Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ústecká činohra uvádí slavnou šokující hru Shopping And Fucking

  13:42aktualizováno  13:42
Nejproslulejší dílo současné západní cool dramatiky uvádí dnes večer ústecké Činoherní studio. První premiérou v nové sezoně bude gangsterka mladého britského autora Marka Ravenhilla nazvaná Shopping And Fucking, která coby jeho prvotina takzvanou cool vlnu plnou krutosti, násilí a sexu odstartovala.

V ústecké činohře se diváci s texty, které bývají označovány sloganem 'krev a sperma', setkali poprvé před rokem, kdy měla premiéru inscenace Crave autorky Sarah Kane. Spolu s Markem Ravenhillem patří dnes již nežijící dramatička k předním představitelům současné britské divadelní generace.

Loňská sezona se právě na podobné hry specializovala a Ravenhillova prvotina je jakýmsi jejím završením," poznamenala dramaturgyně Lenka Havlíková, která už má za sebou s režisérem Jiřím Pokorným přípravu Ravenhillovy divadelní road movie Faust (Faust je mrtvý) - tu uvedlo koncem loňského roku brněnské HaDivadlo.
Na ústecké scéně se první letošní premiéry ujal Michal Dočekal, umělecký šéf pražského Divadla Komedie, pro něhož je podle programu Činoherního studia Ravenhillův text prvním setkáním s opravdu současnou hrou. V podstatě prý jde o příběh o lásce, který nakonec (v rámci možností) dobře dopadne.

"Vypráví o jednom chlapíkovi, který se nechce vázat, což se mu ale nepovede. Žije ve zvláštním trojúhelníku se svými dvěma přáteli, chlapcem a dívkou, které po svém odchodu nechá na holičkách. Ti se zapletou s gangsterem, který po nich vymáhá peníze a oni jsou nuceni je děsivým a krutým způsobem sehnat," nastiňuje děj představení režisér.

V inscenaci, která reflektuje současný svět jako svět samoty, touhy někam patřit, vzepřít se prázdnotě, je podle něj stejně jako v některých titulech loňské sezony jasná paralela s obdobnou vlnou britské kinematografie, kam spadají například filmy Trainspotting nebo Acid House. Představení pojaté jako situační komedie ovšem vystaví ústecké diváky něčemu novému - budou muset rozdýchat naprosto otevřené 'záběry' homosexuálních scén, kterých se během představení odehraje hned několik.

"Takhle vyhrocené sexuální situace byly i pro mě novinkou, ale ve hře prostě jsou a my se s tím musíme vyrovnat. Rozhodně by ale hra neměla v divákovi zanechat dojem, že toto je v ní jediné podstatné," zdůrazňuje Michal Dočekal.

"Homosexualita tu slouží jako určitý prostředník. Ravenhill se jí chytil, protože vztahy ukazované na heterosexuálních párech jsou už v divadle trochu vyčerpané. tato forma ovšem otevírá dané téma z jiného úhlu pohledu a lidé si je mohou uvědomit novým způsobem," doplňuje režisérova slova Lenka Havlíková.
"Nejde mi o skandály, ale o otevřenost. Po absenci všech hodnot se staly nejdůležitější peníze. Ovládají i sex, v němž se lidé často stávají lačnými, prázdnými a krutými," říká i sám autor hry Mark Ravenhill, podle něhož prý ani nejsou jeho hry kontroverzní. "Podle mého názoru jim skandální příchuť dodává především tisk," dodává.

Činoherní studio se rozhodlo inscenaci uvést s českých podtitulem Hra o nakupování a šoustání, režisér Dočekal i dramaturgyně Havlíková však odmítají, že divadlo takto chce zaútočit hlavně na mladé publikum.

"Vzhledem k současné taneční kultuře asi bude mít hra u mladé generace větší úspěch než u starších lidí, ale rozhodně jsme takhle při přípravách neuvažovali a budeme rádi za každého diváka," ujišťuje režisér a pochvaluje si, že žádné problémy nevznikly ani mezi herci. "Samozřejmě, že jistý ostych je mezi nimi vždycky, ale ústecký soubor je velmi otevřený a ochotný jít a riskovat," ocenil režisér představitele jednotlivých rolí.

Těmi budou Roman Zach, Nataša Gáčová, Jan Bidlas, Jiří Černý a Jaroslav Haidler. Výpravu měla na starosti Lucie Loosová, videoefekty Martin Finger a hudbou na violoncello inscenaci doprovodí David Forman. Premiéra začíná v devatenáct hodin.

Fotografie z představení Shopping and Fucking

Fotografie z představení Shopping and Fucking

Fotografie z představení Shopping and Fucking

Fotografie z představení Shopping and Fucking

Fotografie z představení Shopping and Fucking

Fotografie z představení Shopping and Fucking

Autoři:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Stašové ABC sluší. S komercí soupeřit nechci, říká šéf Městských divadel

Daniel Přibyl v minulosti vedl Novou Scénu Národního divadla a Městské divadlo...

Nekonfliktní repertoár přenecháme soukromým scénám, slibuje ředitel Městských divadel pražských Daniel Přibyl. Pod jeho...

Děti okupantů? Turisté v kožichu? V Arše řeší vztah k dnešním „Rusákům“

Záběr z představení Rusáci?

Jak se mladí Rusové žijící v Česku vyrovnávají s naším historickým komplexem? Jak vnímají vlastní minulost? I tyto...

RECENZE: Leoš Noha s Lukášem Langmajerem táhnou klasickou letní frašku

Záběr z inscenace Příště ho zabiju sám!

Komedie Příště ho zabiju sám! s Leošem Nohou v hlavní roli nabízí všechny plusy i minusy odpočinkového letního hraní.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz