Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ústecká činohra uvádí slavnou šokující hru Shopping And Fucking

  13:42aktualizováno  13:42
Nejproslulejší dílo současné západní cool dramatiky uvádí dnes večer ústecké Činoherní studio. První premiérou v nové sezoně bude gangsterka mladého britského autora Marka Ravenhilla nazvaná Shopping And Fucking, která coby jeho prvotina takzvanou cool vlnu plnou krutosti, násilí a sexu odstartovala.

V ústecké činohře se diváci s texty, které bývají označovány sloganem 'krev a sperma', setkali poprvé před rokem, kdy měla premiéru inscenace Crave autorky Sarah Kane. Spolu s Markem Ravenhillem patří dnes již nežijící dramatička k předním představitelům současné britské divadelní generace.

Loňská sezona se právě na podobné hry specializovala a Ravenhillova prvotina je jakýmsi jejím završením," poznamenala dramaturgyně Lenka Havlíková, která už má za sebou s režisérem Jiřím Pokorným přípravu Ravenhillovy divadelní road movie Faust (Faust je mrtvý) - tu uvedlo koncem loňského roku brněnské HaDivadlo.
Na ústecké scéně se první letošní premiéry ujal Michal Dočekal, umělecký šéf pražského Divadla Komedie, pro něhož je podle programu Činoherního studia Ravenhillův text prvním setkáním s opravdu současnou hrou. V podstatě prý jde o příběh o lásce, který nakonec (v rámci možností) dobře dopadne.

"Vypráví o jednom chlapíkovi, který se nechce vázat, což se mu ale nepovede. Žije ve zvláštním trojúhelníku se svými dvěma přáteli, chlapcem a dívkou, které po svém odchodu nechá na holičkách. Ti se zapletou s gangsterem, který po nich vymáhá peníze a oni jsou nuceni je děsivým a krutým způsobem sehnat," nastiňuje děj představení režisér.

V inscenaci, která reflektuje současný svět jako svět samoty, touhy někam patřit, vzepřít se prázdnotě, je podle něj stejně jako v některých titulech loňské sezony jasná paralela s obdobnou vlnou britské kinematografie, kam spadají například filmy Trainspotting nebo Acid House. Představení pojaté jako situační komedie ovšem vystaví ústecké diváky něčemu novému - budou muset rozdýchat naprosto otevřené 'záběry' homosexuálních scén, kterých se během představení odehraje hned několik.

"Takhle vyhrocené sexuální situace byly i pro mě novinkou, ale ve hře prostě jsou a my se s tím musíme vyrovnat. Rozhodně by ale hra neměla v divákovi zanechat dojem, že toto je v ní jediné podstatné," zdůrazňuje Michal Dočekal.

"Homosexualita tu slouží jako určitý prostředník. Ravenhill se jí chytil, protože vztahy ukazované na heterosexuálních párech jsou už v divadle trochu vyčerpané. tato forma ovšem otevírá dané téma z jiného úhlu pohledu a lidé si je mohou uvědomit novým způsobem," doplňuje režisérova slova Lenka Havlíková.
"Nejde mi o skandály, ale o otevřenost. Po absenci všech hodnot se staly nejdůležitější peníze. Ovládají i sex, v němž se lidé často stávají lačnými, prázdnými a krutými," říká i sám autor hry Mark Ravenhill, podle něhož prý ani nejsou jeho hry kontroverzní. "Podle mého názoru jim skandální příchuť dodává především tisk," dodává.

Činoherní studio se rozhodlo inscenaci uvést s českých podtitulem Hra o nakupování a šoustání, režisér Dočekal i dramaturgyně Havlíková však odmítají, že divadlo takto chce zaútočit hlavně na mladé publikum.

"Vzhledem k současné taneční kultuře asi bude mít hra u mladé generace větší úspěch než u starších lidí, ale rozhodně jsme takhle při přípravách neuvažovali a budeme rádi za každého diváka," ujišťuje režisér a pochvaluje si, že žádné problémy nevznikly ani mezi herci. "Samozřejmě, že jistý ostych je mezi nimi vždycky, ale ústecký soubor je velmi otevřený a ochotný jít a riskovat," ocenil režisér představitele jednotlivých rolí.

Těmi budou Roman Zach, Nataša Gáčová, Jan Bidlas, Jiří Černý a Jaroslav Haidler. Výpravu měla na starosti Lucie Loosová, videoefekty Martin Finger a hudbou na violoncello inscenaci doprovodí David Forman. Premiéra začíná v devatenáct hodin.

Fotografie z představení Shopping and Fucking

Fotografie z představení Shopping and Fucking

Fotografie z představení Shopping and Fucking

Fotografie z představení Shopping and Fucking

Fotografie z představení Shopping and Fucking

Fotografie z představení Shopping and Fucking

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Pusťte Donnu k maturitě! Zběsilá jízda do 90. let láká dnešní třicátníky

Záběr z inscenace Pusťte Donnu k maturitě!

Časopis Bravo, Steve s Dylanem, videopůjčovny a hudba devadesátých let. Půdní prostor Palm OFF v pražském Divadle pod...

RECENZE: Sex a kříže. Na Palmovce se ukřičené polské režie opravdu nebáli

Z uvedení Něco za něco v Divadle pod Palmovkou

Temná scéna, hutná a silně nabasovaná hudba. Od úvodních minut je jasné, že nastudování Shakespearovy poslední komedie...

Dostojevského Idiota v Rokoku netrápí čas, fyzika ani pravděpodobnost

Záběr z kostýmové zkoušky nového nastudování Idiota v Divadle Rokoko

Velkou ruskou klasiku chystá v sobotu pražské Divadlo Rokoko. V režii Pavla Kheka zde připravují Dostojevského Idiota....

Najdete na iDNES.cz