z filmu Muž na laně

z filmu Muž na laně | foto: Česká televize

Utkají se filmy z obou stran železné opony

Češi, kteří zuby nehty chtějí zůstat v milované socialistické vlasti - a Češi, kteří odtud prchají i za cenu nejvyššího rizika. To jsou dva filmové pohledy na tutéž dobu.

Dva snímky, jeden domácí, jeden americký, v neděli zahájí na ČT2 propojené cykly Před železnou oponou a Za železnou oponou.

Tvoří je tři dvojice titulů na stejné téma, ale s opačným ideologickým vyzněním, vysílané vždy krátce po sobě. Pozoruhodné je, že je vesměs podepsali uznávaní režiséři a herci.

V raném díle Únos od dvojice Kádár-Klos, nositelů Oscara za Obchod na korze, tak uvědomělí občané bojují proti nedobrovolné emigraci poté, co letadlo na lince Ostrava-Praha skončí na americké vojenské základně u Mnichova.

Svou prorežimní naivitou film působí bezmála parodicky, snad proto běžel v televizi jen jednou, v roce 1970. Naopak v Muži na laně, jejž natočil slavný Elia Kazan, emigruje za napínavých okolností celý znárodněný československý cirkus, kterému tajná komunistická policie vytýká „málo angažované“ klaunské výstupy.

Další párek snímků se věnuje rozdílnému pohledu na armádu. Špionážní film Dnes večer všechno skončí, jejž natočili Vojtěch Jasný a Karel Kachyňa, líčí hrdinu, kterého ani láska nezaslepí při obraně vlasti, zatímco Zelené barety s Johnem Waynem v hlavní roli ospravedlňují válečné tažení v Asii.

A třetí filmový duel se týká náboženství. Králíci ve vysoké trávě dávají přednost víře v Lenina, takže školák ministrující na přání své matky v kostele vstoupí do pionýrské organizace, kdežto Satan nikdy nespí barvitě líčí, co v čínské křesťanské misii napáchá příchod komunistů pod vedením sovětských poradců.