Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Už ani Hřebejk nezaplní filmové sály

  0:01aktualizováno  0:01
Platilo, že "na Hřebejka" se chodí. Ale tentokrát se rekord nekonal – právě naopak. Na novou komedii U mě dobrý, vzdor hvězdám, reklamě i vlídným kritikám, přišlo za víkend sotva 28 tisíc diváků.

Jan Hřebejk - Nemám vysněnou herečku, říká Jan Hřebejk. | foto: 2Media

"To nikdo nečekal, to číslo je hluboko pod mou nejčernější skepsí. Přesto věřím, že Hřebejkův film má na to, aby diváky do kin vrátil," uvedl distributor Jan Bradáč z Falconu.

Kráska v nesnázích"U mě dobrý má o pár stovek víc diváků než start Krásky v nesnázích, ale Medvídek začínal na šedesáti tisících," připomíná Bradáč, že tak vlažný zájem vůbec neladí se zkušeností z předešlých hitů Jana Hřebejka v čele s Pelíšky, jimž se nová retrokomedie podobá.

A už vůbec nezapadá do mýtu o oblibě českých filmů, jíž nahrály více než stotisícové loňské starty Vratných lahví, Anglického krále či předtím Rafťáků.

Zlomí to Indiana Jones?
Co se tedy stalo? Bradáč potvrzuje, co MF DNES předvídala. "U mě dobrý strašlivě doplatilo na stav distribuce. Letos jsme všichni, i my, zaplnili kina novinkami, které ne vždy diváka uspokojily – a divák začal být vůči českému filmu nedůvěřivý," uznává distributor.

popisek Netočím filmy pro lidi, kteří jimi pohrdají
režisér Jan Hřebejk pro iDNES.cz

Jak se divácká základna zmenšuje, tenčí se "šuškanda" čili ústní doporučení, jež českým filmům nejvíce pomáhá. Podle Bradáče je to "úplně nová situace".

Trvá od loňského podzimu, kdy se ve změti premiér publikum přestávalo orientovat, a její důsledek se už projevil poklesem návštěvnosti. V prvním čtvrtletí roku 2007 přišlo do kin 3,4 milionu lidí,  letos za stejnou dobu jich bylo o půl milionu méně.

Indiana Jones a Království křišťálové lebky - Harrison FordA pouze jediný film, francouzský Asterix a Olympijské hry, se za první víkend dostal nad padesát tisíc diváků.
"Sám jsem zvědavý, jestli se alespoň kvůli novému dílu Indiany Jonese lidi zase zvednou," vkládá Bradáč naděje do hitu konkurenční firmy.

Pokles návštěvnosti podle něj způsobilo i masové zlevnění DVD, které kinům škodí, ale "Indy" náleží k filmům, jimž velké plátno sluší.

popisek Indy v Cannes zabodoval
pokračování ságy se chválí

S díky odmítáme
Pro Hřebejka může být jen chabou útěchou, že jiní jsou na tom ještě hůře. Nad dvě stě tisíc diváků se dostal jediný český film s letošním startem – překvapivý debut Bobule.

Karamazovi - Ivan TrojanA na opačném konci žebříčku stojí třeba osm tisíc diváků snímku ... a bude hůř nebo Kuličky s pěti tisíci diváků za tři týdny. "Letos prohrávají úplně všichni, ale když vidím třeba výsledky filmu Petra Zelenky Karamazovi, je to neuvěřitelně kruté," komentuje Bradáč sotva třicet tisíc diváků za měsíc na výjimečném díle kultovního režiséra.

Jestliže domácí divák ztrácí k národní tvorbě důvěru, může se v Česku stát to co ve Francii či v Německu, kde některé natočené filmy do kin už nedorazí? "Současný trend k tomu logicky směřuje," potvrzuje šéf Falconu možnost, že distributoři odmítnou uvádět jako dosud všechny české snímky bez výjimky.


Návštěvnost filmů

od 1. ledna 2008

1. Bobule - 239 344 diváků
2. Nejkrásnější hádanka - 179 082 diváků
3. Venkovský učitel - 149 135 diváků
4. Na vlastní nebezpečí - 142 793 diváků
5. Václav* - 140 889 diváků
6. Taková normální rodinka - 139 279 diváků
7. Občan Havel - 124 381 diváků
8. Svatba na bitevním poli - 82 614 diváků
9. O život - 78 926 diváků
10. O rodičích a dětech - 77 939 diváků
11. U mě dobrý - 34 844 diváků
12. Chyťte doktora* - 34 338 diváků

Pozn.: Výsledky UFD z vybraných kin. Filmy s hvězdičkou měly premiéru již loni, celková návštěvnost je u nich tedy vyšší.


Naděje pro alternativu
Změní se však zřejmě i další zvyklosti. Tak třeba "kobercové nálety", jak se říká masivním startům ve vysokém počtu kopií, přestávají přinášet efekt.

Ve Falconu spočítali, že by téměř stejného výsledku dosáhla Hřebejkova novinka i v menším počtu kin, tedy s nižšími náklady. Bude se vymýšlet zvláštní taktika pro každý titul – mohutný start ve čtyřicítce sálů není samospasitelný.

"A jako vždy, kdy obecný zájem o něco opadá, vzniká prostor pro alternativu, pro drobné speciality, s nimiž se kina musí naučit pracovat," uvažuje Bradáč. Nicméně ještě doufá v tituly, jež výsledky zvrátí: "Půl roku je na stanovení trendu málo."
Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

Na Úžasňákovy 2 pořád nikdo nemá, v kinech porazili všechny novinky

Z filmu Úžasňákovi 2

Animovaný příběh Úžasňákovi 2 kraloval našim kinům též o svém třetím víkendu. Tentokrát mu k výhře postačilo 27 tisíc...

VIDEO: V hlavní roli princezna alkoholička. Tvůrce Simpsonů má nový seriál

Ze seriálu Disenchantment (2018)

Tvůrce legendárních seriálů Simpsonovi a Futurama Matt Groening přichází s novým televizním počinem. Jmenuje se...

Najdete na iDNES.cz