fotografií celebrit, jehož výtěžek půjde na pomoc dětem. Jako herec Willis v Cannes zastupuje animovaný film Za plotem, v němž propůjčil hlas hlavnímu zvířecímu hrdinovi, a satiru o nechutném složení hamburgrů Fast Food Nation s podtitulem Víte, co jíte?, v níž se jen mihne.