Rychlé šípy

Rychlé šípy | foto: nakladatelství Olympia,1998

V Brně složili výtečnou poctu Jaroslavu Foglarovi

Pryč s dovezenými zachránci světa, kteří v přiléhavých kombinézách a mnohdy i bez nich vítají lepší zítřky. Ať žije Mirek Dušín a Červenáček!

S tvářemi, v nichž jako by byly vepsány tyto věty, se setkají návštěvníci výstavy Kde oblaka bílá plují...

Organizátoři z Moravského zemského muzea a Spolku přátel Jaroslava Foglara ji věnovali spisovateli k jeho nedožitým stým narozeninám. Život Jaroslava Foglara alias Jestřába mapuje v první části výběr dokumentů a předmětů zapůjčených z pražského Památníku národního písemnictví, kde je uložena spisovatelova pozůstalost.

Vedle Foglarova křestního listu je možné nahlédnout do jeho soukromých zápisků z cest či vojenské knížky a pasu. Vše v prostředí uměle vytvořených (překvapivě bledě modrých) Stínadel.

V množství publikací, dvacítky ježků v kleci vyrobených z kovu i papíru, DVD a audionahrávek se neztratí první vydání komiksu Černí jezdci řádí... ze zadní stránky Mladého hlasatele, kterým 17. prosince 1938 odstartovala slavná éra Rychlých šípů. Obrázek byl na svou dobu příliš kontroverzní a musel být překreslen. V nové verzi Černé jezdce nemaskují gangsterské šátky, Jarka Metelka není svázaný a pověšený, ale pouze stojí u zdi a Mirek Dušín nevolá na pomoc policii, nýbrž strážníka...

Druhá část přináší umělecká díla ovlivněná foglarovskou tematikou. Mezi komiksy a vtípky vévodí tajemná plátna brněnského malíře Pavla Čecha. Z precizních detailů na oleji Veliké a děsivé (2007) naskakuje příjemná husí kůže. V Koutku zamítnutých prací autoři výstavy parafrázují spojitost pětice hochů s moderním uměním.

Červenáčkovu čepici vidí i v Kompozici v žluté, červené a modré (1944) od Pieta Mondriana i u Salvadora Dalího a jeho Snu o ševci, třináct vteřin před probuzením (1947). Už mimo zmíněný koutek je možné zhlédnout krátké dokumenty o Foglarově díle a zároveň si prohlédnout legendární Tleskačovo létající kolo - ovšem pouze za sklem.

Zejména mladší návštěvníci výstavy mají jedinečnou příležitost vyřádit se v herně U 13 bobříků, již jako třetí blok výstavy připravilo Dětské muzeum. Projít trasu od vázání uzlů přes poznávačku rostlin, turistické značky až k morseovce není ve světě, kde si mnozí zvykli na pohodlně "vygooglované" informace, právě snadné.

A nemusí to být zrovna školáci - však si zkuste spatra vysypat obsah "kápézetky"... (Zkratka KPZ, resp. Krabička poslední záchrany, pozn. aut.) Přesto se dá výstavě něco vytknout. Cílová skupina, kterou chtěli organizátoři oslovit, se patrně nezáměrně tříští mezi mladé zvědavce a seniory, kteří u vitrín vzpomínají na "skautskou prohibici" 50. let.

Přesto se obě skupiny překvapivě shodnou v jednom: příliš mnoho textu je nudí. Mladí u prosklených knihoven nevydrží déle než tři minuty a starším fajnšmekrům s brýlemi se drobné písmo leskne v odrazech zářivek osvětlujících Stínadla.

Kde oblaka bílá plují...
Dietrichsteinský palác Moravského zemského muzea, Zelný trh 8, Brno, kurátor výstavy Jan Břečka. Výstava trvá do 6. října, plné vstupné 30 korun, snížené 20 korun, rodinné 75 korun, www.mzm.cz
Hodnocení MF DNES: 80%