Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Beedleho bajkách chybí Potter. Ale to vůbec nevadí

  0:57aktualizováno  0:57
Bajky barda Beedleho vypadají na první pohled řídce. Je to tenká kniha, alespoň pro ty, kteří byli zvyklí, že každý díl Harryho Pottera je tlustší a dobrodružnější.

Ručně psané a stříbrem zdobené vydání knihy The Tales of Beedle the Bard (Bajky barda Beedla) od Joanne K. Rowlingové | foto: ČTK

Varování pro čtenáře tedy zní - tohle není další Harry Potter. Jinak však mohou být všechny další zprávy o knize až na jednu výjimku pozitivní - stojí za to si ji koupit, protože fakt, že se v nich malý čaroděj vůbec neobjevuje, ani trochu nevadí.

Dalo by se čekat, že Rowlingová bude těžit ze své slávy a vydá cokoli. Ale chyba lávky. Ač jsou její bajky tenké a v knize je jich jen pět, jsou originální, poutavé a budou se líbit nejenom dětem. Tou výjimkou mezi klady knihy jsou jen Rowlingové ilustrace. Sice od pohledu anglické, jinak však dost neumělé.

Ručně psané a stříbrem zdobené vydání knihy The Tales of Beedle the Bard (Bajky barda Beedla) od Joanne K. RowlingovéPříběh knihy je známý - Brumbál ji ve své závěti odkázal Hermioně Grangerové v posledním dílu Harryho Pottera nazvaného Relikvie smrti, Hermiona knihu přeložila z run a Rowlingová ji "jen" opatřila poznámkami a dala dál.

Vyrobila celkem sedm exemplářů, které darovala přátelům, kteří ji podporovali v její práci, sedmý vydražila a peníze dala do své nadace Children’s High Level Group. Knihu v aukci koupila za téměř dva miliony liber společnost Amazon.com, včera vyšla po celém světě. Amazon vydala Bajky barda Beedleho i ve sběratelské edici.

Pět pohádek - Čaroděj a skákající hrnec, Fontána příznivé sudby, Mágovo chlupaté srdce, Králice Alice a chechtavý pařez a Příběh tří bratří - slýchávají čarodějnické děti před spaním a učí se z nich, podobně jako mudlovské děti z klasických pohádek, že dobro zvítězí nad zlem a také zákonitosti čarodějnického světa. Ty pak Brumbál dál vysvětluje v poznámkách a historických souvislostech.

I tady se odráží střet dvou čarodějných světů, jak tomu bylo v Harrym Potterovi - ten "bílý" promudlovsky orientovaný a chápající a ten "černý", temný, jehož zastánci by mudly nejraději všechny sprovodili ze světa.

Přebal knihy Bajky barda Beedleho Joanne K. RowlingovéČaroděj a skákající hrnec vypráví o zlém čaroději, kterému otec odkázal hrnec, pomocí kterého je možné pomáhat lidem. Mág se však mudlovskými starostmi nechce zaobírat a všechny nemocné a potřebné ignoruje. Ale hrnec ho donutí se polepšit a pochopit, že mudlové pomoc čarodějů potřebují.

Fontána zázračné sudby je o třech čarodějkách, jednom rytíři a fontáně, která má moc dělat lidi šťastné. Nakonec se však ukáže, že tuhle moc máme my všichni a zázračnou fontánu nepotřebujeme.

Tři bratři a Mágovo chlupaté srdce jsou pohádky pro větší děti, ty menší by z nich mohly mít špatné sny nebo by mohly začít rodiče bombardovat otázkami o zákonitostech lásky a smrti - i na to je však důležité se ptát a dobré knihy mohou být právě v tomhle cenné, tedy že nastolí mezi malými a velkými čtenáři dialog.

Králice Alice je nejvíc čarodějnou pohádkou v Bajkách barda Beedleho, přitom nejoriginálnější a vedle Skákajícího hrnce nejpoučnější.

Nakladatelství Albatros uvádí, že kniha je doporučená pro čtenáře od devíti let. Ti si ji mohou číst sami včetně Brumbálových dodatků, to pro případ, že by v sobě v jedenácti letech objevili čarodějné schopnosti, aby byli na svět čar a kouzel náležitě připraveni. Těm mladším, klidně už od sedmi roků, ji mohou jako samostatné pohádky předčítat rodiče. Nudit se určitě nebudou ani malí posluchači, ani velcí čtenáři.

J.K. ROWLINGOVÁ - Bajky barda Beedleho
Albatros, 128 stran, 249 korun.
Hodnocení: 80 %
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Hra o trůny si zasloužila péči i v češtině, nyní ji konečně dostane

Spisovatel George R. R. Martin

Knižní předloze kultovního seriálu Hra o trůny se postupně dostává nového překladu. Stejně jako každá změna i tato s...

Japonci znovu účtují s křesťanstvím. Samuraj vychází poprvé v češtině

Z filmu Mlčení (Adam Driver)

Po osmatřiceti letech od vydání originálu přichází český překlad románu Samuraj. Napsal jej Šúsaku Endó.

Myslel, že zaujme pár lidí. Nakonec vznikla nejoceňovanější sci-fi

Čínský spisovatel Liou Cch’-sin

Právě do rukou českých čtenářů míří poslední část nejdiskutovanější sci-fi série dnešní doby od čínského autora Liou...

Najdete na iDNES.cz