Kráska v nesnázích

Kráska v nesnázích - Kráska v nesnázích, snímek z filmu | foto: T.H.A. - Petr Našic

V Austrálii zaujaly dva nové české filmy

Na nezájem z druhé strany zeměkoule si české snímky nemohou stěžovat. Festival v Sydney, který má za sebou 54. ročník, hostil filmy Jiřího Menzela Obsluhoval jsem anglického krále a Jana Hřebejka Kráska v nesnázích.

Od roku 2001, kdy diváckou cenu získal film Musíme si pomáhat, je Hřebejk považován za zdejšího favorita a pravidelně se v programu objevují česká díla. Letos diváci přijali zobrazení českého charakteru v Králi díky poetičnosti a Hrabalovu humoru snadněji než v Krásce.

Jeden z mladých Australanů po projekci Krále poznamenal: "Věděl jsem, že vaše historie byla bláznivá, ale že byla až tak šílená, to jsem netušil."

Představitelka poúnorové emigrace se přiznala, že do kina šla trochu s obavami: "Hrabalův román jsem četla a byla jsem zvědavá, jestli film bude taky tak sprostý. Ale nesmírně mě těší, že takový jazyk neužívá, je poetický, a přesto věrný."

Jiná Čechoaustralanka řekla, že před Menzelem smeká. "Jeho film je stará známá Evropa s břemenem minulosti, na rozdíl od lehkosti bytí v Austrálii." Anglický král našel distributora a vstupuje do australských kin.

Geislerová = Blanchetová
Kráska v nesnázích s úvodními záběry zatopeného Česka se v Sydney promítala v době nejhorších australských záplav za třicet let. Jak reagovali krajané? Poúnoroví emigranti čecháčkovskou vychytralost nezažili, proto si ji nepřipouštějí, a mladým, kteří odešli po roce 1989, zase připadají některé charaktery přehnané.

Jen generace, jež zažila totalitu, byla zaskočena, že určité rysy v nové společnosti přetrvávají. "Vždyť jsou tam jen tři kladné postavy, a to dvě děti a italský Čech," děsil se emigrant z 50. let.

"Oceňuji, jak Hřebejk od Pelíšků s každým filmem roste. Na dnešních českých filmech se mi zdá zajímavé, že hrdinové před něčím utíkají, a já nevím proč. Nemám pocit, že by se v Česku špatně žilo," uvedl filmový novinář a bývalý umělecký ředitel festivalu v Sydney Barber Lynden.

Za mimořádný označil výkon Anny Geislerové: "Postavil bych ji po bok Cate Blanchetové. Je zřejmě limitovaná tím, že je Češka."

Nicméně útěky za lepším životem ukázal i nový australský film Šťastné míle, jenž vykresluje úsměvnou australskou anabázi tří běženců – Iráčana, Kambodžana a Indonésana. Mezinárodní premiéru bude mít v soutěži karlovarského festivalu.