Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úvodní koncert byl společenskou událostí

  11:01aktualizováno  11:01
Po pětadvaceti letech opět zahajoval Pražské jaro Symfonický orchestr Českého rozhlasu, který vystřídal Českou filharmonii a Pražské symfoniky. Tradiční úvodní koncert s českou hymnou a Smetanovou Mou vlastí dirigoval v Obecním domě Vladimír Válek. Úvodní koncert, který je počítán mezi vrcholné společenské události, byl jako každoročně předem beznadějně vyprodán. Z lóže naslouchal Smetanově hudbě i prezidentský pár.
Václav Havel má nad mezinárodním hudebním festivalem záštitu. Letošní 56. ročník Pražského jara nabízí do 3. června na šest desítek koncertních a operních programů. Mezi posluchači byla řada čestných hostů - ministři, poslanci, diplomaté a manažeři řady firem.

Poprvé po třech desítkách let nenatáčela Mou vlast Česká televize, která zvolila
pro sobotní večer jinou koncepci vysílání - přiblížila dílo z archivních záznamů a dokumentárním pořadem. Členové vedení festivalu i dirigent Válek se vyjadřovali k ohlášené nepřítomností kamer v sále v minulých dnech kriticky.

Naproti prezidentské lóži usedl v sobotu ve Smetanově síni na čestném místě primátor Jan Kasl, který je současně předsedou správní rady obecně prospěšné společnosti Pražské jaro. Programu předcházely festivalové fanfáry hrané trubači z
balkónu Obecního domu. Vzbudily pozornost kolemjdoucích, stejně jako příjezd hlavy státu očekávané před koncertním sálem festivalovým vedením s kyticemi pro Dagmar Havlovou.

V roce 2002 by se podle organizátorů k úkolu zahájit Pražské jaro měla vrátit Česká filharmonie, a to se svým japonským hostujícím dirigentem Ken-Ičiro Kobajašim. Její šéfdirigent Vladimir Ashkenazy, který dosud tento úkol nechtěl přijmout, má přijít na řadu o rok později.

"Jsem rád, že Mou vlast v české hudbě máme. Co by za to dali jiní, kdyby měli ve své národní hudbě takové dílo," řekl Vladimír Válek. Nebezpečím popisnosti je Má vlast pro interpreta podle něj svízelná. Sám nemá rád programní výklady této hudby, ale jak řekl, snaží se spíše vidět skvělé Smetanovo stavebné umění.

Hlavními hvězdami letošního ročníku slibují být dirigenti John Eliot Gardiner a Nikolaus Harnoncourt, kteří se v Čechách objeví poprvé, stejně jako mezzosopranistka Jennifer Larmoreová.

Druhým význačným pěveckým hostem se sólovým recitálem by měl být barytonista Dmitrij Hvorostovsky. Světoznámými jmény jsou i dirigent Riccardo Chailly, houslista Gil Shaham a pianistka Elisabeth Leonskaja.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu za řízení Vladimíra Válka tradiční Smetanovou Mou vlastí zahájil 12. května v pražském Obecním domě 56. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro.

Prezident Václav Havel s chotí Dagmar sledovali 12. května z čestné lóže v pražském Obecním domě zahajovací koncert 56. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Tradiční Smetanovu Mou vlast zahrál Symfonický orchestr Českého rozhlasu za řízení Vladimíra Válka.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Projde i úkrok mimo metal, fanoušci festivalu Brutal Assault věří

Záběr z festivalu Brutal Assault 2017. Na snímku kapela Samael

Loni měli vyprodáno, do vojenské pevnosti v Jaroměři-Josefově dorazilo kolem dvaceti tisíc lidí. Letos bude mít...

GLOSA: Opisoval Vivaldi či „ten druhý“? I to nadhodil skvělý festival

Španělský soubor Euskal Barrokensemble koncertoval v rámci Letních slavností...

Prázdninová Praha láká na hodně koncertů klasické hudby, ale pouze jednu jistotu: Letní slavnosti staré hudby. Letošní...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Najdete na iDNES.cz