Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Brně vystavují neznámé Sudkovy fotografie

  15:54aktualizováno  15:54
Málo známé a dosud nepublikované snímky z počátků tvorby klasika české fotografie Josefa Sudka (1896-1976) vystavuje Uměleckoprůmyslové muzeum Moravské galerie v Brně.

Fotograf Josef Sudek | foto: archiv

Josef Sudek - fotografiePečlivě zhotovenými zvětšeninami Sudek obesílal mezinárodní fotografické výstavy a soutěžní salony. Žánrové rozpětí výstavy, která čítá 74 snímků, sahá od
portrétu k reklamní fotografii.

Josef Sudek - fotografieKolekce zvětšenin z fondů Moravské galerie a Regionálního muzea v Kolíně je specifická důrazem, který autor kladl na technické zpracování. O úspěchu na salonech a výstavách totiž rozhodovali většinou znalci a fotografové citliví na čistotu formy.

Josef Sudek - fotografie"Jsou samozřejmě tisíce dalších pozitivů z raného období, ale nejsou zhotoveny s takovou pečlivostí," řekl kurátor výstavy Antonín Dufek.

Josef Sudek - fotografieVýstava je ohraničena lety 1918 a 1942, přičemž světové proslulosti dosáhl fotograf až daleko později, nedlouho před smrtí.

Josef Sudek - fotografie"Sudek bude samozřejmě ceněn i nadále především pro pozdní dílo, ale ukazuje se, že rané období je pro jeho vývoj daleko důležitější, než jsme mysleli," uvedl Dufek.

Josef Sudek - fotografieSudek si prý chtěl osvojit všechny fotografické obory, které mezi světovými válkami existovaly. Svědčí o tom i pestré spektrum žánrů na výstavě.

Josef Sudek - fotografieZvláště zajímavé jsou podle Dufka například fotografie Prahy pořízené z ruky zrcadlovkou s formátem devětkrát devět centimetrů.

Josef Sudek - fotografieMoravská galerie se dílu Josefa Sudka věnuje soustavně od roku 1969 a vlastní přes 600 jeho fotografií. Poslední jeho velkou výstavu připravila v roce 1996.

Josef Sudek - fotografieRozsáhlejší projekt chystá i do budoucna. "Jsou umělci, kteří nejen neomrzí, ale navíc stále objevujeme jejich další, neznámé práce. Josef Sudek je jedním z příkladů. Zatím se nikomu nepodařilo zpřístupnit vše, co po sobě zanechal," míní ředitel galerie Marek Pokorný. "Byl to workoholik," konstatoval Dufek.

Josef Sudek - fotografieSudek fotografoval už před první světovou válkou, ve které přišel o jednu ruku. Na státní náklady se vyučil fotografem, neboť svou původní profesi knihaře nemohl jako invalida vykonávat.

Josef Sudek - fotografieRoku 1927 získal v Praze ateliér, v němž žil a pracoval se svou sestrou až do smrti. Živnost zaměřil kromě portrétu na žánry spjaté s tiskem. Fotil reklamu, výtvarná díla, věnoval se i místopisné fotografii.

Josef Sudek - fotografieCyklem Okno mého ateliéru, který začal tvořit za druhé světové války, se zcela odklonil od směřování evropské fotografie a stal se uměleckým solitérem.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Viktoriánský pervert má právo malovat soft porno. Polonahé nymfy opět visí

Manchesterská galerie přestala prodávat i pohlednice s Waterhousovým dílem (2....

Jen něco přes týden nechala manchesterská galerie skrytý obraz Hylás a nymfy. Čin, který měl rozvířit diskuzi o díle a...

Uprchlíky v Národní galerii střídají ženy. Sezonu ovlivnila i kampaň #MeToo

Katharina Grosse: Zázračný obraz, Národní galerie, 15. února 2018

Před rokem nainstaloval Aj Wej-wej do prostor Velké dvorany pražského Veletržního paláce obří nafukovací člun s...

Kamil Lhoták chtěl ženy s vadami. Důvodů, proč jej obdivovat, je spousta

Záběr z vernisáže výstavy Kamil Lhoták: Retrospektiva

Největší retrospektiva olejomaleb Kamila Lhotáka se právě otevírá v pražském Obecním domě.

Najdete na iDNES.cz