Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úvodní koncert byl společenskou událostí

  11:01aktualizováno  11:01
Po pětadvaceti letech opět zahajoval Pražské jaro Symfonický orchestr Českého rozhlasu, který vystřídal Českou filharmonii a Pražské symfoniky. Tradiční úvodní koncert s českou hymnou a Smetanovou Mou vlastí dirigoval v Obecním domě Vladimír Válek. Úvodní koncert, který je počítán mezi vrcholné společenské události, byl jako každoročně předem beznadějně vyprodán. Z lóže naslouchal Smetanově hudbě i prezidentský pár.
Václav Havel má nad mezinárodním hudebním festivalem záštitu. Letošní 56. ročník Pražského jara nabízí do 3. června na šest desítek koncertních a operních programů. Mezi posluchači byla řada čestných hostů - ministři, poslanci, diplomaté a manažeři řady firem.

Poprvé po třech desítkách let nenatáčela Mou vlast Česká televize, která zvolila
pro sobotní večer jinou koncepci vysílání - přiblížila dílo z archivních záznamů a dokumentárním pořadem. Členové vedení festivalu i dirigent Válek se vyjadřovali k ohlášené nepřítomností kamer v sále v minulých dnech kriticky.

Naproti prezidentské lóži usedl v sobotu ve Smetanově síni na čestném místě primátor Jan Kasl, který je současně předsedou správní rady obecně prospěšné společnosti Pražské jaro. Programu předcházely festivalové fanfáry hrané trubači z
balkónu Obecního domu. Vzbudily pozornost kolemjdoucích, stejně jako příjezd hlavy státu očekávané před koncertním sálem festivalovým vedením s kyticemi pro Dagmar Havlovou.

V roce 2002 by se podle organizátorů k úkolu zahájit Pražské jaro měla vrátit Česká filharmonie, a to se svým japonským hostujícím dirigentem Ken-Ičiro Kobajašim. Její šéfdirigent Vladimir Ashkenazy, který dosud tento úkol nechtěl přijmout, má přijít na řadu o rok později.

"Jsem rád, že Mou vlast v české hudbě máme. Co by za to dali jiní, kdyby měli ve své národní hudbě takové dílo," řekl Vladimír Válek. Nebezpečím popisnosti je Má vlast pro interpreta podle něj svízelná. Sám nemá rád programní výklady této hudby, ale jak řekl, snaží se spíše vidět skvělé Smetanovo stavebné umění.

Hlavními hvězdami letošního ročníku slibují být dirigenti John Eliot Gardiner a Nikolaus Harnoncourt, kteří se v Čechách objeví poprvé, stejně jako mezzosopranistka Jennifer Larmoreová.

Druhým význačným pěveckým hostem se sólovým recitálem by měl být barytonista Dmitrij Hvorostovsky. Světoznámými jmény jsou i dirigent Riccardo Chailly, houslista Gil Shaham a pianistka Elisabeth Leonskaja.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu za řízení Vladimíra Válka tradiční Smetanovou Mou vlastí zahájil 12. května v pražském Obecním domě 56. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro.

Prezident Václav Havel s chotí Dagmar sledovali 12. května z čestné lóže v pražském Obecním domě zahajovací koncert 56. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Tradiční Smetanovu Mou vlast zahrál Symfonický orchestr Českého rozhlasu za řízení Vladimíra Válka.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Jak dopadnou Andělé? Tak či onak přistanou v dobrých rukách

Kapela J.A.R.

Už v úterý večer se dozvíme, kdo z tuzemských hudebníků se bude těšit ze zlaté sošky, jež se udělují jako ceny Anděl....

Hlavní hvězdou Colours bude držitel jedenácti Grammy Pharrell Williams

Producent Pharrell Williams odehrál svou tuzemskou premiéru 17.9. 2014 v...

Festival Colours of Ostrava ohlašuje dalších dvacet nových zahraničních jmen. Mezi nimi je největší hvězdou kapela...

VIDEO: Láska na vsi přivádí Pokáče na dávnou vesnickou veselku

Písničkář Pokáč

Písničkář Pokáč si odskočil z jarního turné, aby natočil klip k nové skladbě Láska na vsi. Zdárně mu sekunduje Petra...

Najdete na iDNES.cz