Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Brně inscenovaný Bernhardův Immanuel Kant je podivně hořkým soustem

aktualizováno 
- Je to ale zvláštní hra, ten Immanuel Kant, napadne nejspíše návštěvníka Mahenovy činohry v Brně, která v české premiéře uvedla tento kus rakouského spisovatele a dramatika Thomase Bernharda. A jak by ne! Příběhu v běžném slova smyslu se nedočkáte, postavy hovoří spíš samy k sobě než mezi sebou a ještě jsou to bizarně sesbírané existence: excentrický učenec Kant, jeho žena, sluha a papoušek vedle Milionářky, Kapitána, Kardinála, Admirála či Sběratele.

 Celá ta roztodivná společnost pluje na luxusní lodi do Ameriky. Nedosti na tom. Hlavní hrdina podle všeho není slavným německým filozofem; miluje nade vše vlastního žáka, papouška Bedřicha, a okolní svět - zdá se - je mu ukraden. Podivínský analytik i namyšlený dětina se plaví do zaslíbené země, aby převzal čestný doktorát na Kolumbijské univerzitě, a také za operací, která mu navrátí slábnoucí zrak. I při této zdánlivé sebepohrouženosti však Bernhardův svět vysílá "ven" znepokojivé signály.
V ironické adoraci spásné americké dokonalosti občas prošlehne nezastíraná naděje, že pomoc přijde skutečně z tohoto břehu. Kantovo vršení učených floskulí, kterým nevěří ani sám hrdina, je zoufalým hledáním archimedovského pevného bodu; malicherné tlachání zbývajících pasažérů značí výmluvný obraz zatracenosti a samoty. Bernhardův mikrokosmos je přitom důsledně dvojlomný - vše tak trochu je, a také není pravda.
Mladý režisér Martin Čičvák za asistence dramaturga Václava Cejpka udělal z textu označovaného autorem za komedii žahavou grotesku. Režie nechala inscenaci pohupovat se na vlnách světelných a zvukových obrazů.
Slovo opakovaně šplouchá v promluvách, které občas dutě zesilují mikroporty. Při hudebním refrénu, podobnému vlezlé znělce, se pootočí kajuta nebo na předscéně vynoří lodní příď. Čičvák se v adekvátních jevištních úsečkách zmocnil textu, ve kterém - naoko nesmyslně - pulsuje nadsázka, monotónnost, ale i jakási bezmocná křeč. Nervózní a jakoby omílané ústřižky pak ve finále režisér rázně složí: Kant se vylodil a definitivně zabloudí ve změti pouličních zvuků americké metropole. Bernhardova hra představuje tvrdý oříšek pro publikum, ale i pro brněnský divadelní dům. Nechce se otřepaně mluvit jen o nezpochybnitelném dramaturgickém risku a odvaze - herecké úkoly a jejich plnění představují zvláštní kvalitu inscenace. Nejvýmluvnějším příkladem je výkon Zdeňka Dvořáka, jehož Kant není pouze předpisový misantrop a megalomanský myslitel. Směšná nepraktičnost a roztržitost ho zlidšťuje. Načinčaná Milionářka Martiny Stehlíkové komicky blábolí a ve své bloudivé zabedněnosti je politováníhodná - podobně jako chladně přezíravá Kantova žena v podání Jany Janěkové nebo oddaně naštvaný sluha v osobě Jana Zvoníka. Na takové luxusní lodi se sežene všechno, zazní v textu. Čičvákovo režijní plachtoví pohání neochabující rytmus, rázný výklad i zajímavé výkony všech aktérů. Vybrat si může každý, což bude pro mnohé zřejmě i to nejtěžší.

Thomas Bernhard: Immanuel Kant
Národní divadlo Brno

překlad Josef Balvín
režie Martin Čičvák
dramaturgie Václav Cejpek
scéna a kostýmy Emil Drličiak
hudba Radovan Přikryl

Premiéra 29. ledna v Mahenově divadle

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

RECENZE: Sex a kříže. Na Palmovce se ukřičené polské režie opravdu nebáli

Z uvedení Něco za něco v Divadle pod Palmovkou

Temná scéna, hutná a silně nabasovaná hudba. Od úvodních minut je jasné, že nastudování Shakespearovy poslední komedie...

RECENZE: Kolovrat s formulí, umrlec ze saka. Potměšil a Špalek si hrají

Jakub Špalek a Jan Potměšil v divadelním nastudování Kytice

Loutkové bytové divadlo jako svébytný žánr. Divadelní spolek Kašpar uvedl v režii Jakuba Špalka ve svém pražském...

Kudy vedou cestičky našich muzikálů ke korejskému lidu

Pepa Vojtek v hlavní roli muzikálu Mefisto

Původní český muzikál Mefisto s Josefem Vojtkem v hlavní roli zvou Korejci na prestižní muzikálový festival v Tegu....

Najdete na iDNES.cz