V Cannes se čeká na zážitek

  • 1
Jako symbol naděje, že český film třeba přece jednou pronikne i do programu canneského festivalu, působilo předání ceny známé scenáristické soutěže Hartley - Merril Prise 2002 dvěma mladým českým autorům Vojtěchu Maškovi a Martinu Krejčímu na jedné z canneských pláží.

Jejich scénář nazvaný Suplent postoupil do mezinárodního kola soutěže a porota složená z hollywoodských profesionálů mu udělila jednu ze tří cen.

Režie se má ujmout Martin Krejčí, ale producent Vratislav Šlajer, který s oběma scenáristy přijel do Cannes, se svěřil, že peníze na realizaci projektu se teprve hledají.

Na plátnech festivalového paláce a dalších kin se zatím střídají filmy těch šťastnějších, kteří peníze na natáčení už neshánějí tak těžce. Pětapadesátý canneský festival je takřka v polovině, ale na opravdu mimořádný zážitek se pořád ještě čeká. Dosud největší a jednoznačně souhlasný ohlas měl kupodivu nikoli soutěžní film, ale dokument Bowling for Columbine. Jeho tvůrce Michael Moore, jehož starší filmy znají i diváci karlovarského festivalu, v něm evokuje tragédii, jež se v roce 1999 odehrála na střední škole pokojného coloradského městečka Littleton, kde dva studenti postříleli dvanáct svých spolužáků a jednoho profesora a pak sami spáchali sebevraždu. Jak dokládají další podobné masakry, Moorova působivá obžaloba příliš volného prodeje střelných zbraní je více než aktuální.

Úmysly francouzského tvůrce Oliviera Assayase byly možná neméně poctivé, nicméně jeho film Demon lover, vystavěný jako thriller z prostředí zuřivého konkurenčního boje mezi vlastníky internetových sítí a plný ukázek z pornoprogramů či dalších zvráceností, působí spíš odpudivě než varovně a značně zklamal dosavadní obdivovatele tohoto nesporně velmi talentovaného režiséra.

Podstatně cennější, byť málo útěšný portrét obyvatel proletářské čtvrti Londýna přivezl do Cannes Mike Leigh, laureát Zlaté palmy za Tajnosti a lži (1996). Příběh jeho nového filmu Všechno nebo nic je opět postaven na skvělých hereckých výkonech, mezi nimiž vyniká Timothy Spall v roli nepříliš úspěšného filozofujícího taxikáře. Tvůrce pozoruje bezútěšný život svých postav, jež si odreagovávají pocity izolace a bezmoci v hrubosti a pití, takřka bez vzrušení, zdálo by se, že neúčastně. Dává jim však šanci vykřesat v sobě alespoň jiskřičku lidství a naděje, když je postihne skutečné drama.

Zdají-li se postavy filmu Mika Leigha vykreslené až přehnaně pesimisticky, Francouz Robert Guédiguin ve filmu Marie-Jo a její dvě lásky obdařil naopak své hrdiny až romantickou ušlechtilostí, jež u části diváků vyvolala nadšení jako většina filmů tohoto marseilleského tvůrce, druhé spíš provokovala k cynickým poznámkám.

Jako pamflet proti iracionalitě náboženské víry působí velmi složité, místy takřka nesrozumitelné, ale stylově výtečně zvládnuté dílo Itala Marka Bellocchia Čas náboženství s podtitulem Úsměv mé matky. Tvůrce jednoho ze slavných filmů šedesátých let Pěsti v kapse tu klade otázku, jež kdysi zaměstnávala filozofy, ale dnes už málokoho vzrušuje: nakolik je náboženská víra slučitelná se svobodou osobnosti.

Překvapením byl nový film Paula Thomase Andersona Láska v barvách punče, a to zejména pro ty, kdo se těšili na dílo ve stylu jeho známého filmu Magnólia. Místo velké společenské fresky představil tentokrát mladý americký režisér divákům anekdotu o vzpouře poněkud výstředního mladého muže proti poručníkování sester a vyděračství party lumpů a o jeho cestě do náruče půvabné Leny, kterou hraje sympatická Emily Watsonová. Proslulá britská herečka a její filmový partner Adam Sandler se také v neděli večer na slavných schodech ukázali publiku dychtivému hvězd.

Americký režisér Woody Allen na zahájení festivalu v Cannes.

Americký režisér Woody Allen po obdržení čestné Zlaté palmy.

Americké herečky Tiffani Thiessenová (vpravo) a Debra Messingová líbají Woody Allena při zahajování filmového festivalu v Cannes.

Americký režisér Woody Allen se svou ženou Soon-Yeovou přichází na festival v Cannes.

Francouzský herec Luc Besson na zahájení festivalu v Cannes.

Italská herečka Claudia Cardinaleová na zahájení festivalu v Cannes.

Milla Jovovichová

Členové poroty (zleva) indonéská herečka Christine Hakimová, americký režisér David Lynch (předseda), americká herečka Sharon Stoneová a hongkongská herečka Michelle Yeohová v jihofrancouzském Cannes, kde 15. května 2002 začal mezinárodní filmový festival.

Režisér David Lynch a herečka Sharon Stoneová na zahájení festivalu v Cannes.

Sharon Stoneová na zahájení festivalu v Cannes.

Členové poroty (zleva) indonéská herečka Christine Hakimová, americký režisér David Lynch (předseda), americká herečka Sharon Stoneová a hongkongská herečka Michelle Yeohová v jihofrancouzském Cannes, kde 15. května začal mezinárodní filmový festival.

Americký režisér a předseda poroty David Lynch.

Americký režisér a herec Woody Allen pózuje s herečkami Tiffani Thiessenovou (vlevo) a Debrou Messingovou na terase Festivalového paláce v jihofrancouzském Cannes, kde od 15. do 26. května probíhal mezinárodní filmový festival. Allen na něm uvedl svůj nový film "Hollywood Ending".

Česká modelka Adriana Karembeuová s manželem na festivalu v Cannes.

Americké herečky Patricia (vlevo) a Rosanna Arquetteovy na festivalu v Cannes.

Americký režisér George Lucas na festivalu v Cannes.

Americký režisér George Lucas na festivalu v Cannes.

Britský štáb v Cannes. Zprava herec Timothy Spall, režisér Mike Leigh a herečky Alison Garlandová a Lesley Manvilleová.

Americké herečky Patricia Arquetteová (vlevo) a Rosana Arquetteová (uprostřed) pózují s Sharon Stoneovu (vpravo) na festivalu v Cannes.

Americký režisér Martin Scorsese (vpravo) a italský módní návrhář Giorgio Armani na festivalu v Cannes.

Francouzská herečka Juliette Binocheová na festivalu v Cannes.

Irský herec Pierce Brosnan na festivalu v Cannes.

Americká herečka Cameron Diazová na festivalu v Cannes.

Američtí herci Leonardo Di Caprio a Cameron Diazová na festivalu v Cannes.

Američan Jim Jarmusch (vlevo) a Němec Wim Wenders představili na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes snímek Ten Minutes Older - The Trumpet. Na snímku se podílelo sedm režisérů, kromě těchto dvou Němec Werner Herzog, Američan Spike Lee, Španěl Victor Erice, Fin Aki Kaurismaki a Čen Kchaj-ke z Číny.

Americký herec Jack Nicholson na festivalu v Cannes.

Americký herec Sean Penn a íránská herečka Samira Makhmalbafová na festivalu v Cannes.

Francouzští herci Jean Reno a Juliette Binocheová na festivalu v Cannes.

Americký režisér Martin Scorsese (uprostřed), herečka Cameron Diazová a herec Leonardo Di Caprio na festivalu v Cannes.

Britský zpěvák a herec Sting se svou ženou Trudi Stylerovou.

Britská herečka Emily Watsonová a americký režisér Paul Thomas Anderson na festivalu v Cannes.