V Cannes s druhým Shrekem zeštíhlují

(Od spolupracovnice MF DNES) - Zeštíhlení hlavní soutěže, méně místa domácí tvorbě a více nových jmen. To jsou hlavní novinky 57. filmového festivalu v Cannes, který se koná od zítřka do 23. května. Četné hlasy nespokojenců s loňskou úrovní zřejmě došly sluchu.

Výsledky letošního klání budou známy den před koncem festivalu. Nově totiž budou ceny vyhlášeny už v sobotu, neděle má být věnována reprízám celé soutěže a završena setkáním tvůrců vítězného filmu s porotou.

Té předsedá Quentin Tarantino, lze tedy očekávat, že její postoje rozhodně nebudou konformní. Mezi osmnácti díly soutěže je i dokument a dva animované filmy, z nichž jednoho, Shreka 2, se v červenci dočkají i čeští diváci.

Umělecký ředitel festivalu Thierry Frémaux charakterizoval letošní Cannes jako "soutěž objevů a setkání": dvanáct filmařů, převážně mladých a ve světě málo známých, zde soutěží poprvé.

Patří mezi ně argentinská režisérka Lucrecia Martelová, kterou objevilo předloni Berlinale, nebo Ital Paolo Sorrentino, jehož prvotinu Muž navíc uvedly před dvěma lety Benátky, i francouzští tvůrci Agnes Jaouiová s filmem Jako obraz a Tony Gatlif s Exily.

ZAORALOVÁ:
V POROTĚ SE NEHÁDÁM

Programová ředitelka karlovarského festivalu Eva Zaoralová bude letos v Cannes v porotě sekce Un Certain Regard.
Jaké filmy sekce zahrnuje?
Un Certain Regard znamená jistý nebo určitý pohled, což značí, že jde o filmy "jiné". Bude jich 22, o čtyři více než v soutěži. Donedávna se jim ceny neudílely, ale letos už potřetí je hodnotí porota. Kromě nejlepšího filmu může ocenit další dva.
Víte už, kdo budou další porotci a jaký vkus reprezentují?
Šestičlenné porotě předsedá britský producent Jeremy Thomas, tři členové zastupují francouzská a italská média. Jediný porotce, jehož osobně znám, je umělecký šéf festivalu v Soluni Michel Demopoulos, mé povědomí o vkusu poroty je tedy nulové.
Můžete díky své dvojí prestižní funkci, porotkyně a zástupkyně karlovarského festivalu, pomoci vnímání českých děl v Cannes?
Obávám se, že jen nepřímo, v rozhovorech s porotci nebo jinými osobnostmi. Že by na mé doporučení příště přijali v Cannes bez váhání český film, o tom si nedělám iluze.
Jste připravena se o svůj filmový tip pohádat?
Z práce v jiných porotách vím, že hádat se při jednání nemá smysl. Lepší je snažit se v mezidobí získat pro svůj názor neformálně jiné porotce, a hlavně mít argumenty pro jeho obhájení. (spa)

Ze známých jmen se o ceny uchází Emir Kusturica s více než dvouapůlhodinovým filmem Život je zázrak či Wong Kar-wai s dílem 2046, dokončeným po čtyřech letech. Vítěz Berlinale za Hlavní nádraží Walter Salles veze z Brazílie Motocyklový deník o cestě mladého Che Guevary Latinskou Amerikou, Francouz Olivier Assayas se představí filmem Clean.

Bratři Coenové se vrátí s přepisem kriminální komedie Ladykillers, v Česku zvané Pět lupičů a stará dáma. Michael Moore proslavený dokumentem Bowling for Colombine nazval svou studii o Státech po 11. září Fahrenheit 911.

Více slavných se přestěhovalo mimo soutěž. Pedro Almodóvar festival zahájí jako vůbec první Španěl filmem Špatná výchova, obecenstvo zhlédne i trháky Troja od Wolfganga Petersena či Kill Bill 2 od předsedy poroty.

Uvidí také nový film Jeana-Luca Godarda Naše hudba, digitální poému íránského tvůrce Abbase Kiarostamiho Pět nebo novinku slavného čínského režiséra Čanga I-moua Létající dýky.

V této části programu nenajdeme opět žádný český, ale tentokrát ani jiný film z východu Evropy. Jména filmařů z tohoto teritoria se občas vyskytují v soutěži krátkých filmů a ve studentské soutěži Cinéfondation.

Sem byl zařazen sedmiminutový Kontakt Martina Duby z FAMU. Celovečernímu debutu Maďara Antala Nimroda Kontrola se podařilo proniknout do sekce Un Certain Regard (Jistý pohled).

Předseda poroty 57. ročníku filmového festivalu v Cannes, americký režisér Quentin Tarantino, pózuje s klapkou, kterou symbolicky přehlídku otevřel. (11. května 2004)