Animace pro pořad Uvolněte se, prosím

Animace pro pořad Uvolněte se, prosím - Animátor připravuje animace pro pořad Uvolněte se, prosím | foto: SP2

Uvolněte se, prosím koketuje s animací

Televizní show Uvolněte se, prosím by mohly provázet animace s hlasy hostů. První si to vyzkoušeli Vítězslav Jandák a Chantal Poullain.

Zlínská filmová škola zkouší vzkřísit animaci. Její lektoři a absolventi už točí večerníčkovský seriál Krysáci, jímž provázejí Bolek Polívka a Jiří Pecha, a teď přišli s novým návrhem – s animovanými skeči k pořadu Jana Krause Uvolněte se, prosím. Říká se jim Domečky.

Jen pár zasvěcených zatím vidělo zkušební záběry, na nichž se bizarní budovy kroutí, dýmají či vypínají hruď  a mluví hlasy Vítězslava Jandáka a Chantal Poullain, nedávných hostů Krausovy úspěšné talk show.

Krausovi se líbí
Každý týden by se do animovaných domků "nastěhovaly" nové tváře těch, kdo vystupovali v předešlém dílu pořadu, a připomněly by se v animované nadsázce včetně vybraných výroků, které při minulé debatě s Krausem pronesly.

"Ten nápad skutečně existuje. Jsme v kontaktu s tvůrci, ale zatím jsme se nedohodli," uvedl mluvčí České televize Martin Krafl. "Máme rozdílné představy o nákladnosti výroby klasické loutky," naznačuje Lukáš Záhoř z vedení zlínské školy, proč se projekt Domečky dosud dočkal jen pilotního dílu.

Tvůrcům cyklu Uvolněte se, prosím se proměnlivé budovy, které by se přizpůsobily vždy vzhledu a ústům předchozích hostů pořadu, líbí.

"Chtěl jsem Domečky do pořadu proto, že mi podle pilotní ukázky připadaly jako ideální a pěkné zpestření, vhodný a dobrý doplněk formátu. Navíc se mi krátká, vtipná reflexe prostřednictvím loutek zdá výrazně česká," vysvětluje Jan Kraus a dodává: "Námitky, že prý je to příliš drahé – levné loutkové filmy přece neexistují! – mě poměrně razantně vyvedly z iluze, že je výhodné dělat pořad v televizi veřejné služby."

Zlínští tvrdí, že podle představ České televize by třeba celovečerní animované Fimfárum nepřekročilo rozpočet pět milionů korun, přitom jeho výroba byla asi pětkrát dražší. "Ale hlavně jde o to, že klasická česká loutka dnes představuje spíše archaický pojem vzbuzující úctu nežli pýchu na způsob tvorby, jímž se dá konkurovat zahraniční počítačové animaci," míní Záhoř.

Nicméně věří, že se s vedením ČT nakonec dohodnou a že více než minutové skeče, každý týden v jiné podobě, by mohly Krausův zábavný cyklus dosahující pravidelné sledovanosti kolem milionu diváků provázet již od počátku roku 2007.

Zatím točí Polívka
Autoři Domečků v čele s režisérem Cyrilem Podolským však mají na Kavčích horách ještě jedno želízko v ohni. Koncem příštího roku na obrazovce představí dvanáctidílné Krysáky, premiérový večerníček ze smetiště ve Vizovicích.

"My jsme dvě krysy, a ne potkani. Nám v noci často není do spaní – a jako správní krysí ogaři máme vousy na tváři," zpívají v něm na hudbu Miroslava Wanka ze skupiny Už jsme doma herci Bolek Polívka a Jiří Pecha. Propůjčují hlas krysím venkovanům Hubertovi a Hodanovi, do jejichž poklidného života vstoupí světácký kolega z pražské laboratoře Eda.

"Nikdy jsem podobnou práci nedělal, takže je to nová zkušenost pro krysy i pro mě," směje se Polívka. Novinkou pro diváky zase bude střet dvou "češtin" – vizovické a pražské. Tým Krysáků je obdobný jako u plánovaných Domečků a stihl by prý vyrábět obojí.

,